REKLAMA

Morawiecki: Odbudowujemy miasta opuszczone przez III RP

2021-09-26 12:09
publikacja
2021-09-26 12:09
Morawiecki: Odbudowujemy miasta opuszczone przez III RP
Morawiecki: Odbudowujemy miasta opuszczone przez III RP
fot. Kancelaria Premiera / / Twitter

Naszym pierwszoplanowym obowiązkiem jest odbudowa szans Polaków, przywracanie normalności i nadziei - mówił w niedzielę w Mielcu premier Mateusz Morawiecki. Według niego normalność to m.in. połączenia kolejowe między mniejszymi miastami, które jego rząd stara się odtwarzać.


Szef rządu w czasie wizyty na Podkarpaciu odwiedził stację kolejową w Mielcu, wskazując, że po 12 latach wraca połącznie kolejowe tego miasta z Dębicą. Dodał, że to połączenie zostało zamknięte w czasach rządów Platformy Obywatelskiej.

"Warto przypomnieć tę mapę zamkniętych połączeń kolejowych, autobusowych do wszystkich małych i średnich miast. My taką mapę wkrótce pokażemy" - zapowiedział.

Akcentował też fakt wielu nowych inwestycji. "Warto spytać drodzy rodacy naszych kolejarzy, kiedy ostatnio było tyle inwestycji w koleje co teraz, w czasach rządów PiS. To ponad 5,5 tys. kilometrów linii kolejowych już zmodernizowanych, to 60 nowych, odnowionych, odremontowanych dworców i 200 w planach remontowych" - mówił.

Ta estetyczna wizytówka wielu miast - kontynuował - które były bardzo mocno zaniedbane, dzisiaj odzyskują bardzo często swoje piękno. Podkreślał też, że dworce kolejowe są tą częścią życia społeczno-gospodarczego, która jest ważna dla małych i średnich miejscowości.

"Trzeba mocno powiedzieć, że po naszych poprzednikach odziedziczyliśmy nie tylko wielki deficyt budżetowy, ogromny dług publiczny. Odziedziczyliśmy także deficyty infrastrukturalny, czyli wielki zapóźnienie w rozwoju. Zwinięte linie autobusowe, te PKS-y słynne, zwinięte linie kolejowe, zamknięte posterunki. My dzisiaj to wszystko odbudowujemy, odtwarzamy" - podkreślił Morawiecki.

Przekonywał, że jego "pierwszoplanowym obowiązkiem" jest odbudowa szans Polaków, żyjących m.in. w takich miastach jak Mielec, Dębica czy Przecław. "To są miejscowości, które zostały opuszczone w czasach III RP. To traktuję jako mój podstawowy obowiązek, jako moje pierwszoplanowe zadanie" - mówił.

Jego zdaniem jeszcze niedawno, w czasach rządów PO-PSL można było znaleźć ogłoszenia o pracę za 4-6 zł za godzinę. Dlatego - jak zdeklarował - pierwszoplanowym obowiązkiem jego rządu jest także tworzenie nowych miejsc pracy.

"Dziś jest najniższe bezrobocie w historii III RP. Dziś doprowadziliśmy do tego, że pracy jest dużo, także dzięki odbudowie infrastruktury, dzięki odtwarzaniu połączeń - autobusowych, kolejowych i innych" - przekonywał premier.

Dodał, że przywracanie połączeń kolejowych czy autobusowych oznacza także "przywrócenie normalności i nadziei". "Dziś wraca normalność, dziś wraca nadzieja" - mówił Morawiecki.

Uczestniczący w konferencji poseł PiS Fryderyk Kapinos w imieniu mieszkańców dziękował szefowi rządu za przeprowadzoną inwestycję. (PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Marta Rawicz, Wojciech Huk

rbk/ mkr/ huk/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (52)

dodaj komentarz
and00
Ja rozumiem że oni mają tam wyborców, ale próba budowy siły Polski na takich zabitych deskami powiatowych dziurach jest bez sensu
I tak wszyscy co mieli jakieś ambicje wyjechali, to zmarnowana kasa
300_pala
No co ty.... Dobra zmiana wie co robi
carlito1
Pisia socjalistyczna utopia...
tomkooo
ale "specjalista", bedzie zawracal kijem wisle :)
te miasteczka + polaczenia kolejowe upadly bo tam nie ma pracy + mlodzi uciekaja do miast za praca. jakby tam byli pracodawcy (z ktorymi mateuszek tak walczy), mlodzi ludzie to moze oplacalo by sie otwierac polaczenia kolejowe. ja sie pytam, kto za te nierentowne polaczenia
ale "specjalista", bedzie zawracal kijem wisle :)
te miasteczka + polaczenia kolejowe upadly bo tam nie ma pracy + mlodzi uciekaja do miast za praca. jakby tam byli pracodawcy (z ktorymi mateuszek tak walczy), mlodzi ludzie to moze oplacalo by sie otwierac polaczenia kolejowe. ja sie pytam, kto za te nierentowne polaczenia kolejowe zaplaci :) moze kolejne podwyzki podatkow, albo "oplata solidarnosciowo-kolejowa" ;)
dzo_bajden
tam też będą mieszkania po milion?
przedsiebiorca30
Morawiecki chce budować z pisem wielką Polskę obrażając ciągle wszystko i wszystkich którzy po PRL coś do niej wnieśli. Taką retoryką buduje się napięcie do walki wewnątrz kraju i w efekcie „wojny domowej”. Wielokrotnie moje opinie były negatywne na temat tej partii, bo w historii na podziałach własnego społeczeństwa Morawiecki chce budować z pisem wielką Polskę obrażając ciągle wszystko i wszystkich którzy po PRL coś do niej wnieśli. Taką retoryką buduje się napięcie do walki wewnątrz kraju i w efekcie „wojny domowej”. Wielokrotnie moje opinie były negatywne na temat tej partii, bo w historii na podziałach własnego społeczeństwa nikt nic trwałego nie zbudował, ale tymczasowo przeważnie udawało się utrzymać władzę :(
jan888
Odbudują miasta w których ludzie nie chcą mieszkać, zawrócą rzeki. Morawiecki to zwyczajny bolszewik, który gardzi konkurencją i wolnym rynkiem. Kolejnym jego marzeniem będzie gospodarka centralnie sterowana. Ten człowiek i reszta pseudo-Zjednoczonej Prawicy, są skrajnie niebezpieczny dla Polski.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki