REKLAMA

Morawiecki: Mamy do czynienia z dwiema inflacjami

2022-05-21 22:56
publikacja
2022-05-21 22:56
Morawiecki: Mamy do czynienia z dwiema inflacjami
Morawiecki: Mamy do czynienia z dwiema inflacjami
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Europa przeżywa dziś nie tylko kryzys w sensie gospodarczym, europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni - ocenił premier Mateusz Morawiecki w podcaście. Według niego, "nowa nadzieja dla Europy" rodzi się właśnie "między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym".

Dwie inflacje

W opublikowanym w sobotę najnowszym odcinku cotygodniowego podcastu premier Morawiecki wyraził pogląd, że obecnie "mamy do czynienia z dwiema inflacjami". "Pierwsza z nich to ta globalna inflacja, ta +putinflacja+, którą zgotowała nam Rosja swoim szantażem energetycznym i krwawą wojną. Ale druga inflacja to inflacja starych recept ekonomicznych. Gołym okiem możemy zobaczyć jak bardzo wizja państwa, w którą tak usilnie wierzą neoliberałowie, straciła na wartości" - stwierdził szef rządu.

Przypomniał przy tym jedno z haseł PO sprzed kilku lat: "nie róbmy polityki". "Pamiętacie państwo te frazę Platformy Obywatelskiej? Faktycznie, najłatwiej jest nic nie robić, ale co to za propozycja dla Polski, z czym do ludzi?" - ironizował premier.

Morawiecki nawiązał też do rozpoczynającego się w niedzielę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Przypomniał, że Polska zaprezentuje tam dwa swoje pawilony: "Dom Polski" i "Dom Trójmorza". "To tam toczyć się będą najważniejsze rozmowy o przyszłości Europy Środkowej i Europy Środkowo-Wschodniej. W +Polskim Domu+ gościć będą ekonomiści absolutnie światowego formatu: laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Joseph Stiglitz i były wiceszef Banku Światowego Justin Yifu Lin" - zapowiedział premier.

Podkreślił, że agenda Forum jest "rozpisana szeroko", ale - jak dodał - "bezwzględnym priorytetem jest kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa". "Bo kiedy dziś mówimy o transformacji energetycznej, czy rozwoju technologii, to w tle zawsze są takie wartości, jak bezpieczeństwo, jak suwerenność i jak podmiotowość. Niestety przez ostatnie lata te pojęcia były często wymazywane z europejskich debat" - stwierdził Morawiecki.

"Kryzys europejskich elit"

Według niego, o podmiotowości mówiły przede wszystkim takie kraje, jak Polska. "I może przy tej okazji warto powiedzieć, że cała Europa przeżywa dziś nie tylko kryzys w sensie gospodarczym, europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni. Jestem przekonany, że jeśli chcemy, aby europejski projekt cywilizacyjny rzeczywiście liczył się w globalnym wyścigu, to potrzebujemy odrodzenia tej wyobraźni. W moim przekonaniu ta nowa nadzieja dla Europy rodzi się między Morzem Bałtyckim, a Morzem Czarnym" – podkreślił premier.

Tegoroczny szczyt w Davos odbędzie się w dniach 22-26 maja. Planowane na styczeń obrady Światowego Forum Ekonomicznego przeniesiono w grudniu na nieokreślony termin z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń wariantem koronawirusa Omikron.

Spotkania światowych przywódców i liderów biznesu odbywają się w szwajcarskim kurorcie od 1971 roku. W styczniu 2020 roku Światowe Forum Ekonomiczne odbyło się w Davos po raz 50.(PAP)

mkr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (65)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
Ja bym powiedział, że 3.

1 Mateuszowa
2 Jarkowa
3 Adamowa G. ta, jest najfajniejsza.

and00
Dałeś do myślenia
Czyli gdyby nie PiS i Glapiński to na świecie nie było by inflacji?

Ropa by była tania, jedzenie by nie drożało, frachty z Azji by potaniały, Chińczycy nie przerwali by lockdawnami łańcuchów dostaw a Putin nie napadł by na Ukrainę?

Ciekawa teza
godunow2 odpowiada and00
A może wzrost cen jest spowodowany spadkiem wartości waluty? ;p
socjalistyczneg
On ma już rozdwojenie jaźni?
Bredzi?!
m00zyk
A z prawdami mamy do czynienia trzema. Pan premier uskutecznia tę na "g"...
jas2
W Polsce inflacja składa się z dwóch części:
1. Wzrost cen surowców na świecie.
2. Inflacja wyrównawcza, wynikająca z koniecznego wzrostu cen usług pracochłonnych (wykonywanych osobiście przez człowieka).
Polski fryzjer, mechanik czy lekarz, chce zarabiać tyle samo co jego odpowiednik w Niemczech.
Ceny tych usług w Polsce
W Polsce inflacja składa się z dwóch części:
1. Wzrost cen surowców na świecie.
2. Inflacja wyrównawcza, wynikająca z koniecznego wzrostu cen usług pracochłonnych (wykonywanych osobiście przez człowieka).
Polski fryzjer, mechanik czy lekarz, chce zarabiać tyle samo co jego odpowiednik w Niemczech.
Ceny tych usług w Polsce muszą więc rosnąć a Niemczech nie wzrosną, być może nawet spadną.
I tak ma być.
zoomek
Ale wiesz misiu że inflacja ZAWSZE bierze się z dodruku?
Bo miałbyś deflację. Deflacja to normalny stan przy rozwoju. Produkuje się TANIEJ niż dotychczas. Obczajasz?
jas2 odpowiada zoomek
Usługi wykonywane osobiście. "Obczajasz"?
itso_zasob_ostateczny odpowiada zoomek
rozwoju czy rozwinięciu ?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki