REKLAMA

"Historia w punkcie zwrotnym". Pod takim hasłem rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

2022-05-22 06:56
publikacja
2022-05-22 06:56
"Historia w punkcie zwrotnym". Pod takim hasłem rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
"Historia w punkcie zwrotnym". Pod takim hasłem rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
fot. Arnd Wiegmann / / Reuters

W szwajcarskim Davos rozpoczyna się w niedzielę Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). W rozmowach dotyczących najważniejszych światowych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Wśród gości trwającego do czwartku Forum jest 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata. Swój udział zapowiedzieli m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Do zebranych w Davos przez łącze wideo zwróci się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wśród członków ukraińskiej delegacji, którzy przyjadą do Szwajcarii, jest m.in. minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, mer Kijowa Witalij Kliczko oraz wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Na oficjalnej liście gości nie ma żadnego przedstawiciela Rosji. Wykluczenie Rosji z Forum w Davos było właściwą decyzją - przekazał jego prezes Borge Brende. Założyciel WEF Klaus Schwab dodał, że "rosyjska agresja będzie w przyszłości opisywana jako złamanie powojennego, postzimnowojennego porządku", a Forum w Davos zrobi wszystko, by wspierać Ukrainę.

Rozpoczynające się w niedzielę spotkanie jest pierwszym od stycznia 2020 roku Forum przeprowadzonym w tradycyjnej formie. W styczniu 2021 roku z powodu pandemii Covid-19 uczestnicy szczytu obradowali zdalnie.

Hasło tegorocznego Forum brzmi: "Historia w punkcie zwrotnym - polityka rządów i strategie biznesowe". Szczyt ma miejsce w czasie największych od trzech dekad napięć ekonomicznych i geopolitycznych, gdy świat wciąż zmaga się z konsekwencjami zdarzającej się raz na stulecie pandemii - zaznaczono na stronie wydarzenia.

Jak dodano, światowi liderzy zajmą się m.in. pilnymi wyzwaniami związanymi z wojną na Ukrainie i będącym jej konsekwencją kryzysem humanitarnym. "Jasność wizji i jedność celów będą kluczowe dla dalszego rozwoju w bezprecedensowo złożonym, wielobiegunowym świecie" - podkreślono. (PAP)

adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jaszczura
Bankier, kremlowski botnet lajki zafałszowuje!
andrzejbabinicz
Globaliści w akcji. Będą nam wraz z marionetkowymi politykami urządzali nowy raj. Słyszałem, że jednym z ich nowych cudownych pomysłów jest aby zmusić rolników, hodowców zwierząt do wykupywania pakietów emisji CO2. Prym wiedzie tutaj dobrze znany w Polsce Timmermans. Cóż ten krok ma zapewne służyć walce z nadciągającym głodem? Coraz Globaliści w akcji. Będą nam wraz z marionetkowymi politykami urządzali nowy raj. Słyszałem, że jednym z ich nowych cudownych pomysłów jest aby zmusić rolników, hodowców zwierząt do wykupywania pakietów emisji CO2. Prym wiedzie tutaj dobrze znany w Polsce Timmermans. Cóż ten krok ma zapewne służyć walce z nadciągającym głodem? Coraz więcej absurdalnych zakazów, nakazów i odbierania nam wolności
jaszczura
randomowy internauta Kremla
100%
zoomek
Nierząd światowy tylnymi dzwiami.
Inaczej - zlot psychopatów.
A szczepionki już popsrzedawane? Czy zgniją i zapłacimy za utylizację?
jaszczura
bot tłucze te komenty 24h z Petersburga
jaszczura
Teorie spiskowe o rządzie światowym propagują te same nicki, co zawsze murem za Rosją, przeciw Ukrainie. Co za przypadek
jaszczura odpowiada (usunięty)
100% randomowy internauta Kremla
bankster-kreator
Christine Lagarde, od 2019 roku piastująca funkcję prezesa Europejskiego Banku Centralnego uważa, że kryptowaluty nie mają żadnej wartości i należy mocno je uregulować. Co więcej, Lagarde dodaje, że ludzie powinni trzymać się do kryptowalut z daleka oraz zaznacza, że jej zdaniem cyfrowe euro będzie znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem.Christine Lagarde, od 2019 roku piastująca funkcję prezesa Europejskiego Banku Centralnego uważa, że kryptowaluty nie mają żadnej wartości i należy mocno je uregulować. Co więcej, Lagarde dodaje, że ludzie powinni trzymać się do kryptowalut z daleka oraz zaznacza, że jej zdaniem cyfrowe euro będzie znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. To czemu tak się ich boi i chce je regulować jak są nic nie warte? Ciekawe
zoomek
akurat krypto to 100% fiat, goofno z możliwością wygenerowania nieskończonej ilości zamienników
o inwigilacji przez net nie wspominając

Powiązane: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki