REKLAMA

Moody's obniżył prognozy dot. wzrostu gospodarczego krajów G20

2022-08-31 17:21
publikacja
2022-08-31 17:21

Agencja ratingowa Moody's poinformowała w środę o obniżeniu krajom G20 prognoz dot. wzrostu gospodarczego. W tym roku realny PKB w tej grupie wyniesie średnio 2,5 proc., a w 2023 r. 2,1 proc.

Moody's obniżył prognozy dot. wzrostu gospodarczego krajów G20
Moody's obniżył prognozy dot. wzrostu gospodarczego krajów G20
fot. Mike Segar / / Reuters

W środę agencja ratingowa Moody's Investors Service (Moody's) obniżył prognozy dot. wzrostu PKB dla krajów grupy G20 względem prognoz z maja. W 2022 r. realny PKB krajów grupy ma wynieść 2,5 proc. (wobec 3,1 proc. wcześniej), a w 2023 r. 2,1 proc. (poprzednio 2,9 proc.). Przyczyną tej decyzji jest pogarszająca się sytuacja gospodarcza na świecie, spowodowana m.in. kryzysem energetycznym po agresji Rosji na Ukrainę.

"Globalne warunki monetarne i finansowe pozostaną dość restrykcyjne do 2023 roku" - oceniła cytowana w środowym raporcie wiceprezeska Moody's, Madhavi Bokil. Dodała, że banki centralne będą wymagały twardego dowodu na to, że wysoka inflacja nie stanowi już zagrożenia dla celów ich polityki, zanim "odpuszczą sobie zacieśnianie polityki monetarnej". Według niej "dzisiejsze trudne globalne środowisko gospodarcze zostanie rozwiązane poprzez ostre i dezinflacyjne spowolnienie wzrostu gospodarczego."

Moody's w swoich projekcjach rozbiło kraje G20 na dwie podgrupy. Dla gospodarek rozwiniętych G20, Moody's prognozuje wzrost o 2,1 proc. w 2022 roku, a w 2023 roku wzrost wyniesie 1,1 proc. Z kolei dla krajów G-20 rynków wschodzących przewiduje się wzrost na poziomie 3,3 proc. w 2022 roku i 3,8 proc. w 2023 r.

Chociaż globalne perspektywy są "zdecydowanie negatywne", dane wskazują na "rodzącą się stabilizację" po tym, jak "negatywne niespodzianki makroekonomiczne spowodowały wysoką zmienność na rynkach finansowych w pierwszej połowie 2022 roku" - wskazała agencja Moody's.

Według analityków globalny handel dobrami trwałymi i ceny surowców ulegną złagodzeniu. "Trwa spowolnienie popytu na towary. Problemy związane z łańcuchem dostaw ulegają złagodzeniu, a światowa produkcja samochodów wzrasta" - wskazali eksperci. "Wydaje się, że inflacja cen producentów (...) osiągnęła szczyt w kilku krajach. Co ważne, oczekiwania inflacyjne pozostają zakotwiczone w perspektywie średnioterminowej. Rynki pracy w zaawansowanych gospodarkach pozostają napięte" - dodali.

Ekonomiści Moody's zastrzegli, że inwazja na Ukrainę pozostaje kluczowa dla szerszego obrazu makroekonomicznego. "Jest mało prawdopodobne, by konflikt rozszerzył się poza granice Ukrainy, takie wydarzenie oznaczałoby znaczną eskalację" - podkreślili. Jednocześnie w ich ocenie ryzyko dalszych szoków energetycznych pozostaje wysokie. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
Jaki wzrost może być duży przy coraz mocniej sterowalnym furtkowo-sznurkowym rynku coraz mocniej nienasyconym zachłannością bez umiaru na coraz większe przepadziste zyski dla garstki % udającej jarząbka nie bez celu dopóki się da i uda. Przy coraz większym światowym wyzysku i żerowania od lat najtaniej jak się tylko da i uda na pracy Jaki wzrost może być duży przy coraz mocniej sterowalnym furtkowo-sznurkowym rynku coraz mocniej nienasyconym zachłannością bez umiaru na coraz większe przepadziste zyski dla garstki % udającej jarząbka nie bez celu dopóki się da i uda. Przy coraz większym światowym wyzysku i żerowania od lat najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych. I w końcu przy bezmyślnym, nieodpowiedzialnym i krótkowzrocznym zadłużaniu po uszy kraje i społeczeństwa coraz mocniej i mocniej na wieki wieków. To wszystko skieruje coraz szybciej wiele krajów na bocznicę ich dalszego rozwoju. Niestety
bha
Jaki wzrost może być duży przy coraz mocniej sterowalnym furtkowo-sznurkowym rynku coraz mocniej nienasyconym zachłannością bez umiaru na coraz większe przepadzistej zyski dla garstki udającej jarząbka dopóki się da i uda. Przy coraz większym światowym wyzysku i żerowania od lat najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych. I Jaki wzrost może być duży przy coraz mocniej sterowalnym furtkowo-sznurkowym rynku coraz mocniej nienasyconym zachłannością bez umiaru na coraz większe przepadzistej zyski dla garstki udającej jarząbka dopóki się da i uda. Przy coraz większym światowym wyzysku i żerowania od lat najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych. I w końcu przy bezmyślnym, nieodpowiedzialnym i krótkowzrocznym zadłużaniu po uszy na wieki już coraz mocniej i mocniej. wieków krajów i społeczeństw. To wszystko skieruje coraz szybciej wiele krajów na bocznicę ich dalszego rozwoju. Niestety
keaman
Tak się zastanawiam, po co w ogóle publikować, jak i tak się nie sprawdza? To trochę tak jak z celem NBP 2.5 procent, a i tak wszyscy wiedzą, że rezultat będzie inny.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki