REKLAMA

Mocny wzrost sprzedaży wszystkich kredytów

2019-10-24 11:13
publikacja
2019-10-24 11:13

Dwucyfrowy wzrost wartości sprzedaży kredytów we wrześniu odnotowano niemal w każdej grupie produktów, informuje BIK. Wyjątkiem są kredyty konsumpcyjne, gdzie kwota finansowania w porównaniu z zeszłym rokiem była wyższa o 9,3 proc.

Banki i SKOK-i mają za sobą bardzo dobry miesiąc. Szczególnie dobrze sprzedawały się kredyty mieszkaniowe. W porównaniu z wrześniem 2018 r. wartość nowych kontraktów była wyższa o ponad jedną piątą (20,7 proc.), a ich liczba o 10,8 proc. Drugie miejsce należy do limitów kredytowych. Wartość uruchomionego finansowania wzrosła o 19,4 proc. rok do roku, ale liczba przyznanych linii spadła o 9,1 proc.

fot. rawpixel.com / / Pexels

Rozkręca się także rynek kart kredytowych. We wrześniu 2019 r. kredytodawcy wydali o 22,5 proc. więcej plastików niż rok wcześniej. Wartość limitów na kartach była wyższa o 11,6 proc. Najsłabsze wzrosty odnotowano w przypadku kredytów konsumpcyjnych – wartościowo o 9,3 proc., a ilościowo o 0,8 proc.

– W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. 34 proc. udzielanych przez banki i SKOK-i kredytów konsumpcyjnych stanowią kredyty średniokwotowe (7-20 tys. zł) oraz wysokokwotowe (powyżej 20 tys. zł). W ujęciu wartościowym stanowią one już 86,03 proc. wartości wszystkich udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Dzięki wydłużaniu okresu kredytowania, przy rekordowo niskich stopach procentowych, którym to zjawiskom towarzyszy wzrost dochodów gospodarstw domowych, banki mogą udzielać kredytów na wyższe kwoty – wskazuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

We wrześniu 2019 r. banki udzieliły łącznie 20,3 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 5,68 mld zł. W pierwszych 9 miesiącach 2019 r. banki udzieliły 179,6 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 48,6 mld zł. Wzrost w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku dotyczył zarówno liczby (+2,9 proc.), jak i wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych (+14,4 proc.).

Przypomnijmy, że w całym 2018 r. banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę ok. 54 mld zł. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że w tym roku poprawiony zostanie zeszłoroczny rezultat. Główny analityk BIK szacuje, że w 2019 r. banki będą w stanie udzielić finansowania na kwotę 62 mld zł. Oznaczałoby to pobicie rekordów ustanowionych podczas ostatniej hipotecznej hossy w 2008 r.

MK

Źródło:
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (57)

dodaj komentarz
karbinadel
Wkurza mnie ta korporacyjna nowomowa, w której kredyt nazywa się produktem, i się go "sprzedaje"
franek_golas
Co z kredytami frankowymi? Dlaczego ten temat wygasł? Oddałem sprawę do stopchf.pl ,a oni po analizie umowy widzą duży potencjał, ale chcą 2 tysiące na start (1,5 raty) plus opłaty sądowe. Sorry, nie uznaje płacenia za produkcję papieru. Rząd powinien zająć się tym tematem!
open_mind
Banki w Libanie pozostają zamknięte już siódmy dzień z rzędu, a stowarzyszenie bankowe tego kraju mówi, że banki pozostaną zamknięte w piątek z powodu „obaw związanych z bezpieczeństwem”, masowe protesty antykorupcyjne w wielu miastach, które rozpoczęły się tydzień temu.

Reuters donosi, że operacje
Banki w Libanie pozostają zamknięte już siódmy dzień z rzędu, a stowarzyszenie bankowe tego kraju mówi, że banki pozostaną zamknięte w piątek z powodu „obaw związanych z bezpieczeństwem”, masowe protesty antykorupcyjne w wielu miastach, które rozpoczęły się tydzień temu.

Reuters donosi, że operacje bankowe zostały „ograniczone do wypłaty wynagrodzeń klientów i pracowników za pośrednictwem bankomatów” w sytuacji, która dotknęła także rozdartą wojną Syrię, biorąc pod uwagę, że wielu Syryjczyków polega na sąsiednim libańskim systemie bankowym, aby zatrzymać dolary i oszczędności po upadku Waluty Syryjskiej.
open_mind
Teraz musimy tańczyć jak Bruksela zagra. My „dobrowolni” niewolnicy systemu, nie potrafimy żyć NIEZALEŻNIE, z jednego niewolniczego systemu (ZSRR) wpadliśmy pod zachodni niewolniczy system długu. No ale mamy zamiast octu i musztardy na półkach, mnóstwo chłamu chińskiego, długu w bankach i stresu aby nie utracić Teraz musimy tańczyć jak Bruksela zagra. My „dobrowolni” niewolnicy systemu, nie potrafimy żyć NIEZALEŻNIE, z jednego niewolniczego systemu (ZSRR) wpadliśmy pod zachodni niewolniczy system długu. No ale mamy zamiast octu i musztardy na półkach, mnóstwo chłamu chińskiego, długu w bankach i stresu aby nie utracić pracy i nie przegrać w tym wyścigu szczurów. A sprzedawcy Polski się cieszą wyglądając za grubych kotar swych willi i jeszcze wystawiają dumnie pierś jakie to zasługi dla polaków osiągnęli.Pozdrawiam główny analityk i prognostyk własnego rozumu.
open_mind
Świat doszedł do ciekawego wręcz fenomenalnego momentu. Mamy wojny, zamachy, partyzantkę miejską, malwersacje ekonomiczne, przeogromne zadłużenie i w ogóle wydaje się że prawie wszystkie plagi świata. Natomiast politycy światowi twierdza że, nic się nie stało, ech tam jakiś szaleniec albo ekstremista narozrabiał Świat doszedł do ciekawego wręcz fenomenalnego momentu. Mamy wojny, zamachy, partyzantkę miejską, malwersacje ekonomiczne, przeogromne zadłużenie i w ogóle wydaje się że prawie wszystkie plagi świata. Natomiast politycy światowi twierdza że, nic się nie stało, ech tam jakiś szaleniec albo ekstremista narozrabiał i to wszystko. A z drugiej strony przygotowują się do światowej wojny twierdząc że Putin to całe zło świata. Giełdy pną się na wzrosty – wprost cudownie. Że tak powiem - Niech się dzieje co chce, ze światem nie może być źle !!!. obawiam się tylko że którego poranka jak nieuchronnie, runie domino światowego kredytu i wybuchnie kolejna światowa wojna albo niepokoje społeczne, powiedzą zgodnym chórem – byliśmy w błędzie. Nie - nie powiedzą, politycy nigdy nie przyznają się do błędów, arogancja władzy im na to nie pozwala. Cały bliski wschód jest rozwalony miliony zginęły reszta „wypłoszona” ze swoich ojczyzn. W Turcji obecnie następuje powolna katastrofa humanitarna z powodu politycznej sytuacji. Pan Sułtan Erdogan puści pieszo i jak się da, miliony Turków na Europe, I co będziemy strzelać do głodnego i zniewolonego ludu ? Nastąpi koniec naszego domu-Europy jaką znaliśmy.
open_mind
Obecnie już możemy mówić że ludzkość jest zakładnikami małej grupy lichwiarzy złoczyńców i malwersantów. Ponieważ z niczego tworzą waluty i nas zachęcają do obarczenia się długiem. Nic w zasadzie już nie jest nasze bo większość żyje w długu i jeszcze sobie to chwali. Np. Mieszkania, samochody dobra wszelakie,Obecnie już możemy mówić że ludzkość jest zakładnikami małej grupy lichwiarzy złoczyńców i malwersantów. Ponieważ z niczego tworzą waluty i nas zachęcają do obarczenia się długiem. Nic w zasadzie już nie jest nasze bo większość żyje w długu i jeszcze sobie to chwali. Np. Mieszkania, samochody dobra wszelakie, to wszystko nie należy do nas bo jest obarczone długiem. Niestety że nie brak głupoli to ceny przez taką polityką poleciały w kosmos i staliśmy się społeczeństwem zniewolonym, to tak jak kiedyś było z murzynami – my też mamy kajdany tylko finansowe i z ochotą sobie je zakładamy. Z powodu rozbujania się cen przez ten system niedługo nasze pożyczki będą spłacały nasze dzieci i wnuki!
open_mind
Tak - doszło do tego że kapitaliści którzy zbili fortuny często w nieczystych interesach, obecnie w obawie że je stracą z powodu fatalnego stanu ekonomi światowej sponsorują lewactwo i pośrednio demokrację w celu skłócenia społeczeństw i doprowadzenia do niepokojów społecznych a tym samym przeniesienia z siebie,Tak - doszło do tego że kapitaliści którzy zbili fortuny często w nieczystych interesach, obecnie w obawie że je stracą z powodu fatalnego stanu ekonomi światowej sponsorują lewactwo i pośrednio demokrację w celu skłócenia społeczeństw i doprowadzenia do niepokojów społecznych a tym samym przeniesienia z siebie, skupionej uwagi za zniszczenie klasy średniej. Tak jest w USA (niszczenie Trumpa – eskalacja rasizmu) a w Europie (nasłanie uchodźców), bliski wschód rozwalony pod płaszczykiem walki z terroryzmem. Sytuacja jest o tyle nietypowa np. w USA że republikanie w sposób bardzo przebiegły z ukrycia popierają demokratów w celu własnej obrony.
A głupi lud jak but łyka te propagandę że gospodarka się odradza. Tak - ale w monstrualny upadek świata. Po prostu nie da się oszukiwać wszystkich cały czas. Stymulowana ekonomia przekłamuje nam odczucie zapaści z powodu kreowania nieograniczonych ilości walut i pompowania tego jako dług w gospodarki. Którego właścicielami są elity. Klasa średnia jest obecnie w zasadzie tylko właścicielem bezmyślnie zaciąganych pożyczek w myśl uspokajającej propagandy że idzie ożywienie i jakoś to będzie, i przecież chcę żyć i czuję się przegranym niewolnikiem długu ale co mam zrobić.
open_mind

Gdy tymczasem niepostrzeżenie zachodnie społeczeństwa pod sztandarami socjalistów i wypatczonej demokracji popadają w tyranię ekonomiczno – polityczną która z nie spotykaną w historii ludzkości siłą podnosi swoją głowę i pożre oraz zniszczy świat jaki znamy. Ludzkość dzisiaj jest ślepa i podpisze każdy

Gdy tymczasem niepostrzeżenie zachodnie społeczeństwa pod sztandarami socjalistów i wypatczonej demokracji popadają w tyranię ekonomiczno – polityczną która z nie spotykaną w historii ludzkości siłą podnosi swoją głowę i pożre oraz zniszczy świat jaki znamy. Ludzkość dzisiaj jest ślepa i podpisze każdy „cyrograf” podsunięty nam przez złoczyńców ekonomiczno politycznych. Prowadzi to nas do zniewolenia, planowanej światowej katastrofy i niepokoi społecznych, na który to moment „elity” tylko czekają, aby podać nam lakoniczny komunikat w stylu: W celu opanowania chaosu jaki powstał na świecie wywołany przez wrogie ludzkości „siły terrorystyczne” Wyłonił się rząd światowy aby po serii globalnych kryzysów politycznych zaprowadzić ład i porządek. Oby ten komunikat nie był poprzedzony wojną światową, bo nasi „ dobroczyńcy” zdolni są poświęcić miliony istnień ludzkich, aby nie dopuścić do ukarania i pozbawienia władzy ich samych. A my z pokorą i przerażeniem ustawimy się w kolejce po darmową zupę. Tak - do tego zaprowadzi nas z pewnością światowa arogancja ekonomiczna którą łyknęliśmy ochoczo z rąk banksterów jak wyniszczający nas wirus.
jsunday
Ten wykres mówi wszystko. Ceny mieszkań rosły bo pojawił się popyt inwestycyjny. Gdyby jego nie było nie byłoby wzrostów cen.
Zaden wzrost płac an wzrost cen materiałów nie ma tutaj nic do rzeczy. Klasyczne papka powtarza przez media. A ponieważ na rynek wynajmu trafiiło za dużo mieszkań to spadają ceny wynajmu
Ten wykres mówi wszystko. Ceny mieszkań rosły bo pojawił się popyt inwestycyjny. Gdyby jego nie było nie byłoby wzrostów cen.
Zaden wzrost płac an wzrost cen materiałów nie ma tutaj nic do rzeczy. Klasyczne papka powtarza przez media. A ponieważ na rynek wynajmu trafiiło za dużo mieszkań to spadają ceny wynajmu i cześć mieszkań z wynajmu wraca na rynek wtórny. Klasyka. A zrobi się ciekawiej jak banki przytną finansowanie albo pojawi się kryzys gospodarczy.

https://alebank.pl/blisko-polowa-nowych-mieszkan-kupowana-jako-inwestycja-rosnie-ryzyko-powstania-banki-na-rynku/?id=301425&catid=30290&cat2id=22871
jasiek2017
hahhahaha typowy komentarz kogos kto wierzy w TVP, paski TVP Info czy wypociny teoretykow zwnaych dziennikarzami.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki