Mocne wzrosty WIG20. CCC znów liderem

2020-06-03 17:55
publikacja
2020-06-03 17:55
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Po czterech sesjach niewielkich wzrostów WIG20 w końcu zanotował i mocniejsze. W górę szły także mniejsze indeksy. Gwiazdami dnia ponownie był duet PGE i CCC.

Wzrostami o 1,8 proc. zakończył środową sesję WIG20. Podobny ruch zanotowały WIG (+1,7 proc.) i mWIG (+1,9 proc.), nieco słabiej wypadł sWIG (+1,2 proc.), indeks ten jest jednak najmocniejszy z całej czwórki na przestrzeni całego roku. Obroty na szerokim rynku wyniosły mocne 1,5 mld zł.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Wzrosty na GPW wpisywały się w krajobraz, który panował na innych rynkach. Ponad 3-proc. w górę szły DAX, BUX, FTSE MIB i CAC40, a więc główne indeksy giełd we Frankfurcie, Budapeszcie, Mediolanie i Paryżu. Po popołudniowym wejściu do gry rosła też Wall Street - S&P500 zyskiwał 1,2 proc., Dow Jones zaś 2,1 proc. 

W kontekście USA warto wspomnieć o dzisiejszych danych z rynku pracy. - Maj przyniósł potężny, lecz jednocześnie znacznie mniejszy od oczekiwań, spadek zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Pracę straciło ponad 2,7 milionów Amerykanów, czyli znacznie mniej niż w kwietniu - informował Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Liderem wzrostów w składzie polskich blue chipów ponownie okazało się CCC. Po wczorajszym +13 proc., dziś spółka urosła o kolejne 9 proc. Na akcjach CCC trwa zatem silne odrabianie koronawirusowych strat. Warto dodać, że w ostatnich dniach na CCC obserwowaliśmy zamykanie  dużych krótkich pozycji zagranicznych graczy.

Kolejną świetną sesję ma za sobą także PGE (+6,5 proc.). Spółkę w górę pchają dekarbonizacyjne nadzieje, o których szeroko pisaliśmy dziś w artykule "PGE liczy na zrzucenie węglowego balastu". Najmocniejszą z energetycznych spółek była jednak mWIG-owa Enea, która urosła o 8 proc. To efekt ograniczenia zaangażowania spółki w projekt Ostrołęka C i potwierdzenia zmiany podejścia w projekcie: z węglowego na gazowe.

Mocną sesję mają za sobą także banki, ich branżowy indeks urósł bowiem o 3,1 proc. W gronie najlepszych spółek WIG20 znaleźli się Pekao, Santander i Alior - wszystkie ze wzrostami o ponad 3 proc. W drugiej linii wyróżniał się Bank Millennium, który urósł o blisko 9 proc. Banki próbowały odbić już w ubiegłym tygodniu, wówczas ciosem dla sektora okazała się jednak decyzja RPP o trzecim w tym roku cięciu stóp procentowych. Dzisiejsze wzrosty banków na GPW zbiegały się z mocnymi wzrostami cen akcji banków w Ameryce.

W składzie mWIG-u, oprócz Enei i Millennium, mocno drożały także akcje Stalproduktu (+14 proc.) i Kruka (+8,6 proc.). W sWIG-u wyróżniały się z kolei papiery Polic (+15 proc.), Wieltonu (+8,5 proc.) i Serinusa (+6,7 proc.).

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki