REKLAMA
BADANIE

Mocne odbicie na Wall Street. Fed wpompuje dwa biliony dolarów?

Krzysztof Kolany2023-03-16 21:12główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-16 21:12

Czwartkowa sesja przyniosła solidne odbicie na nowojorskich giełdach. Inwestorzy liczą, że Fed i JP Morgan uratują system bankowy przed kolejnymi plajtami. Drożały także spółki technologiczne, którym sprzyjał silny spadek rynkowych stóp procentowych.

Mocne odbicie na Wall Street. Fed wpompuje dwa biliony dolarów?
Mocne odbicie na Wall Street. Fed wpompuje dwa biliony dolarów?
fot. CL-Medien / / Shutterstock

Dow Jones urósł o 1,17% i zakończył czwartek na poziomie 32 246,55 pkt. S&P500 zwyżkował o 1,76%, wspinając się na wysokość 3 960,28 pkt. Nasdaq Composiute poszedł w górę o 2,48% i osiągnął wartość 11 717,28 pkt.

Mocno w górę szły akcje drastycznie przecenionych w ostatnich dnia banków. Notowania First Republic Bank podrożały o ponad 10% Western Alliance Bancorp o 14%. Podobnie jak w roku 1907 panikę bankową usiłuje zażegnać bank JP Morgan Chase, który według rynkowych plotek stoi na czele bankowego konsorcjum  gotowego ulokować 30 mld dolarów w First Republic Bank. Ten ostatni wymieniany był w gronie „faworytów” do upadku.

Jednakże ciężar ratowania banków spoczywa przede wszystkim na Rezerwie Federalnej, która w niedzielę ogłosiła nowy program wsparcia „płynności” dla zagrożonych kredytodawców. Chodzi o instrument Bank Term Funding Program w ramach którego będzie pożyczał pieniądze bankom pod zastaw papierów skarbowych (Treasuries, agend rządowych czy MBS-ów) wycenianych po nominale, a nie - zgodnie z dotychczasową praktyką - po cenie rynkowej.

Według analityków JPMorgan Chase w ramach BTFP do banków mogą trafić nawet dwa biliony dolarów. Nawet jeśli zostanie on wykorzystany tylko przez sześć najbardziej zagrożonych banków, to jego kwota będzie opiewać na ok. 460 mld USD. Czyli też niemało nawet jak na warunki przeszło czterobilionowego bilansu Fedu. Sytuacja nie jest chyba zbyt dobra, skoro szefowa Departamentu Skarbu Janet Yellen musiała osobiście przekonywać, że „depozyty Amerykanów są bezpieczne”. Gdyby tak naprawdę było, to taki komunikat nie byłby potrzebny.

W nocy z środy na czwartek wsparcie nadeszło też dla pogrożonego w głębokim kryzysie banku Credit Suisse, który otrzymał 50 mld franków pożyczki od banku centralnego Szwajcarii. Jest to działanie doraźne, ale na krótką metę w czwartek uspokoiło inwestorów. Czy będzie działało także w przyszłym tygodniu? Tego nikt nie może zagwarantować. Credit Suisse jest jednym z 30 banków na świecie uznawanych "za zbyt duże, by upaść", a jego problemy wywołały panikę na rynku i spadek notowań sektora bankowego.

Wciąż sporo działo się też na rynkach stopy procentowej. Rynek fed futures wycenia, że na marcowym posiedzeniu Fed zdecyduje się tylko na 25-puntkową podwyżkę stopy funduszy federalnych (FFR). Nieco osłabły też spekulacje związane z oczekiwanymi na jesień obniżkami FFR. Jeszcze w środę była mowa o obniżkach rzędu 100 pb. Dziś już „tylko” o 75 bp.

Niemniej jednak wizja niższych stóp procentowych pozytywnie wpłynęła na wyceny wielkich spółek technologicznych. Akcje Microsoftu zyskał ponad 4%, Alpabetu 4,4%, Amazona o niemal 4%, a Apple’a o 1,9%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
jas2
Podwyższenie stóp procentowych i równoczesny dodruk 2 bilionów USD?

Pisałem o takim pomyśle pół roku temu. Jak zwykle nie otrzymałem wtedy plusów...
zoomek
Eeeej - to Rosja miała mieć kłopoty!
innowierca
Bitcoin 30% w tydzien, a Bankier nic ::)), a staram sie tylko rozumiec fenomen(sens) pisania tylko jak spadnie o 20%, a kiedy rosnie o 30% to nie :)? - enigma.
zoomek
Fenomen to polega na płaceniu cięzkiej kasy za coś co nie istniej fizycznie. O tym bęą seriale tak jak o wale CO2 i mRNA szczepionkach/śmiercionkach.
Przypominam że cyberpoligon Klausa Schwaba był w Moskwie!
jas2 odpowiada zoomek
Zachęcam się do zainteresowania się bliżej technologią blockchain. Naprawdę warto.

Nie zachęcam do kupowania kryptowalut, bo o sprawa prywatna każdego człowieka.
innowierca odpowiada zoomek
nie naganiam :), tylko lekko nie rozumiem, ze kiedy tak z 20% spadnie, to jest artykul i wisi na glownej ze 2 dni, a kiedy wzrosnie duzo wiecej, to NIC i cisza. Ale rozrywka z banksterow jest tez:)
baret1
niektórzy czekali na powtórkę 2008 roku
banki upadają system się wali
a tu FED drukuje hosse 1000lecia i za to jeszcze nobla dostali
loool
Zwykły człowiek chodzi co dzień do roboty , od rana do wieczora tyra żeby dostać te dolary a ta cala finansjera drukuje to sobie gazete , bilion w środę , bulion w sobotę. Jak długo ludzie dadzą się jeszcze oszukiwać i poświęcać życie i pracę za tą makulaturę???
zoomek
Jak długo?
Nie wiem ale staram się ludziom to tłumaczyć.
Złodziejstwo FED:
https://www.bitchute.com/video/CvgTURHOeLCC/
Prawdziwy pieniądz:
https://www.bitchute.com/video/UMEvQbrvLFoX/
Kto za tym stoi:
https://www.youtube.com/post/UgkxbiDMPWyADPi-bR5gAUEEW5fmVVEpsXGa
luckyrich
Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki