REKLAMA

Mniej nowych budów, większe domy i dłuższe prace. Tak radziła sobie mieszkaniówka w I kw. 2022 roku

Marcin Kaźmierczak2022-06-12 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-12 06:00

Statystyczny dom jednorodzinny oddawany do użytku w Polsce rozrósł się od początku pandemii o blisko 1,5 mkw., choć to wciąż o ponad 10 mkw. mniej niż w 2010 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za I kw. 2022 r. Znacznie mniejsze niż przed dekadą są także mieszkania w budynkach wielorodzinnych.

Mniej nowych budów, większe domy i dłuższe prace. Tak radziła sobie mieszkaniówka w I kw. 2022 roku
Mniej nowych budów, większe domy i dłuższe prace. Tak radziła sobie mieszkaniówka w I kw. 2022 roku
/ Shutterstock

Domy jednorodzinne oddane do użytku w I kw. 2022 r. miały średnio 134,5 mkw. – było to o 0,6 mkw. więcej niż przed rokiem oraz o 1,4 mkw. więcej niż w I kw. 2020 r.

W porównaniu jednak do przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI w., gdy oddawano do użytku największe domy, te skurczyły się średnio o ok. 10-11 mkw.

Bankier.pl

Domy będą coraz mniejsze

Dane zawarte w pozwoleniach na budowę wydawanych w I kw. 2022 r. wskazują jednak, że po chwilowym wzroście budowane w najbliższym czasie domy jednorodzinne będą coraz mniejsze. Średnia powierzchnia domów, które będą mogły być zbudowane na podstawie wydanych w I kw. 2022 r. pozwoleń, wyniosła bowiem 129,9 mkw. – tyle samo, co w oparciu o pozwolenia wydane w analogicznym okresie 2021 r.

Od kilku lat niemal bez zmian pozostaje za to średnia powierzchnia mieszkań oddawanych w budynkach wielorodzinnych. W I kw. 2022 r. wyniosła ona 52,7 mkw. – o 0,1 mkw. mniej niż przed rokiem i tyle samo, co przed dwoma laty.

Bankier.pl

Średnia powierzchnia mieszkań wielorodzinnych, których budowa ruszy na podstawie pozwoleń wydanych w I kw. 2022 r., wyniosła 53,2 mkw. Była ona o 1,5 mkw. mniejsza niż rok wcześniej.

Większa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 była za to średnia powierzchnia lokali mieszkalnych oddawanych przez deweloperów. W I kw. 2022 r. było to średnio 63,4 mkw. – o blisko 2 mkw. więcej niż dwa lata wcześniej u progu 2020 r. Średnią powierzchnię zawyżają w tym przypadku jednak częściej niż wówczas budowane przez deweloperów domy jednorodzinne.

Mniej budów i oddanych mieszkań

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł także mniej rozpoczynanych budów – zarówno domów, jak i mieszkań  w relacji do pierwszych trzech miesięcy 2021 r. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli w tym czasie budowę 20 855 domów jednorodzinnych (-5,8 proc. r/r), z kolei deweloperzy ruszyli z budową 31 675 mieszkań, co oznaczało spadek względem I kw. 2021 r. o 21,1 proc.

Wzrost w I kw. 2022 r. w ujęciu rocznym zanotowano z kolei w przypadku liczby domów oddanych do użytku. To jednak efekt wysokiej liczby budów rozpoczynanych przed kilkoma laty. Inwestorzy indywidualni oddali w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 r. 23 904 domy jednorodzinne (+11,5 proc. r/r).

Deweloperzy w tym czasie oddali do użytku 29 765 mieszkań, co oznaczało obniżkę o 2,5 proc. w ujęciu rocznym.

Budowy mieszkań coraz dłuższe

Przeciętna budowa budynku wielorodzinnego wydłużyła się względem I kw. 2021 r. o 2 miesiące i wyniosła 25,1 miesiąca. Dom jednorodzinny wciąż buduje się średnio ok. 48 miesięcy (48,5 miesiąca w I kw. 2022 r.).

Nieznacznie względem I kw. 2021 r. i I kw. 2020 r. wzrosła liczba mieszkań oddanych w budynkach postawionych w technologii wielkopłytowej, wciąż jednak to kropla w morzu budownictwa mieszkaniowego. W I kw. 2022 r. mieszkania w budynkach z wielkiej płyty stanowiły bowiem niespełna 0,5 proc. wszystkich oddanych do użytku mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (9)

dodaj komentarz
piter0001
Zobaczymy jaki będzie ten kryzys w budowlance/mieszkaniówce. Dotychczasowe polskie kryzysy nie były takie straszne - https://youtu.be/MLh6IXgDaqs
demeryt_69
W czerwcu 1906 roku doszło do pogromu w Białymstoku, w którym 2/3 mieszkańców stanowili wówczas Żydzi - 14. czerwca przechodziły w tym mieście dwie procesje: katolicka oraz prawosławna. W trakcie pochodu katolickiego nagle wybuchła bomba, która zabiła jedną osobę. Wówczas władze rosyjskie ogłosiły, że otworzono ogień do pochodu prawosławnego,W czerwcu 1906 roku doszło do pogromu w Białymstoku, w którym 2/3 mieszkańców stanowili wówczas Żydzi - 14. czerwca przechodziły w tym mieście dwie procesje: katolicka oraz prawosławna. W trakcie pochodu katolickiego nagle wybuchła bomba, która zabiła jedną osobę. Wówczas władze rosyjskie ogłosiły, że otworzono ogień do pochodu prawosławnego, następnie oskarżyły żydowskich mieszkańców o zamach i sprowadziły oddziały wojska, które otworzyły ogień do Żydów. W pogromie uczestniczyli również rosyjscy kolejarze i robotnicy. Łącznie zamordowano około 80 osób.

Z kolei w sierpniu tego roku w Siedlcach doszło do pogromu, w którym zginęło 30 Żydów, a 180 zostało rannych.
interstellar
Orlen (Obajtek i pisowska zgraja) winduje cenę paliw tak, że ostanio zarabili 2,8 MILIARDA zł w trzy miesiące.

Wysoka cena paliw napędza inflację, bo drożeje transport towarów do Biedronki, Lidla, Auchan, Castoramy, hurtowni budowlanych itp.

Inflacja blokuje budowanie mieszkań i napędza ceny. Młodzi nie będą mogli kupić.
Orlen (Obajtek i pisowska zgraja) winduje cenę paliw tak, że ostanio zarabili 2,8 MILIARDA zł w trzy miesiące.

Wysoka cena paliw napędza inflację, bo drożeje transport towarów do Biedronki, Lidla, Auchan, Castoramy, hurtowni budowlanych itp.

Inflacja blokuje budowanie mieszkań i napędza ceny. Młodzi nie będą mogli kupić.

Proste.
grzegorzkubik
Cena za baryłkę ponad 120 USD a ten zwija coś o windowaniu ceny benzyny. W Słowacji inflacja równa 16%. Skomentujesz?
interstellar odpowiada grzegorzkubik
Tak, skomentuję: nie zmieniaj tematu.

PISowski Orlen (Obajtek) winduje cenę paliw tak, że ostanio zarabił 2,8 MILIARDA zł w trzy miesiące. Polacy płacą ogromne pieniądze za paliwo i transportowane towary, a dworek Obajtka się bawi.
Czegoś nie rozumiesz?
daniel_1 odpowiada interstellar
Kredytobiorcy często osiedlają się na obrzeżach miast, tam gdzie najtańsze są mieszkania.
Muszą mieć samochody, jeżeli chcą czegoś innego niż oglądanie wykopków zza okna.
Nie ma tam komunikacji zbiorowej i drogi dojazdowe, to często nie utwardzone wiejskie koleiny.
Bez drogiego paliwa chyba trudno tak żyć?

bt5
Co sugerujesz? Że jak Obajtek odda młodym do kieszeni te 2.8 mld to nagle kupia sobie mieszkania. Dobrze wiesz że i tak kupowali na kredyt. Znam rodziców młodych którzy byli i sa iwlekimi przeciwnikami przyjecia waluty Euro w Polsce a teraz płaczą ze dzieciom raty wzrosły o 100%. Jakbyśmy mieli normalną walute to raty o hipotek Co sugerujesz? Że jak Obajtek odda młodym do kieszeni te 2.8 mld to nagle kupia sobie mieszkania. Dobrze wiesz że i tak kupowali na kredyt. Znam rodziców młodych którzy byli i sa iwlekimi przeciwnikami przyjecia waluty Euro w Polsce a teraz płaczą ze dzieciom raty wzrosły o 100%. Jakbyśmy mieli normalną walute to raty o hipotek by były nadal normalne. Ale wtedy znowu wielka część tych młodych wcale by nie miała pracy czesto w budżetówce bo by trzeba zrobić osczedności jak w Grecji. Co nie zrobisz to żle. Wada systemu jest tak ze w adniejszych czasach zapewnienie dachu nad głową dla praconików najemnych było w gesti pracodawcy. Aw takiej Polsce zarabiający równowartośc zapomóg socjlanych na Zachodzie ubzdurali sobie ze zdobedą majątek kredytując się. No niestety nie wypaliło. Będzie trzeba wracac do rodziców. Oj dla niektórych to jest strszanych dyshonor, mam po sasiedzku pare która doznała w swoich oczach i oczach wioski takie deklasacji wracajac z duzego miasta na wiochę że wstydzą sie pokazywać znajomym. Problem bedzie narastał lawinowo.
no_comment
W ciągu 15 lat średnia wielkość mieszkania spadała o 25% z 68 na 52 m2. Szału nie ma.
trolley
Ale za to chociaz budowane w szczerym polu bez infrastruktury :)

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki