REKLAMA

Ministrowie V4 za szybkim rozszerzeniem UE o kraje Bałkanów Zachodnich

2016-11-29 14:15
publikacja
2016-11-29 14:15

Za szybkim rozszerzeniem Unii Europejskiej o sześć krajów Bałkanów Zachodnich opowiedzieli się na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej.

Ministrowie V4 za szybkim rozszerzeniem UE o kraje Bałkanów Zachodnich
Ministrowie V4 za szybkim rozszerzeniem UE o kraje Bałkanów Zachodnich
fot. jasonvosper / / YAY Foto

Wsparcie dla unijnych aspiracji sześciu krajów zachodniobałkańskich - Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa - wyraził po wcześniejszych rozmowach z udziałem m.in. przedstawicieli tych państw oraz szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski.

"Proces integracji europejskiej przyczynia się do bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie" - zaznaczył. "Dlatego dzielimy się z krajami Bałkanów Zachodnich naszym doświadczeniem z czasów naszej transformacji ustrojowej i naszej akcesji zarówno do UE, jak i do NATO" - dodał szef polskiej dyplomacji.

Konieczność przyspieszenia procesu rozszerzenia podkreślał z kolei szef MSZ Węgier Peter Szijjarto.

"Przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział wcześniej, że w najbliższych pięciu latach nie będzie dalszego rozszerzenia UE. My się nie zgadzamy z tym. Naszym zdaniem nie dość, że należałoby w ciągu pięciu najbliższych lat poszerzyć Unię, ale mówimy wręcz, że natychmiast powinniśmy rozszerzyć UE" - powiedział węgierski minister. Dodał, że to właśnie rozszerzenie stanowi "najważniejsze narzędzie do ponownego wzmocnienia UE".

Mogherini: UE i Bałkany Zachodnie łączy wiele wspólnych wyzwań

Szefowa unijnej dyplomacji podkreśliła podczas konferencji prasowej, że UE i państwa Bałkanów Zachodnich łączy współpraca oraz wspólne wartości i wyzwania. "To są wyzwania dotyczące rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy, radykalizacji naszej młodzieży, bezpieczeństwa, jak również zarządzania przypływem uchodźców" - wyliczała wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

"Te wszystkie obszary pokazują, że wiele nas łączy - więcej, niż tylko rozszerzenie UE. To dzisiejsze spotkanie to wspaniała szansa, aby z nimi i (...) państwami członkowskimi porozmawiać na temat konkretnych sposobów, jakimi możemy lepiej rozwiązywać problemy, czy bolączki naszych obywateli, niezależnie od tego, czy są to obywatele UE, czy nie, ponieważ wiele z tych problemów, które stoją przed nami obecnie, nie zna granic" - zaznaczyła Mogherini.

Szefowa dyplomacji UE dziękowała polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu i krajom V4 za zaproszenie na warszawską konferencję. "Dla mnie jest to zawsze ważne wydarzenie, kiedy mogę być częścią spotkania Grupy Wyszehradzkiej, zwłaszcza teraz, w czasie przewodnictwa polskiego" - powiedziała Mogherini.

(PAP)

msom/ par/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~ko-marek
V4 jest za rozszerzeniem Unii Europejskiej o sześć krajów Bałkanów Zachodnich - jesli sa gotowi do finansowania to prosze bardzo. Jeden z postawowych platnikow netto Anglia opuscila unie, Francuzi tez juz nie chca placic. To jest tak jak z komunizmem, jak padal to nam tlumaczyli ze jestg go po prostu za malo.

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki