Ministerstwo Skarbu Państwa zniknie 1 stycznia. Rząd przyjął ustawę

2016-11-24 20:17
publikacja
2016-11-24 20:17

Około 100 mln zł oszczędności rocznie może przynieść likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa - zakłada projekt ustawy przyjęty w czwartek przez rząd. W ciągu 10 lat może to dać ok. 1 mld zł środków finansowych. Likwidacja MSP nastąpi 1 stycznia 2017 r.

/ fot. Simona Supino / FORUM

Rada Ministrów przyjęła w czwartek dwa projekty ustaw przygotowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz o przepisach wprowadzających ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

"Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zostanie zlikwidowane 1 stycznia 2017 r., co jest zgodne z zapowiedziami premier Beaty Szydło. Rolę swoistego koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Projekt ustawy "Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym" zawiera regulacje związane z przekazywaniem spraw wraz z dokumentacją, a także dotyczące możliwości przejścia pracowników MSP do urzędów przejmujących jego zadania. Jak podał CIR, według ostrożnych szacunków likwidacja MSP przyniesie 100 mln zł oszczędności rocznie, co w perspektywie 10 lat oznacza ok. 1 mld zł środków finansowych.

Projekt zakłada wykreślenie bądź przekazanie innym organom uprawnień ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, a także przyznanie premierowi kompetencji do wykonywania praw z akcji i udziałów Skarbu Państwa. Przewiduje on uchylenie przepisów ustaw, które stanowiły podstawę do wykonywania uprawnień z akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa. W rozporządzeniu prezes Rady Ministrów będzie mógł upoważnić wskazane przez siebie organy, pełnomocnika rządu lub państwowe osoby prawne do wykonywania tych uprawnień.

Nowe przepisy w kwestii mechanizmu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, zakładają zmiany, które wzmacniają kompetencje wojewody wobec starosty, wykonującego zadania dotyczące administracji rządowej. Dotychczasowe kompetencje ministra Skarbu Państwa zostaną przejęte przez ministra infrastruktury i budownictwa.

Projekt przewiduje także zniesienie państwowych funduszy celowych zasilanych z przychodów z prywatyzacji, Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, Funduszu Nauki i Technologii Polskiej, a także Funduszu Skarbu Państwa oraz zmianę zasad dystrybuowania przychodów pochodzących z tytułu zbycia akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa.

Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa

Z kolei "Projekt ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym" zakłada, że uprawnienia właścicielskie w stosunku do spółek wykonywać będą ministrowie, pełnomocnicy rządu lub państwowe osoby prawne na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Przewiduje także utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

"Rada będzie ciałem doradczym, zapewniającym szefowi rządu kompleksowe i profesjonalne wsparcie, jeśli chodzi o koordynację nadzoru właścicielskiego. Do zadań Rady będzie należało również opiniowanie kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych" - napisano w komunikacie.

Projekt zakłada także podwyższenie standardów nadzoru właścicielskiego, zarówno jeśli chodzi o dobór kadr, jak i formułowanie oczekiwań wobec reprezentantów Skarbu Państwa. Przewiduje również, że organy reprezentujące w spółkach Skarb Państwa, będą musiały działać na zasadach rynkowych i właścicielskich - czyli adekwatnie do faktycznego poziomu kontroli nad danym podmiotem, opartego na uprawnieniach właścicielskich.

Nowe regulacje przewidują także precyzyjne wskazanie, który organ administracji powinien gospodarować poszczególnymi składnikami mienia państwowego, zmianę modelu zbywania akcji i udziałów Skarbu Państwa, rezygnację z prywatyzacji bezpośredniej - projekt ustawy zbliża model zbywania akcji (udziałów) należących do Skarbu Państwa do standardów rynkowych.

Ma być także wyodrębniona jednolita grupa spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, w których wykonywanie uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa będzie podlegało szczególnemu nadzorowi premiera.

Jak podał CIR, jednym z efektów wprowadzonych zmian będzie długoterminowy wzrost wartości majątku narodowego oraz poszczególnych spółek z udziałem Skarbu Państwa. (PAP)

aop/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Rachmistrz
Prawidłowo - Skarb Państwa ma prawie bilion zł długu publicznego, więc trzeba ciąć koszty (zlikwidować go)
~000000000
Wielkie mi oszczędności, jak na 500+ będzie potrzeba 23 mld zł w tym roku:/
~Eskimos
Hurra, wreszcie.pierwszy kraj w Europie bez podatków.drugi Omam...Hm...Oman.
~Skarbek
Zniknie razem ze skarbem czy samo?
~Szarlej
Tu chodzi tylko o zwolnienie ludzi, bez konieczności tłumaczenia się.
~Gx2 odpowiada ~Szarlej
Czytelnik Sapkowskiego? :)
~mag odpowiada ~Szarlej
i dobrze, bo już za dużo nierobów w administracji państwowej jest.
~Szarlej odpowiada ~Gx2
Słuchacz /......
~chf odpowiada ~fd
znikł w 18 wieku

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki