REKLAMA

Minister zdrowia: Szpitale tymczasowe powstaną w każdym mieście wojewódzkim

2020-10-19 09:46
publikacja
2020-10-19 09:46
Minister zdrowia: Szpitale tymczasowe powstaną w każdym mieście wojewódzkim
Minister zdrowia: Szpitale tymczasowe powstaną w każdym mieście wojewódzkim
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Przygotowujemy koncepcję szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim; w 7 miastach rozpatrywane są już konkretne miejsca, gdzie takie szpitale powstaną - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ponadto część szpitali powiatowych będzie przekształcona w szpitale zakaźne.

W Programie 3 Polskiego Radia szef MZ podkreślił, że szpitale tymczasowe mają dopełnić istniejącą infrastrukturę.

"Siedem miast jest bardziej zaawansowanych. Tu chodzi o Warszawę, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk - tam już są rozpatrywane konkretne miejsca, gdzie takie szpitale będą powstawały. W weekend poprosiliśmy wojewodów tych województw o określenie zapotrzebowania na sprzęt. Wojewodowie przygotowują szczegółowy plan realizacji tych szpitali tymczasowych. One będą powstawały jako filia szpitala głównego, przede wszystkim pod patronatem MSWiA czy szpitali MON" - poinformował Niedzielski.

Dodał, że w Warszawie rozpatrywane są dwie lokalizacje.

Również w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie i będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych.

Minister zdrowia zaznaczył, że tworzenie szpitali tymczasowych nie są jedynymi działaniami mającymi na celu zwiększenie dostępności łóżek.

"Podjęliśmy trzy strumienie działań. Będziemy przekształcali szpitale powiatowe - nie będą to szpitale jednoimienne, tylko szpitale typowo zakaźne. Mają zająć się leczeniem przede wszystkim COVID-19. NFZ razem z wojewodami przez cały weekend pracował nad zdefiniowaniem listy takich szpitali. Tutaj potencjał to jest mniej więcej 10 tys. łóżek, które zasiliłyby walkę z COVID-19" - powiedział Niedzielski. Wyjaśnił, że jeżeli w okolicy są dwa szpitale powiatowe, jeden z nich będzie miał funkcję COVID-ową.

Inny kierunek działań - poinformował szef MZ - który według szacunków "powiększy bazę łóżek o mniej więcej 3 tys.", to będzie przekształcenie dużych oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich w "około 30 proc. na cele COVID-owe".

Kolejnym działaniem - powiedział Niedzielski - będzie też włączenie prywatnej służby zdrowia do walki z COVID-19.

Kto będzie pracował w szpitalach tymczasowych?

Będą decyzje wojewodów, które będą kierowały lekarzy do pracy w szpitalach tymczasowych, m.in. do szpitala budowanego obecnie na Stadionie Narodowym - powiedział w poniedziałek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Zapytany, skąd rząd weźmie lekarzy do pracy w tych szpitalach przyznał, że "to jest drugi bardzo istotny problem".

"Sprzęt jest na razie na szczęście w dyspozycji służby zdrowia. Rzeczywiście lekarzy mamy tylu, ilu mamy. My od kilku lat zwiększamy nabory na kierunki medyczne (...), ale to musi oczywiście potrwać. Lekarza nie kształci się z dnia na dzień. Będziemy przesuwać lekarzy z innych oddziałów. Będą decyzje wojewodów, które będą kierowały lekarzy do pracy" - mówił Fogiel.

Dodał, że wie, że kierownicy szpitali i ordynatorzy we własnym zakresie rozmawiają z lekarzami, którzy już pracują w szpitalach, a nie są zaangażowani np. w opiekę nad chorymi na COVID. Jak podkreślił te rozmowy odbywają się jednak "nie zawsze ze 100 procentową skutecznością".

Wicerzecznik PiS podkreślił, także, że obecnie znaleźliśmy się "w sytuacji zupełnie nowej, globalnej pandemii", "w sytuacji, kiedy wszyscy się uczymy" i "wszyscy borykają się z tymi samymi problemami". "Dzisiaj pewnie z perspektywy czasu po pół roku można by mówić, że np. w marcu, czy kwietniu można by zrobić coś lepiej" - tłumaczył Fogiel.

W jego opinii jednak "na rachunek sumienia, na sprawdzenie procedur i na wyciągnięcie z tego wniosków przyjdzie czas, kiedy będzie można na spokojnie, na zimno to przeanalizować".

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki