REKLAMA

Minister zdrowia: Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciw Covid-19

2020-12-23 09:58
publikacja
2020-12-23 09:58
Minister zdrowia: Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciw Covid-19
Minister zdrowia: Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciw Covid-19
fot. Nicky J Graham / / Shutterstock

Zapisy dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia – wyjaśnił w środę zasady zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister pytany był w Trzecim Programie Polskiego Radia o to, kiedy ruszą zapisy dla osób spoza grup priorytetowych, czyli nieobjętych pierwszeństwem szczepienia z powodu wykonywania określonego zawodu narażającego w wyższym stopniu na ryzyko zakażenia, np. medyków, farmaceutów, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych czy też ze względu na podeszły wiek.

"Ruszamy od 15 stycznia. Mamy przygotowaną już infolinię pod numerem 989, pod którą będą zbierane te zapisy, ale te zapisy zbierać będzie można też innymi kanałami – w swojej pobliskiej przychodni czy poprzez elektroniczny formularz, który też będzie dostępny na stronach internetowych związanych z resortem zdrowia. Te metody wszystkie zostaną uruchomione 15 stycznia, bo też będziemy wtedy dokładnie wiedzieć, do jakich punktów można się zapisać" – wyjaśnił minister.

"Mamy priorytet, by zaszczepić medyków, ale też personel niemedyczny, który pracuje w szpitalach, DPS-ach, gdzie ryzyko zakażenia jest największe" – dodał.

Minister zapewnił też, że cały czas będzie prowadzana kampania medialna w tej sprawie – spoty w telewizji, komunikaty w internecie.

Szef MZ przypomniał, że pierwsze szczepienia zaplanowano na 27 grudnia. Na początku odbywać będą się w wyznaczonych szpitalach. Pierwszy pacjent ma być zaszczepiony w warszawskim szpitalu W MSWiA.

"Ta pierwsza partia, która do nas przyjedzie, mówię tutaj o 10 tys. szczepień, zostanie rozdystrybuowana między 72 szpitale, które w pierwszej kolejności zostały wskazane jako te podmioty, które są na pierwszej linii walki z covidem, stąd wybór tych 72 szpitali" – wytłumaczył.

Minister ostrzegł też przed "widmem trzeciej fali", która w różnych krajach już się materializuje.

"Przypomnę, że mamy średnio w tygodniu 10 tys. wykrywanych zakażeń, co w porównaniu z sytuacją sprzed drugiej fali jest i tak sytuacją o wiele bardziej niebezpieczną, dramatyczną, jeśli tak można powiedzieć" – oznajmił.

Dodał, że na epidemię należy patrzeć nie tylko przez pryzmat liczby nowych zakażeń, ale również liczby zgonów czy zagrożenia nowym, zmutowanym wirusem, który szybciej się rozprzestrzenia, a także z perspektywy tego, że trzecia fala "wystartuje z poziomu 10 tys. zachorowań dziennie".

Odpowiadając na pytanie, dlaczego przybywających z Wielkiej Brytanii pasażerów nie poddano obowiązkowym testom na wykrycie zakażenia, stwierdził, że stosowane są "metody dobrowolności".

"Odwołujemy się do pewnej odpowiedzialności. Po drugie zrobienie testu na lotnisku wywołałoby więcej chaosu i zamieszania" – podsumował.

Zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych m.in. na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej obowiązuje od północy 22 grudnia. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Komentarze (22)

dodaj komentarz
darius19
przypuszczam ze przeciwnicy szczepien - jak zobacza "ze to dziala", to sie zaszczepia ale... sie do tego nie przyznaja. Przypominam ze szczepienie jest dobrowolne. Przypominam takze, ze szczepienia sa u nas od lat i wszyscy sie szczepili - czy to w dziecinstwie, czy pozniej.
jarunia
Polacy źle sobie radzą z pandemią nie rząd, stulecia negatywnej selekcji zadzialały
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
chudy_january
za twoje pieniądze ?,,,...)))
ty prawdziwe pieniądze może w telewizji oglądałeś....:)
macierz
Polska radzi sobie z epidemią gorzej niż Iran czy Bangladesz. Miażdżący raport.

Polska znalazła się na 47. miejscu w zestawieniu Bloomberga - oceniono w nim, jak 53 największe światowe gospodarki radzą sobie w walce z pandemią koronawirusa. Uwzględniono m.in. wskaźnik śmiertelności, wpływ decyzji rządów na
Polska radzi sobie z epidemią gorzej niż Iran czy Bangladesz. Miażdżący raport.

Polska znalazła się na 47. miejscu w zestawieniu Bloomberga - oceniono w nim, jak 53 największe światowe gospodarki radzą sobie w walce z pandemią koronawirusa. Uwzględniono m.in. wskaźnik śmiertelności, wpływ decyzji rządów na gospodarkę oraz wydolność systemu ochrony zdrowia. Z rankingu wynika, że Polska radzi sobie z epidemią gorzej niż Iran, Indonezja czy Bangladesz. Za nami są Rumunia, Włochy i Meksyk.

Co te prymitywy zrobiły z naszego kraju, to nie są żarty, gdyż raport pokazuje jasno, że poziom rozwoju naszego kraju pod rządami tych miernot, jest na poziomie zacofanego Meksyku, nawet Bangladesz radzi sobie lepiej, co mnie nie dziwi, bo kraj w przyszłym roku będzie miał czynną elektrownie atomową, a to oznacza poziom rozwoju danego kraju.
superbroker
Ja na pewno się zaszczepię i nie mogę się doczekać na ten moment. Odzyskam wtedy utracone poczucie bezpieczeństwa oraz będę pewien że nie zakażę nikogo ze swojego otoczenia. Jako Polak czuję się odpowiedzialny za pozostałych obywateli.
Zachęcam więc: szczepmy się wszyscy!
pstrzezek
coś jak grzesio kubik albo meryt, tyle że naganiający na szczepienia? efekt odwrotny do zamierzonego, chyba że taki był zamysł by ludzie wzięli cię za kogoś nawiedzonego
atx
minister zaszczep swoje pokolenie a od reszty się delikatnie mówiąc od....dol
blind-oln
Mów za siebie. Ja chcę się zaszczepić i wrócić do normalnego życia. Ty widać wolisz, żeby gospodarka była dalej zamknięta.
maiar odpowiada blind-oln
Może życie wtedy będzie normalne, ale Ty już nie.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki