REKLAMA

KE chce korekt w polskim Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o "Czyste powietrze"

2021-04-12 06:57
publikacja
2021-04-12 06:57
KE chce korekt w polskim Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o "Czyste powietrze"
KE chce korekt w polskim Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o "Czyste powietrze"
fot. Filip Blazejowski / / FORUM

Projekt Krajowego Planu Odbudowy (KPO) nie spotkał się z entuzjastycznym odbiorem brukselskich urzędników - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Z jej informacji wynika, że Komisja Europejska chce od Polski korekt, a główny zarzut to zbyt mały nacisk położony na reformy.

"To ma być instrument, który da napęd europejskiej gospodarce przy wychodzeniu z pandemii, a nie będzie drugą polityką spójności" - przekonuje cytowany przez gazetę informator.

Według dziennikarzy "DGP" chodzi o np. "wyznaczenie konkretnych wskaźników, które chcemy osiągnąć choćby w dziedzinie poprawy jakości powietrza".

Dlatego według niej na cenzurowanym znalazł się program "Czyste powietrze", w którym zaplanowano wymianę 860 tys. starych pieców na - najprawdopodobniej - gazowe.

Gazeta informuje, że w ocenie Brukseli "w ten sposób przeciętnemu Kowalskiemu może podskoczyć rachunek za ogrzewanie, a to nie jest efekt, jakiego UE by chciała". Jej zdaniem z funduszu odbudowy powinien być też finansowany transport szynowy w miastach.

"Komisja wyraża pewne oczekiwania i nie jesteśmy tym zdziwieni" - mówi dziennikarzom "DGP" osoba z kręgów rządowych. "Te reformy są w KPO, tyle że cała debata publiczna zogniskowała się nie wokół nich, bo są niekontrowersyjne" - dodaje.

"DGP" pisze, że po uwagach Komisji Europejskiej oraz po naciskach samorządów i opozycji rząd zgodził się skorygować Krajowy Plan Odbudowy. "Nadal trwa analiza opinii zgłoszonych podczas konsultacji KPO. Jest ich dużo, ale są już decyzje o pierwszych zmianach" - przyznaje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). (PAP)

krz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (15)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Niestety gaz nie jest już traktowany jako paliwo "czyste ekologicznie". Produktem spalania gazu jest między innymi ditlenek węgla. Jeżeli uważnie śledzicie unijne trendy powinniście wiedzieć, że eliminacja gazu jest następnym krokiem do zeroemisyjności. Problemem są jedynie niemieckie elektrownie oparte na gazie niezbędne Niestety gaz nie jest już traktowany jako paliwo "czyste ekologicznie". Produktem spalania gazu jest między innymi ditlenek węgla. Jeżeli uważnie śledzicie unijne trendy powinniście wiedzieć, że eliminacja gazu jest następnym krokiem do zeroemisyjności. Problemem są jedynie niemieckie elektrownie oparte na gazie niezbędne do bilansowania tak zwanych źródeł odnawialnych - lokalnie zeroemisyjnych.
tytush
ja tak to ja chce piec na gaz z wegla
kris74keh
Czyli bierzemy kredyt konsumpcyjny w banku , ale kupić możemy tylko to na co się urzędnik banku zgodzi.
peluquero
sa badania pokazujące że wyczyszczenie pieca na węgiel, zastosowanie wkładu kominowego i prawidłowe unikające beztlenowego rozpalanie powoduje ograniczenie emisji pm i balfapirenu o 40 do 80%

czyste powietrze, projekt ZONE i dotacje - skok na kasę
xyzq
Pełna zgoda. Są również badania, iż zaprzestanie spalania w domowych piecach śmieci, plastiku, opon, kawałków mebli - słowem wszystkiego, co ma dodatni bilans energetyczny i powinno się znaleźć na wysypisku (a jeszcze lepiej - być poddane recyclingowi) powoduje jeszcze wyższą redukcję emisji tych związków. Co z tego, skoro niektórzy Pełna zgoda. Są również badania, iż zaprzestanie spalania w domowych piecach śmieci, plastiku, opon, kawałków mebli - słowem wszystkiego, co ma dodatni bilans energetyczny i powinno się znaleźć na wysypisku (a jeszcze lepiej - być poddane recyclingowi) powoduje jeszcze wyższą redukcję emisji tych związków. Co z tego, skoro niektórzy śmieci dzielą na frakcję dzienną (mniej kopci i śmierdzi) oraz frakcję nocną (nikt nie widzi i nie czuje smrodu, bo już wszyscy śpią) a kary za to są tak śmiesznie małe jak wykrywalność procederu...
jko55
nie badz minimalistyczny - spadek jest rzedu 140% hehehe
ech trole...
peluquero odpowiada jko55
widzicie jedynie koniec swojego nosa, nawet nie macie pojęcia jakie spółki na tym zarobią oprócz oczywiście Ferro i PGNiG :) zerowa wiedza i umiejętność myslenia
grzegorzkubik
Niemcy muszą zamknąć swoje kopalnie węgla brunatnego. Ale już.
tomkooo
hehe jak ty niczego nie rozumiesz. niemcy dbaja o swoj kraj, o to zeby prad byl tani bo wiedza, ze od tego zalezy sila ich gospodarki. lobbuja gdzie trezba itp. itd. i to oni beda nam swoje zielone technologie sprzedawac - tak sie prowadzi polityke.
a u nas standardowo - 0 pomyslunku, przerzucanie sie odpowiedzialnoscia syf kila
hehe jak ty niczego nie rozumiesz. niemcy dbaja o swoj kraj, o to zeby prad byl tani bo wiedza, ze od tego zalezy sila ich gospodarki. lobbuja gdzie trezba itp. itd. i to oni beda nam swoje zielone technologie sprzedawac - tak sie prowadzi polityke.
a u nas standardowo - 0 pomyslunku, przerzucanie sie odpowiedzialnoscia syf kila i mogila :)
and00 odpowiada tomkooo
Z tym że w Niemczech prąd jest sporo droższy niż w Polsce

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki