REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 2,8 tys. zł. Rząd przyjął projekt

2020-09-15 11:42
publikacja
2020-09-15 11:42
Minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 2,8 tys. zł. Rząd przyjął projekt
Minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 2,8 tys. zł. Rząd przyjął projekt
/ Shutterstock

W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2,8 tys. zł – przewiduje rozporządzenie przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 18,30 zł.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r., przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zgodnie z tym rozporządzeniem w 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2,8 tys. zł. Oznacza to wzrost o 200 zł w stosunku do najniższej płacy, która obowiązuje w 2020 r. (2,6 tys. zł). Obecnie w Polsce najniższe wynagrodzenie otrzymuje ok. 1,7 mln osób.

W komunikacie CIR zwrócono uwagę, że w rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego na 2021 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wyższe o 7,7 proc. w stosunku do najniższej płacy, która obowiązuje w 2020 r.

Z kolei minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych w 2021 r. wyniesie 18,30 zł. Oznacza to wzrost o 1,30 zł w stosunku do 2020 r. (17 zł).

"Rząd konsekwentnie poprawia sytuację pracowników, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie. W 2021 r. minimalna pensja wzrośnie w porównaniu do 2015 r. o 1050 zł" – czytamy w komunikacie CIR.

Propozycją rządu w sprawie minimalnego wynagrodzenia zajmowała się Rada Dialogu Społecznego, jednak stronie społecznej nie udało się dojść do porozumienia. W tej sytuacji zgodnie z przepisami kwoty te do 15 września ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej i rentowej, a także dodatku za pracę w nocy.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
srebrnysmok
Sztucznie pompują koszty, aby zwiększyć wpływy z PIT, ZUS, etc. etc..
Koszty przedsiębiorcy wliczą w ceny napędzając Inflację+.
Inflację+ lubią dłużnicy przy takich sztucznych stopach procentowych, bliskich 0%.
Państwo jest zadowolone, dług się powoli "rozwadnia".

Tak na marginesie, ktoś
Sztucznie pompują koszty, aby zwiększyć wpływy z PIT, ZUS, etc. etc..
Koszty przedsiębiorcy wliczą w ceny napędzając Inflację+.
Inflację+ lubią dłużnicy przy takich sztucznych stopach procentowych, bliskich 0%.
Państwo jest zadowolone, dług się powoli "rozwadnia".

Tak na marginesie, ktoś wyliczył że sztuczne zwiększanie płacy minimalnej powoduje że ileś tam miejsc pracy, nie powstanie. Albo powstanie w szarej strefie. Płaca minimalna co innego znaczy w Warszawie i co innego w Pipi**wie Dolnej. Tego właśnie nie rozumiem, bo partia rządząca uderza w własny elektorat, bo ilość pracy "na prowincji " (z pełnym ZUS, etc.) się skurczy, właśnie z powodu galopujących kosztów dla przedsiębiorców. Amen.
killgore
A czemu nie 5000? Zdaniem PiS to podniesie dobrobyt :))))
bha
Najlepiej jakby ludzie latami pracowali fachowo ,profesjonalnie,dyspozycyjnie ,sumiennie ,wydajnie etc.w wolontariacie ,charytatywnie ,śmieciowo,szaro-czarno i jeszcze dodatkowo dopłacali do tzw. interesów,biznesów ,a i tak byłoby nadal ciężko i żle,dalej jak od dawien dawna byłoby systematyczne zgrzytanie zębami i wielki Najlepiej jakby ludzie latami pracowali fachowo ,profesjonalnie,dyspozycyjnie ,sumiennie ,wydajnie etc.w wolontariacie ,charytatywnie ,śmieciowo,szaro-czarno i jeszcze dodatkowo dopłacali do tzw. interesów,biznesów ,a i tak byłoby nadal ciężko i żle,dalej jak od dawien dawna byłoby systematyczne zgrzytanie zębami i wielki lament by podnieść płace tzw. dawców pracy o nawet minimalne minimum przez lata świetlne. Żałosne od dawna jest to rynkowe w ogromie już branż i zawodów coraz większe coraz szersze żerowanie,wyzysk na maxa jak najtaniej się da i uda na rzetelnej pracy innych. Cóż mamy niestety postępującą coraz większą i szerszą % degenerancję do oficjalnego minimalnego minimum rynku płacy i raczej nic więcej.
karbinadel
Najlepiej gdyby płace kształtowały popyt i podaż pracy, a nie urzędnicy
bha odpowiada karbinadel
Gdyby tak było to do dzisiaj u wielu,wielu tzw.,,dawców pracy" stawki/h rynkowe wahałby się co najwyżej od 5 do 10 żł brutto w porywach.
nostsherlock
Program Inflacja+ się rozkręca... kiedyś Węgry też miały drastycznie podnoszoną płacę minimalną przy wysokich podatkach bez ich obniżenia. Skończyło się to hiperinflacją
igła
Jeśli rząd może drukować pieniądze to przedsiębiorcy zatrudniający pracowników też powinni mieć takie prawo. Wówczas minimalne wynagrodzenie nie było by problemem.
mknowak
Złodzieje miało być 3000 zł. Dalej mery i grzegorz pisać petycje i niech dadzą co obiecali.
money_maker88
W gospodarce wolnorynkowej minimalne wynagrodzenie za pracę powinno wynosić 0 pln. Możecie minusować
wonsz
A po co owi mityczni "oni" mają cię minusować? Historia już cię zminusowała, wysłała pogrobowców Smitha na śmietnik 100 lat temu, zostały po nich tylko osiemdziesięcioletnie truchła w muszkach śpiące w parlamencie i sfrustrowani forumowi mędrcy. Oni ci tu nabiją plusików, bo myślą, że jak będą mogli A po co owi mityczni "oni" mają cię minusować? Historia już cię zminusowała, wysłała pogrobowców Smitha na śmietnik 100 lat temu, zostały po nich tylko osiemdziesięcioletnie truchła w muszkach śpiące w parlamencie i sfrustrowani forumowi mędrcy. Oni ci tu nabiją plusików, bo myślą, że jak będą mogli płacić ludziom po 300 zł, świat zmieni się w Eden. To dokładnie ci sami, co w 1929 najładniej z okien wylatywali.

Po tym zaś, jak historia wysłała na śmietnik kapitalistów, wysłała tam także socjalistów, wypluwając jakąś dziwaczną hybrydę jednych i drugich, z którą mamy do czynienia dziś. I tą hybrydę również wyśle tam, gdzie resztę, aby spoczywała w pokoju razem z kapitalizmem, socjalizmem, feudalizmem i wspólnotą plemienną. A co będzie potem? Nie mam pojęcia, ale lepiej pogódź się z tym, że nie będzie to twój wymarzony wiek XVIII/XIX.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki