REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Mimo sankcji Trump robił interesy z Iranem?

2016-10-03 20:12
publikacja
2016-10-03 20:12
Mimo sankcji Trump robił interesy z Iranem?
Mimo sankcji Trump robił interesy z Iranem?
fot. Rick Wilking / / FORUM

Firma nieruchomościowa Donalda Trumpa przez pięć lat wynajmowała lokal w Nowym Jorku irańskiemu bankowi związanemu z organizacjami terrorystycznymi - podało w poniedziałek na swoim portalu internetowym Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ).

W latach 1998-2003 irański Bank Melli wynajmował pomieszczenia w należącym do Trumpa budynku General Motors przy 5 Alei na Manhattanie. Tymczasem w 1999 r. amerykańskie Ministerstwo Skarbu orzekło, że Bank Melli jest kontrolowany przez rząd w Teheranie, objęty sankcjami za sponsorowanie terroryzmu.

Jak ustaliła później administracja USA, bank był wykorzystywany w transakcjach zakupu przez Iran materiałów potrzebnych mu w realizacji programu nuklearnego. Chociaż Teheran twierdzi, że jest to program pokojowy, podejrzewa się, że służy produkcji broni atomowej.

Reklama

Według władz amerykańskich, w latach 2002-2006 Bank Melli służył jako kanał przekazywania funduszy do jednostki Irańskich Strażników Rewolucji, która sponsorowała ataki terrorystyczne.

Za wynajęcie biura w budynku GM bank płacił pół miliona dolarów rocznie.

ICIJ przyznaje jednak, że implikacje prawne tej sprawy nie są jeszcze jasne, ponieważ mimo sankcji niektóre firmy irańskie otrzymywały specjalne licencje na działalność w USA, w tym na wynajmowanie pomieszczeń biurowych. Jeżeli Bank Melli miał taką licencję, trudno by było Trumpowi dokonać jego eksmisji z budynku.

Zgodnie z sankcjami bank nie mógł prowadzić transakcji w USA, ale według ICIJ mógł utrzymywać biuro w Nowym Jorku w nadziei na ich przyszłe zniesienie.

Sztab kampanii Trumpa i Ministerstwo Skarbu nie odpowiedziały na pytania ICIJ, czy bank miał licencję na wynajmowanie pomieszczeń w budynku GM.

Trump zajmował zawsze bardzo twarde stanowisko wobec Iranu. Nie tylko popierał sankcje, lecz nawet sugerował w 1987 r., że USA powinny zaatakować Iran i zająć jego złoża ropy naftowej.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~mlody_forumowicz
U wuja sama do inwigilowania życiorysu Trumpa i jego spółek, żon, kochanek, ... chyba wszystkie psy gończe zostały zatrudnione - dziennikarzyny próbują, próbują, ale nic im to nie wychodzi. Po każdych "niusach" słupki mu rosną. Lepiej było by dla Clintonowej jakby nic nie robiła i nie próbowała szukać haków.
~mlody_forumowicz
Zapomniałem dodać - zalewski jakiś łagodny ostatnio w tych swoich wypocinach :)
Już mu biali i nie wykształceni nie przeszkadzają.
~bk44
Nie można zniszczyć Iranu jedynego wolnego kraju na Bliskim Wschodzie bo blokuje to Syria.Jak padnie wolna Syria Baszara al-Asada to USA mają otwarte wrota na Iran.
Pamiętajcie ! ...jak padnie Asad to fundamentaliści wybiją resztę chrześcijan jacy tam jeszcze zostali a USA z Saudami zrównają Iran z ziemią.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki