Mieszkaniówka wyszła nad kreskę. Najlepszy czerwiec od dekady

Marcin Kaźmierczak2020-07-21 14:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-07-21 14:00
fot. NetVideo /

Za sektorem budownictwa mieszkaniowego najlepszy czerwiec od dekady pod względem liczby oddanych do użytku mieszkań i wydanych pozwoleń na budowę – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Deweloperzy i inwestorzy indywidualni oddali w czerwcu 26 822 lokale mieszkalne – o 4,2 proc. więcej niż w maju i jednocześnie o 19,2 proc. więcej względem czerwca 2019 r.

Polacy stawiają domy

Wzrost, zarówno w skali miesięcznej jak i rocznej widać szczególnie w grupie inwestorów indywidualnych. W czerwcu Polacy oddali do użytku 6259 domów jednorodzinnych – o 24,9 proc. więcej niż w maju i o 32,3 proc. więcej w porównaniu z czerwcem 2019 r. W tym samym czasie deweloperzy przekazali klucze do 10 414 lokali, co było wynikiem o 15,6 proc. lepszym od osiągniętego w czerwcu 2019 r., ale jednocześnie o 6,9 proc. gorszym od majowego.

/ fot. Bankier.pl /

W czerwcu w Polsce przybyło także 165 mieszkań spółdzielczych, 332 lokale społeczne czynszowe, 9 mieszkań komunalnych i jeden lokal zakładowy.

Wynik osiągnięty przez mieszkaniówkę w pierwszym półroczu 2020 r. był także lepszy o 2,7 proc. od analogicznego okresu 2019 r. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 r. w Polsce oddano do użytku 97 012 mieszkań.

Więcej chętnych na budowę

Czerwiec przyniósł także wzrost liczby chętnych na budowę mieszkań. Urzędy wydały 26 822 pozwolenia na budowę, co było najlepszym miesięcznym wynikiem od maja 2019 r. W relacji do maja 2020 r. liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrosła o 38,7 proc. Urzędy wydały ich więcej także w stosunku do czerwca 2020 r. – o 19,1 proc.

/ fot. Bankier.pl /

Blisko 62 proc. wszystkich wydanych pozwoleń na budowę przyszłych mieszkań było w czerwcu udziałem deweloperów. Budujący mieszkania na sprzedaż lub wynajem odnotowali także wyraźniejszy wzrost liczby otrzymanych pozwoleń. W porównaniu z majem otrzymali ich o 55 proc. więcej, a w relacji do czerwca – o 19,2 proc. więcej. W przypadku inwestorów indywidualnych wzrost wyniósł odpowiednio 18,6 proc. i 17,8 proc.

Wysoki czerwcowy wynik nie pozwolił jednak odrobić strat poniesionych podczas pierwszych trzech miesięcy pandemii koronawirusa. W pierwszym półroczu w Polsce wydano 122 330 pozwoleń na budowę, co było o 5,5 proc. gorszym wynikiem od osiągniętego w analogicznym okresie 2019 r.

Chcieć, nie znaczy budować

W dalszym ciągu w relacji rocznej nie rośnie za to liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. W czerwcu rozpoczęto budowę 18 763 mieszkań, co było niemal identycznym wynikiem w porównaniu z marcem, gdy rozpoczynała się pandemia koronawirusa w Polsce. Względem maja 2020 r. liczba ta wzrosła o 25 proc., ale w relacji rocznej była o 1 proc. niższa.

Porównując wyniki z czerwca 2020 r. z tymi sprzed 12 miesięcy widać, że liczba rozpoczętych budów wzrosła jedynie w przypadku inwestorów indywidualnych (+15,2 proc. r./r.). Z kolei deweloperzy w porównaniu z czerwcem 2019 r. zaczęli budować o 11,6 proc. mniej mieszkań.

/ fot. Bankier.pl /

Mieszkaniówka pod kreską znajduje się w tym aspekcie także jeśli przeanalizujemy dane za pierwsze sześć miesięcy 2020 r. W tym czasie w Polsce rozpoczęto budowę 99 965 mieszkań, co było o 13,4 proc. gorszym wynikiem w relacji do pierwszego półrocza 2019 r.

Zgodnie z szacunkami GUS, pod koniec czerwca 2020 r. w budowie pozostawało ok. 828,5 tys. mieszkań – o 1,5 proc. więcej niż w 2019 r.

W pierwszym półroczu 2020 r. najwięcej mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz oddano do użytkowania zanotowano w woj. mazowieckim (odpowiednio 18,1 tys. i 18,3 tys.) oraz wielkopolskim (odpowiednio 10,6 tys. i 10 tys.). W odniesieniu do mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, najwyższe wartości odnotowano w woj. mazowieckim (20,7 tys.) i dolnośląskim (13 tys.).

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
kozey
Kupujcie bo na ursusie straszą, że podnoszą ceny od sierpnia, jakby tam człowieka wywieźć to by powiedział, że na bałutach nowe bloki stawiają, ale słoik czuje się jak w domu, 8k PLN/m2, jeden to miał nawet latającą balustradę. Wyjmują Was jak z pudełka i ładują kiedy chcą i jak chcą
tomako_lunatic
Kolejna ciekawa rzecz - "Kapitał z nieruchomości płynie na rynek kapitałowy"
https://stooq.pl/n/?f=1365157
jsunday
Pozdrowienia dla jelonków nieruchomościowych hahahahahaha

Jak podaje firma analityczna JLL, która zajmuje się głównie rynkiem nieruchomości, deweloperzy w Warszawie wprowadzili do sprzedaży ok. półtora tysiąca mieszkań w 20 projektach/etapach inwestycji. W tym okresie sprzedali z nich ok. 0,8 tys. lokali. Wynik
Pozdrowienia dla jelonków nieruchomościowych hahahahahaha

Jak podaje firma analityczna JLL, która zajmuje się głównie rynkiem nieruchomości, deweloperzy w Warszawie wprowadzili do sprzedaży ok. półtora tysiąca mieszkań w 20 projektach/etapach inwestycji. W tym okresie sprzedali z nich ok. 0,8 tys. lokali. Wynik jest imponujący, biorąc pod uwagę ograniczenia w przemieszczaniu oraz wysoki poziom niepewności, dotyczący zarówno zdrowia i bezpieczeństwa osobistego, jak i sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.

Ale spośród sprzedanych lokali, 580 mieszkań zostało "zwróconych". Oznacza to, że ponad pół tysiąca nabywców zrezygnowało z planowanego zakupu, nawet jeżeli wcześniej zawarli umowę rezerwacyjną i wpłacili niezbędną kwotę, czy nawet zawarli umowę rezerwacyjną.

https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,26143591,ujemna-sprzedaz-mieszkan-to-sie-dzieje-teraz-eksperci-z-jll.html
jasiek2017
Mimo swojej "wielkiej" inteligencji chyba nie załapałeś, że to świetna informacja.
Im mniej kupionych mieszkań tym mniejsza konkurencja w najmie i więcej osób wynajmujących a nie właścicieli.
Nie wiem czy ta łamigłówka nie jest za skomplikowana dla Ciebie ale dla obecnych rentierów to super info.
lenaa odpowiada jasiek2017
Skoro to rzekomo taka świetna informacja to czemu pod każdym artykułem o nieruchomościach naganiasz na ich kupno?
jasiek2017 odpowiada lenaa
Pierwsze słyszę, że naganiam na kupno. Wiem, że rozumienie cudzego tekstu stanowi problem ale podobno posługujemy się tym samym językiem.
jasiek2017
Od kwietnia w biurach nieruchomości jest znacznie więcej klientów z gotówką niż kiedykolwiek wcześniej. Ludzie nie chcą trzymać kasy na 1% rocznie brutto. Nie chcą bawić się w szulernię zwaną GPW, nie chcą kupować walut czy metali.
Stabilność zapewniają nieruchomości. Klient z gotówką wie, że 3-4-5-6% to
Od kwietnia w biurach nieruchomości jest znacznie więcej klientów z gotówką niż kiedykolwiek wcześniej. Ludzie nie chcą trzymać kasy na 1% rocznie brutto. Nie chcą bawić się w szulernię zwaną GPW, nie chcą kupować walut czy metali.
Stabilność zapewniają nieruchomości. Klient z gotówką wie, że 3-4-5-6% to więcej niż 1% czy ryzyko innych inwestycji. Nieruchomości kupuje się na lata. Oprócz długofalowego wzrostu wartości generują zysk z najmu. Można też zostawić dzieciom spadek ułatwiając im życie.
I tu dochodzimy do problemu. Czy może zabraknąć mieszkań dla zwykłego Kowalskiego i czy ceny mogą pójść w górę ? Oczywiście, że tak.
Im dłużej lokata w banku będzie wynosiła 1% tym więcej gotówki na rynku i tym trudniej młodym osobom z kredytem kupić mieszkanie. Na kredyt trzeba czekać, gotówka jest od razu a transakcja możliwa jest na drugi dzień.
Czy tak się stanie to się okaże ale wszystko na to wskazuje, że tak właśnie będzie.
tomako_lunatic
"Od kwietnia w biurach nieruchomości jest znacznie więcej klientów z gotówką niż kiedykolwiek wcześniej." - źródło informacji?
jasiek2017 odpowiada tomako_lunatic
Rozumiem, że masz problemy z logicznym myśleniem ale aż takie? Pytasz i jednocześnie w pytaniu dajesz odpowiedź ?

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki