Mieszkaniówka: Rośnie liczba pozwoleń

We wrześniu wydano 17,2 tys. pozwoleń na budowę mieszkań. To najlepszy miesiąc od października 2008 roku.


Jak wynika z opublikowanych właśnie danych Głównego Urzędu Statystycznego za wrzesień, w okresie ostatnich 12 miesięcy oddano do użytkowania 142,3 tys. mieszkań, co oznacza wzrost w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 0,33 proc. przy jednoczesnym spadku o 17,5 proc. (ponad 30 tys. mieszkań) licząc rok do roku.

Największy udział mieli w tym inwestorzy indywidualni, którzy w ostatnich 12 miesiącach oddali do użytku 71,5 tys., czyli 50,2 proc. wszystkich. W porównaniu z poprzednim okresem
12-miesięcznym wybudowali oni jednak o 10,9 tys. (13,2 proc.) lokali mniej. Dwa na pięć spośród oddanych mieszkań (56,9 tys.) to zasługa deweloperów, w przypadku których roczny spadek sięgnął 18,3 tys. mieszkań (24,4 proc.).

 
Źródło: dane GUS, obliczenia Open Finance

W porównaniu z ubiegłym miesiącem, nieznacznie spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 0,16 proc.). Przy czym w natarciu wciąż są deweloperzy (wzrost o 0,8 proc.), podczas gdy inwestorzy indywidualni nieci przystopowali (spadek o 0,7 proc.). Niemniej w całym okresie 12-miesiączym rozpoczęto budowę ponad 160,7 tys. mieszkań, co w stosunku rocznym oznacza wzrost o 14,6 proc. Największy w tym udział mieli deweloperzy, którzy tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku rozpoczęli o ponad 60 proc. więcej inwestycji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W przypadku inwestorów indywidualnych zanotowano w tym samym czasie spadek o 1,1 proc.

 
Źródło: dane GUS, obliczenia Open Finance

Mimo że w ciągu 12 miesięcy wydano 172,5 tys. pozwoleń na budowę, czyli o 8,4 proc. mniej w porównaniu z okresem poprzednim, to wrzesień można jednak uznać pod tym względem za całkiem niezły. W sumie wydano bowiem ponad 17,2 tys. pozwoleń, czyli w skali miesiąca najwięcej od października 2008 roku. Za ten wzrost odpowiedzialni są przede wszystkim deweloperzy, którzy po miesiącach mniejszej aktywności w tym zakresie, we wrześniu uzyskali o blisko jedną czwartą więcej pozwoleń niż miesiąc wcześniej, również notując pod tym względem najlepszy miesiąc od dwóch lat.

 
Źródło: dane GUS, obliczenia Open FinanceBernard Waszczyk / Open Finance
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne