REKLAMA

Mieszkanie na kredyt a eksmisja – RPO chce ochrony dla kredytobiorców

Michał Kisiel2017-08-21 12:09analityk Bankier.pl
publikacja
2017-08-21 12:09
Mieszkanie na kredyt a eksmisja – RPO chce ochrony dla kredytobiorców
Mieszkanie na kredyt a eksmisja – RPO chce ochrony dla kredytobiorców
fot. Grazyna Myslinska / / FORUM

Właściciele mieszkań kupionych na kredyt nie są dziś chronieni przed eksmisją na bruk, nawet jeśli znajdą się w szczególnie ciężkiej sytuacji życiowej. Taka ochrona zgodnie z przepisami przysługuje natomiast najemcom lokali. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z pytaniem do ministra infrastruktury i budownictwa, czy zamierza interweniować w tej sprawie.

Ustawa o ochronie praw lokatorów chroni wybrane grupy przed eksmisją bez wskazania lokalu socjalnego. Należą do nich m.in. kobiety w ciąży, niepełnosprawni i ich opiekunowie, a także obłożnie chorzy oraz emeryci i renciści otrzymujący świadczenia z pomocy społecznej. Jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, taka ochrona dotyczy jednak tylko najemców lokali.

Właściciele nieruchomości, w tym korzystający z kredytu hipotecznego, również mogą znaleźć się w trudnym położeniu i wówczas czekać ich może, po wypowiedzeniu kredytu i sprzedaży mieszkania, eksmisja na bruk. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na ten problem, również w kontekście sytuacji frankowców.

- Kredyty mieszkaniowe udzielane są na kilkadziesiąt lat i w tym czasie może bardzo zmienić się sytuacja życiowa, czego osoby podpisujące umowę kredytową nie mogły przewidzieć. Sytuacja, gdy wskutek zmiany okoliczności kredytobiorca nie jest w stanie spłacać rat kredytu, staje się w ostatnich latach coraz częstsza, zwłaszcza wobec znacznych wahań kursu franka szwajcarskiego. Tych okoliczności nie dostrzega natomiast obowiązujący system prawny. Dotyczy to w szczególności tych osób, których sytuacja materialna uległa radykalnej zmianie bez ich winy, a ocena tej sytuacji nie podlega badaniu przez sąd – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kredytobiorca może trafić do noclegowni

RPO podkreśla, że nowy właściciel nieruchomości zlicytowanej przez bank ma prawo, zgodnie z zapisami Kodeksu postępowania cywilnego, do otrzymania tytułu wykonawczego zobowiązującego do wydania mieszkania uprawniającego do prowadzenia egzekucji również przeciwko domownikom dłużnika i jego krewnym. Gdy lokal nie zostanie wydany dobrowolnie, wkroczyć może komornik. Jak wskazuje rzecznik, komornik może oczekiwać, nie dłużej niż pół roku, aż gmina wskaże lokal tymczasowy, Po tym czasie były właściciel mieszkania może trafić do noclegowni lub schroniska.

„Biorąc pod uwagę powyższe, zwracam się prośbą do Pana Ministra o poinformowanie Rzecznika, czy zauważa Pan Minister przedstawiony w wystąpieniu problem i o wskazanie, czy są planowane bądź prowadzone w Ministerstwie prace legislacyjne zmierzające do uregulowania przedmiotowych kwestii. Będę zobowiązany za poinformowanie mnie o stanowisku Pana Ministra w tej sprawie” – wskazano w wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Warto przypomnieć, że również procedura upadłości konsumenckiej tylko w bardzo ograniczonym stopniu dotyka problemu potrzeb mieszkaniowych dłużnika. Z kwoty uzyskanej w wyniku sprzedaży nieruchomości wydziela się upadłemu kwotę, która odpowiada przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od 12 do 24 miesięcy. Określenie kwoty nie jest ściśle uregulowane przepisami – dokonuje się tego w oparciu o konkretny przypadek, jeśli dłużnik zamieszkiwał w nieruchomości i nie może w inny sposób zaspokoić potrzeb mieszkaniowych swoich oraz osób będących na jego utrzymaniu.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
rimet1
Bodnar chce aby to obejmowalo tylko lokatorow LGBTQ.
hfjdj
A kto ma za to zaplacic? Jak to taki dobry pomysl to kup kilka lokali jak kogos bank pogoni to odstapisz. Czemu nie tak? Czemu sie rzadzisz czyimis pieniedzmi? Zarob i rzadz sie swoimi i rozdawaj biednym.
trooper
Rozwiązanie jest proste, nie przerzucajcie ryzyk i kosztów na banki czy właścicieli mieszkań, te koszty powinny być pokryte przez państwo. Najemca ma wylot, to niech państwo zadba o lokal zastępczy jeśli tak państwu zależy na jego ochronie. To samo z kimś kto nie spłaca kredytu, niech mu państwo zapewni lokal, jeśli Rozwiązanie jest proste, nie przerzucajcie ryzyk i kosztów na banki czy właścicieli mieszkań, te koszty powinny być pokryte przez państwo. Najemca ma wylot, to niech państwo zadba o lokal zastępczy jeśli tak państwu zależy na jego ochronie. To samo z kimś kto nie spłaca kredytu, niech mu państwo zapewni lokal, jeśli państwo chce go chronić. Obecnie wygląda to tak, że Państwo przerzuca swoją odpowiedzialność wobec obywateli w potrzebie na właścicieli mieszkania (czy to wynajmujący czy to bank). RPO idzie tutaj w złą stronę, powinno walczyć o to aby właśnie rząd zapewniał lokale socjalne, lub np w wypadku problemów finansowych najemców, nie stoi nic przeciwko temu, aby państwo pokryło jego czynsz, dlaczego jego czynsz ma pokrywać właściciel mieszkania??

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki