REKLAMA

Mieszkania dwupoziomowe coraz popularniejsze. Jakie są ich zalety i wady? Plusem przede wszystkim może być cena

2022-08-20 06:00
publikacja
2022-08-20 06:00
Mieszkania dwupoziomowe coraz popularniejsze. Jakie są ich zalety i wady? Plusem przede wszystkim może być cena
Mieszkania dwupoziomowe coraz popularniejsze. Jakie są ich zalety i wady? Plusem przede wszystkim może być cena
fot. Dariusz Jarzabek / / Shutterstock

Dwupiętrowe mieszkanie - wygoda, a może męcząca konieczność kursowania codziennie po schodach? Lokale dwupoziomowe mają swoich zwolenników i przeciwników, pewne jest natomiast to, że stanowią coraz popularniejszą formę budownictwa. Natomiast szeregówki w oddalonych lokalizacjach wielkomiejskich są alternatywą wobec mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Jakie jeszcze zalety i wady mają mieszkania dwupoziomowe? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.

Tzw. mieszkania dwupoziomowe to wytwór współczesnego budownictwa deweloperskiego. W czasach PRL-u podejmowano jedynie próby aranżowania tego typu lokali w zabudowie z wielkiej płyty. Niekoniecznie udanie. Dziś tego typu forma budownictwa święci tryumfy z kilku powodów.

Po pierwsze pozwala firmom deweloperskim zaoszczędzić grunt i na niewielkim obszarze zmieścić znacznie więcej jednostek mieszkaniowych niż np. w przypadku zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej. Po drugie tzw. szeregówki, jak już wspomnieliśmy, mogą w dużych miastach stanowić alternatywę wobec drogich mieszkań w dzielnicach bliższych centrum. Zabudowa szeregowa w dalszej lokalizacji zazwyczaj jest większa metrażowo, a cenowo wypadnie podobnie do mieszkania w mieście. Poza tym szeregówki dają namiastkę własnego domu, większej swobody i prywatności. Najczęściej rodzina, która mieszka w takim budownictwie, dysponuje też własnym ogródkiem, a czasem i garażem.

Dom dzienny, dom nocny

Mieszkanie dwupoziomowe to oczywiście nieruchomość, która składa się z dwóch kondygnacji - parteru i piętra. W mieszkaniu znajdują się więc schody. To pierwszy istotny element, który determinuje układ nieruchomości. Uważa się, że mieszkanie dwupoziomowe - by było funkcjonalne - powinno mieć przynajmniej 80 metrów kwadratowych, w innym przypadku powierzchnia schodów będzie w istotny sposób „zjadać” metraż.

Dwa poziomy nieruchomości dają natomiast bardzo duże możliwości aranżacyjne. Najczęściej na dole organizuje się salon z kuchnią i dodatkowym pokojem bądź gabinetem, a na górze sypialnię i pokoje dziecięce. W ten sposób dzieli się nieruchomość na strefy aktywności - dziennej i nocnej.

Strefa najbardziej prywatna zostaje oddzielona od tej “publicznej”, którą widzą goście, ale co również istotne - dzięki dwóm kondygnacjom możliwe jest np. przyjmowanie gości nocą bez uszczerbku dla reszty domowników (choćby dzieci), które mogą spać na górze. Wszystko za sprawą izolacji akustycznej - znacznie lepszej niż w mieszkaniach czy domach parterowych.

Mieszkania dwupoziomowe w zabudowie szeregowej są generalnie cichsze od nieruchomości w budynkach wielorodzinnych. Sąsiadów co prawda ciągle mamy po bokach, ale już nie na wyższych i niższych kondygnacjach.

Do zalet tego typu budownictwa zaliczymy także położenie. Jak już wspomnieliśmy, zabudowa szeregowa z racji oszczędności gruntu cieszy się popularnością u deweloperów. Osiedla tego typu powstają w miastach i to niekoniecznie w bardzo oddalonych dzielnicach. Tak więc posiadacz dwupoziomowej szeregówki może się cieszyć ze swoistego kompromisu - z jednej strony ma możliwość korzystania z udogodnień wielkomiejskiego życia, z drugiej uzyskuje też namiastkę własnego domu jednorodzinnego.

Schody w górę i schody w dół

Wśród wad mieszkań dwupoziomowych najczęściej wymienia się ich esencję, czyli... schody. Ten element mieszkania - nieodzowny w takim typie budownictwa - po pierwsze zajmuje sporo przestrzeni, a po drugie codzienne kursowanie po schodach może być naprawdę męczące. Stają się one utrudnieniem podczas sprzątania, w grę wchodzi też bezpieczeństwo - trzeba bardziej zwracać uwagę na małe dzieci czy osoby starsze.

Kolejna kwestia to koszty. Schody są drogim elementem wyposażenia mieszkania. W grę może wchodzić nawet kilkanaście tysięcy złotych, które trzeba wydać na zakup i montaż.

Tak więc - jeśli nie czujemy się na siłach do codziennych wspinaczek na piętro, zależy nam na tym, by wszystko było “pod ręką” i nie odczuwamy konieczności dzielenia mieszkania na strefy aktywności, lepiej postawić po prostu na zwykłe mieszkanie w budynku wielorodzinnym, ewentualnie na kompaktowy dom parterowy.

Jeśli natomiast decydujemy się na szeregówkę, warto sprawdzić jej funkcjonalność, biorąc pod uwagę, że same schody zabiorą sporo przestrzeni. Lepiej zdecydować się na większy metraż, by móc w pełni cieszyć się z dwóch poziomów własnego "M".

Ceny szeregówek w mieście

Jak już wspomnieliśmy, zaletą zabudowy dwupoziomowej, szeregowej, mogą być ceny. Zazwyczaj są to mieszkania o dosyć dużych metrażach, zlokalizowane w nieco bardziej oddalonych dzielnicach wielkomiejskich. Najczęściej więc cena za 1 mkw. będzie wyraźnie niższa od stawki w lokalizacji centralnej. W ten sposób klient dostaje alternatywę: za pieniądze, które musiałby wydać na kupno dobrze położonego mieszkania w mieście, może zakupić znacznie większe mieszkanie w zabudowie szeregowej, tyle że w oddalonej dzielnicy bądź na obrzeżach.

Przykładem może być inwestycja z przedmieść Warszawy. Przy ul. Szerokiej 140 na Rembertowie zostanie wybudowanych 61 dwupoziomowych budynków w zabudowie szeregowej. Ceny za 1 mkw. zaczynają się od 7700 zł/mkw. Inny przykład to inwestycja w dzielnicy Wawer przy ul. Zagórzańskiej. Tam za 100-metrową nieruchomość - w zależności m.in. od powierzchni działki - należy zapłacić od 770 000 do 855 000 zł. Cena za 1 mkw. wynosi od 7 480 do 8 331 zł.

W podobnych cenach na warszawskim Mokotowie możemy kupić co najwyżej 50-60-metrowe mieszkanie. Stawki na rynku pierwotnym w tej popularnej dzielnicy Warszawy mieszczą się w przedziale cenowym 11-13 tys. zł/mkw. Wobec tak dużych rozbieżności cenowych alternatywa w postaci większej nieruchomości dwupoziomowej, położonej w nieco bardziej oddalonej lokalizacji, dla wielu kupujących może być kusząca.

Marcin Moneta

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (37)

dodaj komentarz
loool
Takie szeregówki z działkami 200- 300 m2 łączą wszystkie wady zarówno domów jednorodzinnych jak i mieszkań w bloku jednocześnie nie dając żadnych zalet. To najgorsze co można wybrać.
gordon-gekko
Kryptoreklama! Dzwonić na UOKiK
itso_czowiek_zlasu
oni pracują dla pisu
tecdswv4t
Przede wszystkim największą wadą jest to, że ludzie w najlepszym wieku swego życia stają się przywiązani do banku jak pies do budy. I to jeszcze pies ma lepiej, bo może się urwać i uciec. Pożyczkobiorca nie!!! A zaletą jest to, że widzimy, do czego się przywiązaliśmy i odradzali innym, podjecie tego desperackiego kroku.
nepot_synekurzasty
patodziennikarstwo ewidentnie sponsorowane przez patodeweloperkę
mohel
czy ten artykuł traktuje o mieszkaniach dwupoziomowych z czynszem 1500+ czy o segmentach z kawałkiem działki bez czynszu
?
trolley
Ten artykuł traktuje zupełnie o niczym bo jest spóźniony o ponad rok, podwyżkę stop, reko KNF i drastyczny spadek kredytów. Może nie było co wrzucić na stronę?
trolley
Będą kupować bogaci których było stać zawsze. Cała reszta będzie kupować chyba za wszy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki