Michel: UE oczekuje szybko głosowania nad porozumieniem w sprawie brexitu

Unia Europejska oczekuje tak szybko, jak to możliwe głosowania w brytyjskim parlamencie, zatwierdzającego porozumienie w sprawie brexitu - w ten sposób szef Rady Europejskiej Charles Michel odniósł się w piątek do czwartkowych wyborów w Wielkiej Brytanii.

(fot. Piroschka van de Wouw / Reuters)

"Chciałbym pogratulować premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi jego zwycięstwa. Oczekujemy tak szybko, jak to możliwe głosowania w brytyjskim parlamencie nad porozumieniem o wyjściu z UE" - powiedział Michel dziennikarzom przed drugim dniem szczytu UE w Brukseli.

Jak zaznaczył, ważne jest, by mieć jak najszybciej jasność w sprawie umowy o wyjściu. Dotychczas brytyjski parlament nie był w stanie ratyfikować porozumień, które wynegocjował Johnson, a wcześniej jego poprzedniczka na stanowisku premiera Theresa May.

Konserwatyści zdecydowanie wygrywają wybory w Wielkiej Brytanii

Konserwatyści zdecydowanie wygrywają wybory w Wielkiej Brytanii

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin - wynika z ogłoszonych w piątek częściowych oficjalnych rezultatów czwartkowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Funt mocno zyskuje.

Szef Rady Europejskiej zapewnił, że "27" jest gotowa do dalszych negocjacji umowy o przyszłych brytyjsko-unijnych relacjach. Zwracał w tym kontekście uwagę, że kluczowe jest utrzymanie równych warunków działania przedsiębiorstw w państwach pozostających we Wspólnocie i w Zjednoczonym Królestwie. Chodzi m.in. o odpowiednie normy środowiskowe, czy wymagania dotyczące standardów. Michel powtórzył, że integralność jednolitego rynku to bardzo ważna rzecz dla "27".

Belg odmówił odpowiedzi na pytanie, czy UE i Wielka Brytania w rok będą w stanie się porozumieć w sprawie umowy o przyszłych relacjach. Przewidziany w porozumieniu brexitowym okres przejściowy, w czasie którego niewiele zmieni się w stosunku do obecnego stanu, poza wyjściem Brytyjczyków z unijnych instytucji, kończy się w 2021 roku.

"Mam nadzieje, że będziemy ciężko pracować z brytyjskim rządem. Bardzo ważne jest zapewnienie tak szybko, jak to możliwe stabilności bezpieczeństwa dla obywateli i firm zarówno brytyjskich, jak i europejskich" - oświadczył szef Rady Europejskiej.

Z ogłoszonych w piątek rano częściowych oficjalnych rezultatów wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wynika, że Partia Konserwatywna będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin. Wprawdzie nie we wszystkich 650 okręgach liczenie głosów zakończyło się, ale torysi przekroczyli już próg 326 mandatów, oznaczający, że będą mogli rządzić samodzielnie.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 fakpejsy

Ale klama. Pochodzenia okolic morza martwego...

! Odpowiedz
2 7 tristans

to oznacza koniec kołchozu. Niemcy nie będą płacić więcej niż obecnie, więc różne dotacje zmaleją. To spowoduje spadek zainteresowania pozostaniem w kołchozie, tym bardziej że Niemcy będą się starać rządzić po swojemu, co nawet we Francji nie jest dobrze widziane.

! Odpowiedz
12 8 ajwaj

I znowu sukces Trumpistów i zaloba u globalistów Sorosa & Co.

Dla Niemców to 2x wyzsze skladki, dla PL i tak lipa, bo NETTO Eurokolchoz
to same straty

! Odpowiedz
0 1 anty12

Urwidolek rozpada sie. Niemcow nie stac na wieksze wplaty i utrzymywanie lekarzy z Afryki.

! Odpowiedz
6 7 anty12

Piewszy kraj, ktory opuszcza tonacy okret. GRATULACJE!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil