Michel: UE oczekuje szybko głosowania nad porozumieniem w sprawie brexitu

2019-12-13 09:33
publikacja
2019-12-13 09:33

Unia Europejska oczekuje tak szybko, jak to możliwe głosowania w brytyjskim parlamencie, zatwierdzającego porozumienie w sprawie brexitu - w ten sposób szef Rady Europejskiej Charles Michel odniósł się w piątek do czwartkowych wyborów w Wielkiej Brytanii.

/ fot. Piroschka van de Wouw / Reuters

"Chciałbym pogratulować premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi jego zwycięstwa. Oczekujemy tak szybko, jak to możliwe głosowania w brytyjskim parlamencie nad porozumieniem o wyjściu z UE" - powiedział Michel dziennikarzom przed drugim dniem szczytu UE w Brukseli.

Jak zaznaczył, ważne jest, by mieć jak najszybciej jasność w sprawie umowy o wyjściu. Dotychczas brytyjski parlament nie był w stanie ratyfikować porozumień, które wynegocjował Johnson, a wcześniej jego poprzedniczka na stanowisku premiera Theresa May.

Konserwatyści zdecydowanie wygrywają wybory w Wielkiej Brytanii

Konserwatyści zdecydowanie wygrywają wybory w Wielkiej Brytanii

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin - wynika z ogłoszonych w piątek częściowych oficjalnych rezultatów czwartkowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Funt mocno zyskuje.

Szef Rady Europejskiej zapewnił, że "27" jest gotowa do dalszych negocjacji umowy o przyszłych brytyjsko-unijnych relacjach. Zwracał w tym kontekście uwagę, że kluczowe jest utrzymanie równych warunków działania przedsiębiorstw w państwach pozostających we Wspólnocie i w Zjednoczonym Królestwie. Chodzi m.in. o odpowiednie normy środowiskowe, czy wymagania dotyczące standardów. Michel powtórzył, że integralność jednolitego rynku to bardzo ważna rzecz dla "27".

Belg odmówił odpowiedzi na pytanie, czy UE i Wielka Brytania w rok będą w stanie się porozumieć w sprawie umowy o przyszłych relacjach. Przewidziany w porozumieniu brexitowym okres przejściowy, w czasie którego niewiele zmieni się w stosunku do obecnego stanu, poza wyjściem Brytyjczyków z unijnych instytucji, kończy się w 2021 roku.

"Mam nadzieje, że będziemy ciężko pracować z brytyjskim rządem. Bardzo ważne jest zapewnienie tak szybko, jak to możliwe stabilności bezpieczeństwa dla obywateli i firm zarówno brytyjskich, jak i europejskich" - oświadczył szef Rady Europejskiej.

Z ogłoszonych w piątek rano częściowych oficjalnych rezultatów wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wynika, że Partia Konserwatywna będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin. Wprawdzie nie we wszystkich 650 okręgach liczenie głosów zakończyło się, ale torysi przekroczyli już próg 326 mandatów, oznaczający, że będą mogli rządzić samodzielnie.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
fakpejsy
Ale klama. Pochodzenia okolic morza martwego...
tristans
to oznacza koniec kołchozu. Niemcy nie będą płacić więcej niż obecnie, więc różne dotacje zmaleją. To spowoduje spadek zainteresowania pozostaniem w kołchozie, tym bardziej że Niemcy będą się starać rządzić po swojemu, co nawet we Francji nie jest dobrze widziane.
ajwaj
I znowu sukces Trumpistów i zaloba u globalistów Sorosa & Co.

Dla Niemców to 2x wyzsze skladki, dla PL i tak lipa, bo NETTO Eurokolchoz
to same straty
anty12
Urwidolek rozpada sie. Niemcow nie stac na wieksze wplaty i utrzymywanie lekarzy z Afryki.
anty12
Piewszy kraj, ktory opuszcza tonacy okret. GRATULACJE!!!

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki