Nareszcie ścieżki Wielkiej Brytanii się klarują

założyciel SpotData.pl

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii ostatecznie przesądziły kwestię wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. W obecnej sytuacji jest to dobra wiadomość, która niweluje niepewność związaną z całym procesem brexitu i może potencjalnie nawet przyczynić się do ożywienia gospodarczego w Europie.

Choć preferowałbym znacznie scenariusz pozostania WB w Unii, to wieczne przeciąganie liny i brak jednoznacznej decyzji mogły być czynnikiem obniżającym dynamikę inwestycji w Europie. 

Z tego samego powodu entuzjastycznie wyniki wyborów przyjął funt. Szybkie wyjście z UE jest dla gospodarki znacznie lepsze niż długotrwała niepewność. 

Kliknij, aby przejść do wykresu
Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

Partia Konserwatywna zdobyła znaczącą przewagę w Izbie Gmin, wkrótce więc parlament przyjmie porozumienie wynegocjowane przez Borisa Johnsona (budujące na wynikach wcześniejszego porozumienia Theresy May). Wielka Brytania prawdopodobnie pod koniec stycznia 2020 r. wyjście z UE. Rozpocznie się dwuletni okres przejściowy, w czasie którego ma zostać wynegocjowane porozumienie handlowe. W okresie przejściowym zasady współpracy będą bardzo zbliżone do obecnego modelu członkostwa. 

Kształt przyszłego porozumienia handlowego jest nieznany i będzie generował jakąś niepewność. Ale samo rozstrzygnięcie terminu brexitu oraz warunków przejściowych tego procesu jest dużym krokiem do przodu, niwelującym niepewność gospodarczą. To dlatego kurs funta wobec euro wzrósł do najwyższego poziomu od 2006 r. 

W przyszłości Wielka Brytania prawdopodobnie otrzyma podobny status, co Kanada i Japonia – kraju z umową o wolnym handlu. Choć po doświadczeniach ostatnich trzech lat można spokojnie założyć, że okres przejściowy będzie trwał więcej niż dwa lata.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 sel

Biedna większość w Wielkiej Brytanii jest tak zmanipulowana ,że uważają się za bogatych konserwatystów. i to przy kościołach zamienionych głównie na bary piwne..

! Odpowiedz
4 12 2kbb

projekt EU jest potrzebny Polsce bo przy całej jej słabości jest ona nadal obiektem dobrobytu i rozwoju dla takich krajów jak Ukraina Białoruś Kraje Bałtyckie Gruzja Mołdawia i inne... Polska musi wytrzymać odejście UK i nadal wzmacniać sojusz V4 a przede wszystkim budować projekt 3Morza ze wsparciem USA... Mamy ruch bezwizowy z USA i ten kraj stanie się obok UK drugą nogą dla Polskiej gospodarki, sojuszów militarnych i rozwoju ekonomii...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 18 jerloz210935

No to świeto na Kremlu,jeszcze tylko wzmocnić działania naszego wodza partyjnego i innych
zausznikow Moskwy i po Unii.

! Odpowiedz
21 29 2kbb

To ogromne wyzwanie dla władz Polski. Teraz po Brexicie Niemcy staną się jeszcze mocniejsze w EU a ten kraj nigdy nie będzie zwolennikiem w pełni wolnej Ukrainy i Białorusi czy też budowy niezależnego 3Morza przez Polskę przy wsparciu Stanów Zjednoczonych bo to zagraża to ich pozycji w Europie we współpracy z Rosją. Rosja ma 90% swojej populacji w Europie pomiędzy granicami wschodnimi Estonii Białorusi i Ukrainy a to oznacza że ten kraj będzie do upadłego walczył o zdominowanie wszystkiego co znajduje się pomiędzy Niemcami i Rosją. Polska jest największym krajem jaki wszedł do EU po rozpadzie ZSRR i dzisiaj widać wyraźnie jak błędna była Polityka Balcerowicza zmierzająca do całkowitego uzależnienia polskich firm do Niemiec Francji i innych państw kupujących polski przemysł za bezcen nabijając tym samym kieszenie skorumpowanych kacyków post sowieckich... Zamiany po wejściu do EU w Polsce były zainicjowane tylko i wyłącznie dzięki poznaniu przez Polaków na emigracji prawdziwych zależności ekonomicznych i ogólnej edukacji Polaków w wolnym świecie ekonomii i biznesu. Druga jeszcze ważniejsza przyczyna zmian w PL to stopniowe odchodzenie pokolenia najbardziej zindoktrynowanego komunizmem i brakiem własności prywatnej czy znajomością własnej historii swoich rodzin i całego narodu... Dzisiaj Polska nie ma wyjścia co do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi ale zawsze z tyłu głowy musimy pamiętać że USA "inwestuje" w Polskę i Polaków ale ma przy tym też własny interes. To byłaby wielka karta przetargowa oddanie wpływów w tym regionie dla Rosji aby ta nie stanęła po stronie Chin w globalnym konflikcie gospodarczym i militarnym. Jedyna nadzieja w tym że narody Ukraiński i Białoruski mimo przywiązania do mentalności sowieckiej będą miały wystarczająco determinacji aby jednoczyć się z Europą Zachodnia w ramach EU i NATO. Polska Białoruś Ukraina i Kraje Bałtyckie mają prawie taką samą ilość ludności ok 110 mln jakie ma Rosja w części europejskiej do Uralu... W warunkach pokoju czas działa na korzyść Polski gdyż coraz więcej Białorusinów Gruzinów i Ukraińców przyjeżdża do pracy w Polsce i EU i coraz więcej studentów studiuje w naszym kraju... W Polsce PO i SLD nie wróci już do władzy... PIS do końca drugiej kadencji zrealizuje większość inwestycji drogowych i kolejowych, rozpocznie budowę CPK, zakończy przekop Mierzei Wiślanej, rozszerzy zdolności terminalu LNG do 10m3 rocznie, zwiększy zasobność Polaków i rozbuduje klasę średnią. W czasie obu kadencji w Polsce umrze ok 3 mln ludzi którzy swoją młodość spędzili w czasach stalinowskich i nigdy nie prowadzili swoich biznesów. Polskę czekają gigantyczne wyzwania!!! Najważniejszą zmianą jaką dokona PIS na koniec 2 kadencji będzie jednoznaczne zerwanie z konsekwencjami II WŚ pod względem gospodarczym i pozbawienie władzy postkomunistów w Polsce w większości Sądów , Ministerstwach, władzach lokalnych i samorządach a przede wszystkim mediach ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 sel

Przede wszystkim na Ukrainie i Białorusi żyje i mieszka od pokoleń ponad 20 mln zdeklarowanych Rosjan , a ponad 30 mln mówi tylko po rosyjsku i to oni wolą związki z Rosją. , a nikt ich nie pytał o zdanie gdy ustalano granice? bo granice republik ustalał Stalin i to właśnie tak żeby Rosjan tam była połowa, w tym problem.

! Odpowiedz
0 0 sel

Polska nie ma problemów z Rosjanami bo ich nie ma , dopiero teraz uciekają z Ukrainy do Polski jak za AWS Czeczenów wpuszczono 90 tyś i rozjechali się po Europie bo w Polsce było im za biednie.i budują Meczety..

! Odpowiedz
19 74 _emisariusz

Brawa dla Brytyjczyków :) teraz może UE dostanie kubeł zimnej wody. komuniści nią rządzący cofną się o krok i przestaną budować stany zjednoczone europy a wrócą do współpracy gospodarczej.

! Odpowiedz
59 18 gronostaj

A co złego jest w stanach zjednoczonych?
Brak wojen? Straszne...

! Odpowiedz
8 62 (usunięty) odpowiada gronostaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 sel

Przecież tam mają władzę konserwatyści a nie komuniści ? a to prawica kościelna, w pewnym sensie bo do kościoła tam prawie nikt n ie chodzi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,66% 3,8206
2020-01-17 22:59:00
EUR/PLN 0,23% 4,2368
2020-01-17 22:59:00
EUR/USD -0,42% 1,1090
2020-01-17 22:59:00
CHF/PLN 0,32% 3,9449
2020-01-17 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil