REKLAMA

Michał Krupiński odwołany z funkcji prezesa PZU

2017-03-22 18:51
publikacja
2017-03-22 18:51

[Aktualizacja 23.03, godz. 17:50] W środę wieczorem Michał Krupiński został odwołany z funkcji prezesa PZU, a jego obowiązki przejął Marcin Chludziński. W czwartek po południu spółka poinformowała, że główny akcjonariusz - Skarb Państwa - chce zmian w radzie nadzorczej.

Michał Krupiński odwołany z funkcji prezesa PZU
Michał Krupiński odwołany z funkcji prezesa PZU
fot. Piotr Guzik / / FORUM

Dzisiejszą sesję PZU zamknęło spadkiem o ponad 4 proc. (co odpowiada spadkowi o 1,69 zł za akcję), najmocniejszym wśród spółek z WIG20.

fot. ARC / / Puls Biznesu

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej („PZU SA”, „Spółka”) informuje, że w dniu 22 marca 2017 roku Rada Nadzorcza Spółki odwołała z dniem 22 marca 2017 roku Pana Michała Krupińskiego z funkcji Prezesa Zarządu PZU SA i ze składu Zarządu PZU SA." - podała spółka w komunikacie.

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia. Uchwała nie zawiera informacji o przyczynach odwołania.

„Mając w szczególności na uwadze dobre praktyki ładu korporacyjnego spółek publicznych, celem rady nadzorczej jest zapewnienie profesjonalnej i harmonijnej współpracy w ramach zarządu oraz pomiędzy zarządem i radą nadzorczą spółki. Jest to niezbędne dla sprawnej realizacji strategii rozwoju grupy kapitałowej PZU, budującej trwałą wartość dla akcjonariuszy, przyjazne otoczenie pracy dla pracowników oraz stałą poprawę jakości usług dla klientów. Właściwa współpraca w ramach zarządu oraz pomiędzy organami PZU SA zapewnia wysoką reputację spółki na rynku” – powiedział cytowany w komunikacie Paweł Górecki, przewodniczący rady nadzorczej PZU.

Skarb Państwa chce zmian w radzie nadzorczej PZU - wynika z wniosku o uzupełnienie porządku obrad NWZ ubezpieczyciela zwołanego na 12 kwietnia.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że umieszczenie w porządku obrad NWZ punktu dotyczącego zmian w składzie Rady Nadzorczej "ma na celu wzmocnienie sprawowanego przez Radę Nadzorczą nadzoru nad działalnością spółki".

Oświadczenie byłego prezesa zarządu PZU SA Michała Krupińskiego

Serdecznie dziękuję za zaufanie, jakim zostałem obdarzony 19 stycznia 2016 roku, gdy powołano mnie na stanowisko prezesa zarządu PZU SA. Kierowanie tak znakomitą spółką jak PZU było dla mnie zaszczytem. Dziękuję wszystkim członkom zarządu za dobra współpracę, zespołowi menadżerskiemu, wszystkim współpracownikom, pracownikom i agentom Grupy PZU, a także inwestorom. To był bardzo dobry czas dla spółki, w którym realizowaliśmy z sukcesami zaplanowane cele, określone w przyjętej w zeszłym roku strategii.

Po pierwsze, PZU uzyskał najwyższe przychody w swojej historii przekraczając kwotę 20 miliardów złotych odwracając spadkowy trend wynikowy z ostatnich lat. Po raz pierwszy od wielu lat udało się zwiększyć udział w rynku. W warunkach dotkliwego dla klientów trendu podwyżek cen ubezpieczeń komunikacyjnych, nam udało się zwiększyć konkurencyjność cenową, unikając tak znaczących podwyżek, jakie miały miejsce w przypadku innych firm ubezpieczeniowych. W ten sposób uzyskaliśmy 700 tysięcy nowych klientów utrzymując najwyższa na rynku rentowność.

Po drugie, udało nam się przeprowadzić proces nabycia banków Pekao SA i BPH przez Alior Bank, dzięki czemu znacząco zwiększyliśmy udział podmiotów polskich w sektorze bankowym oraz efektywnie ulokowaliśmy kapitał nadwyżkowy spółki, budując największą w Europie Środkowowschodniej grupę finansową.

Po trzecie, zbudowaliśmy Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, odzyskując sporą część rynku ubezpieczeń w segmencie korporacyjnym na rzecz PZU.

Po czwarte kierowanemu przeze mnie zarządowi udało się uzyskać najwyższy możliwy rating dla PZU – wyższy niż rating Polski. Po prawie rocznym okresie weryfikacji amerykańska agencja S&P postanowiła podtrzymać dla PZU ocenę A, która została utrzymana w kontekście realizacji dużej transakcji zakupu przez PZU 20% akcji Pekao. Agencja w swoim komunikacie doceniła iż „członkowie zarządu to wysokiej klasy eksperci na rynku finansowym, którzy posiadają szerokie międzynarodowe doświadczenie zdobyte w wiodących instytucjach finansowych”.

Po piąte istotnie zwiększyliśmy efektywność operacyjną Spółki, obniżając jej koszty o ponad 100 mln rocznie.

Po szóste stworzyliśmy największy fundusz innowacyjny w Polsce Witelo, który już dokonał pierwszych inwestycji.

Podejmowane wysiłki zostały docenione. Kurs akcji PZU wzrósł o blisko 50 procent od momentu ogłoszenia strategii. Zdobyliśmy nagrodę spółki roku WIG20 Gazety Parkiet oraz został mi przyznany tytuł Ubezpieczeniowego Menedżera Roku Gazety Bankowej jako dowód uznania naszej wspólnej pracy. Obejmując funkcje prezesa PZU mimo pojawiających się nacisków konsekwentnie realizowałem przewidziany profesjonalny audyt wcześniejszych lat działań spółki. Efektem były zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw kierowane do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i planowane kolejne. Ufam, że działania te nie zostaną zaniechane i nieprawidłowości będą wyjaśnione, gdyż jest to w interesie wszystkich akcjonariuszy.

Decyzja Rady Nadzorczej o moim odwołaniu została podjęta w krytycznym momencie dla PZU, tydzień po prezentacji bardzo dobrych wyników finansowych za 2016 rok, przed zakończeniem transakcji nabycia przez PZU SA akcji banku Pekao SA, a także w trakcie prac związanych z emisją obligacji w kwocie do 3 miliardów złotych. Grupa stoi też w obliczu decyzji co do modelu integracji z Pekao S.A., kluczowych z punktu widzenia funkcjonowania rynków finansowych w Polsce w długim okresie.

Pozostawiam firmę silniejszą, na drodze szybkiego rozwoju oraz z olbrzymim potencjałem. PZU ma wszelkie predyspozycje do stania się w przyszłości jedną z najbardziej innowacyjnych i doskonale funkcjonujących grup finansowych w Europie. Raz jeszcze dziękuję wszystkim współpracownikom oraz mojej rodzinie, na której wsparcie mogłem liczyć przez cały czas pełnienia misji w zarządzie PZU.

Chludziński p.o. prezesa

fot. Bartosz Frydrych / / FORUM

Rada nadzorcza PZU oddelegowała Marcina Chludzińskiego, członka rady, do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu PZU SA na okres nie dłuższy niż 3 miesiące - poinformowała spółka w komunikacie opublikowanym w środę w nocy.

Chludziński od stycznia 2016 roku jest prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz członkiem rady nadzorczej PZU SA. W ARP odpowiada m.in. za strategię i rozwój grupy kapitałowej, nadzoruje również procesy restrukturyzacyjne spółek. Odpowiada za tworzenie optymalnych warunków dla inwestorów w zarządzanych przez ARP specjalnych strefach ekonomicznych.

W latach 2011 – 2015 pełnił funkcję prezesa Fundacji Republikańskiej, think tanku gospodarczego, będącego zapleczem kadry i wielu projektów obecnego Rządu. Współpracował w charakterze wykładowcy z Uniwersytetem Warszawskim, Collegium Civitas oraz uczelnią Łazarskiego.

Krótkie rządy Krupińskiego

Urodzony w 1981 r. Krupiński był najmłodszym prezesem PZU w historii. W latach 2006-07 był wiceministrem skarbu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W opisach medialnych uchodził wtedy za człowieka bliskiego Zbigniewowi Ziobrze. Wcześniej pracował w Parlamencie Europejskim i tam, jak pisały media, poznał brata Zbigniewa Ziobry - Witolda.

W 2008 roku, z rekomendacji ówczesnego prezesa NBP Sławomira Skrzypka, został zastępcą dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. W 2011 roku został prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych. Doradzał w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

W styczniu 2016 roku objął stanowisko prezesa PZU, zastępując Andrzeja Klesyka, który zrezygnował miesiąc wcześniej. W kwietniu Alior Bank, który w 2015 roku trafił pod skrzydła PZU, podpisał z grupą GE Capital umowę nabycia podstawowej działalności Banku BPH. W grudniu poinformowano, że PZU wraz z Polskim Funduszem Rozwoju kupią od włoskiego UniCredit 32,8% akcji Banku Pekao za ponad 10 mld zł.

W 2016 r. spółka zanotowała zysk netto w wysokości blisko 2 mld zł i ROE na poziomie 15%. PZU zebrał ponad 20 mld zł składki przypisanej brutto, co oznaczało wzrost o 10,1 proc. rdr.

Pod rządami Krupińskiego akcje PZU zyskały blisko 20%. W tym samym okresie WIG20 wzrósł o ponad 25%, a indeks szerokiego rynku WIG o ok. 35%.

fot. / / Bankier.pl

Z Michałem Krupińskim rozmawialiśmy przed tygodniem, przy okazji publikacji wyników PZU. Prezes zapewniał, że PZU będzie długoterminowym inwestorem zarówno w Alior Banku, jak i Pekao SA. Mówił również, że chce, aby obie firmy realizowały oddzielne strategie nakierowane na różne grupy klientów. Tłumaczył się także z planowanych zwolnień grupowych.

Maciej Kalwasiński/PZU/PAP

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (103)

dodaj komentarz
~mieczman
Kto kupuje zdychający bank pkosa!??? chyba ten kto ratuje zdychający kahał!!!
~Adam_z_Bielan
Misiewicz ma zostać prezesem w PZU! Pewne info z Nowogrodzkiej od Mariusza!
~Gtc
Jeszcze ten pisior dobrze roboty sie nie nauczyl a juz musi zwolnic miejce ambitniejszym tlukom
~jaś
W uchu Prezesa wszyscy są posłusznymi kundelkami, kaczka boi się tylko Maciara z Misiewiczem. Z jakiego powodu ten Misiewicz taki straszny dla Kaczki, a Antoni go trzyma jako alibi dla przy sobie.

Tylko ta woźna Kaczki jest normalna i ma swoje zdanie.
~jaś
Gdyby było tak dobrze w PZU w tym roku, nie zwalniali by prawie 1000 osób, chwalą się wzrostem ale to chyba też ucieczka AC z PZU.
~plazowicz
Przecież to państwowa droga spółka pełna synekur. Tam zatrudnienie jest pewnie 4x za duże.
~krzaczek
Buldogi się gryzą co nieuchronnie prowadzi do zagryzień.Szkoda Polski !
~jaś
Kolega Ziobry się już nachapał, jeszcze odprawa i da się żyć. Kolej na następnego na rok kolejka w PiSie jest długa.
~szkoda
Ustawiają się w kolejce biedaczki PISowskie po te zapomogi z budżetu 1milion plus + odprawa drugie tyle,i przestępując nerwowo z nogi na nogę, a emerytom i rencistom rewaloryzacja10 PLN na 3 bochenki chlebka.
Brudna, zdemoralizowana i zdegenerowana władza, która okłamała wszystkich.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki