REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Metaverse Facebooka to "bardzo zły pomysł"

Agata Wojciechowska2021-11-11 06:00redaktor
publikacja
2021-11-11 06:00
Metaverse Facebooka to "bardzo zły pomysł"
Metaverse Facebooka to "bardzo zły pomysł"
fot. Joao Serafim / / Shutterstock

- Facebook funduje nam dystopiczną wersję świata dzięki swojemu metaversowi - powiedział Roger McNamee, jeden z wczesnych inwestorów Facebooka. - To bardzo zły pomysł i na pewno nie powinniśmy spokojnie siedzieć i patrzeć, jak "to" staje się codziennością - dodaje.

Termin metaverse powstał w latach 90. XX wieku w powieści science fiction. W swojej powieści "Snow Crash" [polskie tłumaczenie: "Śnieżyca"] Neal Stephenson użył go jako określenia następcy internetu w wirtualnej rzeczywistości. To cyberświat, w którym ludzie jako awatary mogą uciec od codzienności, w której wszystko jest możliwe, w której odnajdują spokój od świata rządzonego przez korporacje. Metaverse nie ma właściciela. Nie można go wyłączyć. Nie ma końca. Brzmi znajomo?

W ciągu najbliższych 5 lat Facebook zatrudni około 10 tys. ludzi w Europie, którzy mają stworzyć alternatywny świat wirtualnej rzeczywistości. Już teraz pracuje nad nią tyle samo osób, co stanowi 20 proc. wszystkich zatrudnionych w koncernie.

W praktyce metaverse będzie przypominał ul, w którym poszczególne komórki będą trójwymiarową przestrzeń "zamieszkałą" przez użytkowników. W ten sposób stworzony zostanie cały wszechświat. Oczywiście na tym fundamencie każdy będzie mógł budować "swoje" komórki. Użytkownicy będą mogli wchodzić ze sobą w interakcje, ale i z otoczeniem. Otrzymają oni możliwość zjedzenia jako awatar śniadania ze swoim kuzynem w Australii, później pracy w wirtualnym banku w Hongkongu, by wieczorem pójść na "wirtualny" koncert U2 na Bahamach - i to wszystko bez wychodzenia z domu. To coś jak Minecraft czy Roblox tylko "odrobinę bardziej".

Właśnie na "nieskończonym biurze" skupił się w swoim przemówieniu Mark Zuckerberg. Za pomocą zestawu do wirtualnej rzeczywistości będzie można w Meta stworzyć idealne miejsce pracy. Można np. pić kawę w kawiarni w Pradze i mieć przed oczami nieskończoną liczbę monitorów. Zamiast telefonów, będzie się można teleportować awatarem na spotkanie. 

Chris Cox, odpowiedzialny za Meta, podczas konferencji w Lizbonie powiedział, że dzięki tej inwestycji Facebooka Internet stanie się "mniej płaski". Podawał przykłady sytuacji, w których on i pracownicy koncernu testowali nowe rozwiązania, skupiając się głównie na rozrywce i spotkaniach. - Razem z żoną i znajomymi z firmy oglądaliśmy jako awatary program komediowy. Wszyscy, cała 20, siedzieliśmy w jednym pokoju, śmiejąc się i żartując - opisuje idylliczne spotkanie. - To doskonała alternatywa wobec wideokonferencji, którymi przyznaję wszyscy jesteśmy już zmęczeni, bo nie wiadomo kto na kogo patrzy, wciąż ktoś komuś przerywa, a spotkanie w Meta wyglądało o wiele lepiej - dodaje. Choć przyznaje, że trzeba będzie jeszcze popracować nad ekspresją twarzy i mową ciała w wirtualnej rzeczywistości. 

McNamee od dłuższego czasu krytykuje platformę. Wszystko zaczęło się od tego, kiedy zauważył zalew dezinformacji. - Nie jestem przekonany, czy metaverse będzie bezpieczny w rękach dyrektora generalnego Marka Zuckerberga - zaznaczył w swoim wywiadzie dla BBC. - Nie ma mowy, aby regulator lub decydent pozwolił Facebookowi działać w metaversie lub wchodzić w kryptowaluty - dodaje.

Na tym jednak nie poprzestaje. Jego zdaniem koncern powinien stracić prawo do dokonywania własnych wyborów. - Powinien być tam regulator udzielający wstępnej zgody na wszystko, co robią. Liczba szkód, które wyrządzili, jest bowiem nieobliczalna - zaznacza. Metaverse bowiem będzie dodatkową przestrzenią dla reklamodawców, centrów handlowych, w których nasze awatary zrobią zakupy. Co z zapłatą za wspomnianą kawę pitą w wirtualnej rzeczywistości? Ciężko będzie korporacjom odmówić sobie monetyzacji zupełnie nowego obszaru. Nie chodzi tylko o wirtualne jedzenie czy ubrania, ale i podróże, środki lokomocji czy luksusowe dobra. Czy jesteśmy na to gotowi?

Zresztą zdaniem ekspertów to może być jedyna droga ewolucji dla Facebooka, którego coraz bardziej ścigają po piętach regulacje wprowadzane w Unii Europejskiej i USA. 

aw

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (20)

dodaj komentarz
moravietz
"Będzie można wirtualnie zjeść sniadanie z kuzynem z Australii"
O kurde, Cukiermen wynalazł ponownie VR Chata!
wgc
Podobno w Metaverse alegorym będzie móg was i waszych bliskich wsadzić do więzienia i zając wasz wirtualny majątek jak będziecie czytać nie takie artykuły jakie powinniście.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
slawekkry
Współczuję moderatorowi żal mi cie
michalshk
Mozna tez byc na wirtualnej kuroniowie.
hfjdj
Dla mnie dobrze. Kiedyś w internecie można było spotkać ciekawych inteligentnych ludzi. Mainstream nie miał komputera, internetu, i na zapytanie o to odpowiadał "A po co ci to? No i na co to? I co ty tam robisz?". Czasy się zmieniły. Teraz mainstream będzie siedział w domu przed ekranem a ciekawych inteligentnych Dla mnie dobrze. Kiedyś w internecie można było spotkać ciekawych inteligentnych ludzi. Mainstream nie miał komputera, internetu, i na zapytanie o to odpowiadał "A po co ci to? No i na co to? I co ty tam robisz?". Czasy się zmieniły. Teraz mainstream będzie siedział w domu przed ekranem a ciekawych inteligentnych ludzi będzie się poznawało w terenie. A mainstream będzie się pytał "a po co tam? z domu nie możesz?".
kenn
Meta-universe - idealny produkt dla kontrolowanego społeczeństwa. Takie wojny opiumowe w Chinach, które totalnie zniszczyły tamtejsze społeczeństwo, a następnie wprowadziły najgorsze czasy w dziejach tych ziem i zupodleniu oraz całkowitej kontroli ludności pod komunistycznym reżimem, tyle że w wersji 2.0.
czarny_bambo
Matrix nadchodzi na zyczenie oglupialego spoleczenstwa. Jakby mi ktos powiedzial 15lat temu ze ludzie beda w stanie wydac 3000zl na nowy telefon komorkowy to bym nie uwierzyl. A jakby ktos powiedzial 2 lata temu ze ludzie beda palowani w parkach za wyjscie na swieze powietrze to tez bym wysmial a tutaj... zderzenie z rzeczywistoscia.Matrix nadchodzi na zyczenie oglupialego spoleczenstwa. Jakby mi ktos powiedzial 15lat temu ze ludzie beda w stanie wydac 3000zl na nowy telefon komorkowy to bym nie uwierzyl. A jakby ktos powiedzial 2 lata temu ze ludzie beda palowani w parkach za wyjscie na swieze powietrze to tez bym wysmial a tutaj... zderzenie z rzeczywistoscia. Lykaja wszystko jak pelikany.
kimdzongtusk
Wraz z postępem technologicznym spada średnei IQ. Paradoks? Nie koniecznie. Ludzie, szczególnie młodzi polegają na elektronice i uważają, że można wyłączyć myślenie bo technologia wszystko załatwi. Już Lem coś o tym pisał.
marekpoznan
Teraz będzie można mieszkać w zatęchłej, ciemnej piwnicy, wystarczy założyc okulary od Zukerberga...

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki