REKLAMA

Facebook zmienił nazwę na Meta. Zuckerberg pokazał wizję "metawersum"

2021-10-28 19:25, akt.2021-10-29 06:31
publikacja
2021-10-28 19:25
aktualizacja
2021-10-29 06:31
Facebook zmienił nazwę na Meta. Zuckerberg pokazał wizję "metawersum"
Facebook zmienił nazwę na Meta. Zuckerberg pokazał wizję "metawersum"
fot. DADO RUVIC / / Reuters

Szef Facebooka Mark Zuckerberg zaprezentował w czwartek wizję "metawersum" - nowego projektu internetu w połączeniu z wirtualną rzeczywistością.

O zmianie obwieszczono podczas corocznej konferencji Facebook Connect, poświęconej wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Centralnym punktem wystąpienia Zuckerberga była prezentacja wizji funkcjonowania metawersum, co - jego zdaniem - z czasem zastąpi istniejący dziś internet mobilny.

"Chcę, byśmy z czasem byli postrzegani jako firma związana z metawersum" - powiedział Zuckerberg. Jak dodał, dotychczasowa marka spółki - do której należą również m.in. Instagram, Whatsapp i producent gogli VR Oculus - jest zbyt silnie związana z aplikacją Facebook, by właściwie odzwierciedlać to, czym zajmuje się firma.

Podczas jego wystąpienia pokazano, jak ma wyglądać internet w wirtualnej rzeczywistości, dostępny za pomocą zestawów VR lub AR. Zuckerberg odbył "spotkanie" ze znajomymi, reprezentowanymi przez trójwymiarowe awatary we wspólnym wirtualnym pokoju, stylizowanym na statek kosmiczny.

 

"W metawersum będziesz mógł robić wszystko, co możesz sobie wyobrazić: pracować, robić zakupy, bawić się (...) zamiast patrzeć na ekran, będziesz się czuł, jakbyś tam był" - powiedział Zuckerberg.

Jak przyznał, choć do realizacji tej wizji jeszcze daleka droga, podstawowe części metawersum są już dostępne. Chodzi o tworzone przez Facebooka platformy Horizon Worlds i Workrooms, służące m.in. do spotkań i pracy w VR, tworzenia wirtualnej przestrzeni domowej oraz gier, istniejące dotąd jedynie w ograniczonej wersji testowej.

Przedstawiciele firmy przyznali, że pełna realizacja wizji metawersum zajmie co najmniej 5-10 lat i będzie wymagać "co najmniej tuzina dużych przełomów technologicznych". Zuckerberg zapowiedział, że firma zamierza zainwestować w projekt "miliardy dolarów" i dotrzeć docelowo do miliarda użytkowników.

Szef korporacji tylko zdawkowo odniósł się do nasilającej się w ostatnich tygodniach krytyki firmy, związanej z serią publikacji o szkodliwych efektach społecznych Facebooka i Instagrama.

"Biorąc pod uwagę całą (poświęcaną nam) uwagę i debatę publiczną, niektórzy z was mogą zapytać: dlaczego robicie to teraz?" - przyznał Zuckerberg. "Odpowiedź brzmi: wierzę, że zostaliśmy stworzeni, by tworzyć; wierzę, że technologia może czynić nasze życie lepszym i że przyszłość nie zbuduje się sama" - odpowiedział.

Biznesmen dodał, że "zawsze będą bieżące problemy do rozwiązania" i choć firma popełnia błędy, to stara się je naprawiać.

Zuckerberg stwierdził też, że ostatnie lata nauczyły go, że fundamentem metawersum powinno być bezpieczeństwo i prywatność, które muszą być zapewnione od pierwszego dnia jego funkcjonowania. Zasugerował również, że ponieważ realizacja projektu, to kwestia przyszłości, władze i branża IT powinny mieć czas na opracowanie odpowiednich standardów, dotyczących bezpieczeństwa danych, transparentności w tym, jak dane użytkowników są wykorzystywane, prywatności oraz interoperacyjności.

Firma zapowiedziała też wypuszczenie na rynek w przyszłym roku nowego zestawu gogli VR o nazwie Cambria, który ma m.in. odzwierciedlać mimikę twarzy użytkownika w wirtualnej rzeczywistości. Innym produktem, nad którym pracuje Meta, są okulary AR, mające umożliwiać wyświetlanie elementów wirtualnych w świecie rzeczywistym. Urządzenie - nazwane "projekt Nazaray" - docelowo ma wyglądać jak zwykłe okulary z 5-milimetrowymi soczewkami. Prace nad nim wciąż są jednak dalekie od zakończenia.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
qbnsqbns
5 - 10 lat? Zdążą tak szybko przygotować cały nowy system podatkowy? xD
lilly
Teraz wiadomo dlaczego w takim pośpiechu stawiali 5G w Europie.
Wszak Mr Cukier potwierdził, że to właśnie Europa ma być poligonem doświadczalnym
dla metaversum (plany zatrudnienia 10 tys pracowników w ciągu 5 lat)
kenn
Dumping pracowniczy koncernów, podbierających kluczowych pracowników miejszym nie-globalnym firmom.
max5000
I co Zuckerberg narobiłeś, gdybyś nie poparł w wyborach prezydenckich Bidena i nie zablokował na fb Trumpa to prezydentem zostałby Trump i mógłbyś dalej pomnażać swój majątek. A tak liberałowie z Bidenem na czele zniszczą twojego FB i nawet nikt nie stanie w twojej obronie bo liberałowie z USA nie pozwolą zeby ktoś I co Zuckerberg narobiłeś, gdybyś nie poparł w wyborach prezydenckich Bidena i nie zablokował na fb Trumpa to prezydentem zostałby Trump i mógłbyś dalej pomnażać swój majątek. A tak liberałowie z Bidenem na czele zniszczą twojego FB i nawet nikt nie stanie w twojej obronie bo liberałowie z USA nie pozwolą zeby ktoś miał większą władzę niż oni sami. To koniec fb.
eagleeye
Powiem tam.Kto ma to coś od tego Pana to musi mieć trochę nie halo w głowie.

To ze coś tam pudruje nie oznacza że to nie jest to samo co było.
troll2
O, Cukier załatwileś sobie wreszcie nazwę, która oddaje poziom tego twojego przybytku: meta. Ale ja ci mety nie wypominam, tylko od której godziny w nocy można bimber kupić?
andregru
Powinien się nazywać "PEJSBOOK"
xyzq
O - widzę że zaczyna się realizować jedna z moich ulubionych dystopijnych wizji przyszłości :) Dla "polepszenia doznań" i "lepszego dopasowania do użytkownika" proponuję jeszcze wszczep elektrod do mózgu. Dzięki temu korpo będą mogły np. podczas snu wykorzystywać nasze mózgi do kopania krypto (albo O - widzę że zaczyna się realizować jedna z moich ulubionych dystopijnych wizji przyszłości :) Dla "polepszenia doznań" i "lepszego dopasowania do użytkownika" proponuję jeszcze wszczep elektrod do mózgu. Dzięki temu korpo będą mogły np. podczas snu wykorzystywać nasze mózgi do kopania krypto (albo co tam jeszcze wymyślą) a jeżeli w czasie "rutynowego skanu" wykryją "myślozbrodnię nieprawomyślności" - będą mogły zastosować "prewencyjne środki korekcyjne" po których człowiek będzie już zawsze chodził uśmiechnięty i nie będzie o nic pytał. Bo po co to komu w sumie, nie służy przecież "spokojnemu, harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa". A korpo wie, co najlepiej służy, a już FB to już w szczególności. Więc zanim podpiszecie umowę lub klikniecie "I agree" - doczytajcie co jest po *) ;)
zbyszek_
ScheiBe-book.

Milalem to 3 miechy w 2007dmym i skasowałem gówno dla ekshibicjonistów i do dzis zyje.
prs
Moze metaamfa, podobno bardziej popularna w Stanach niz fejsbuk..

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki