Mercedes Gomułki na sprzedaż

Drewniana deska rozdzielcza, skórzane kanapy, zamknięte nadwozie, oryginalne radio i historia w gratisie - mercedes 300, zwany "Adenauerem", został wystawiony na sprzedaż. Ten unikatowy egzemplarzy wyceniono na 399 tys. zł. 

(fot. mauritius images GmbH / Alamy)

To auto było wyznacznikiem luksusu. Rząd PRL zamówił pod koniec lat 50. 6 niemieckich limuzyn. Wozili się nimi najwyżsi funkcjonariusze partyjni, m.in. Władysław Gomułka, i prominentni zagraniczni goście. To najczęściej te auta publiczność widziała podczas podróży służbowych czy parad. 

Wersje mercedesa 300, które trafiły nad Wisłę, były uboższe od tych używanych za granicą. Nie miały m.in. automatycznej skrzyni biegów ani wspomagania kierownicy. Dzięki temu chciano najprawdopodobniej zaoszczędzić na serwisowaniu aut. 

"Adenauer" wystawiony na sprzedaż odsłużył w Biurze Ochrony Rządu 12 lat. Pełnił funkcję od początku lat 70., ostatecznie wycofano go z użytku ze względu na awarię silnika. Później zmieniał kilka razy właściciela, by w końcu trafić do Classic Parts Staniszewski, gdzie przeszedł kompleksową naprawę. 

Obecnie jest wystawiony na sprzedaż za cenę 399 tys. zł (podobne egzemplarze kosztują 101 tys. euro, a więc o ok. 30 tys. więcej). 

Kto podróżował mercedesami 300?

"Adenauerami" jeździli, a raczej byli wożeni, m.in. kanclerz RFN Konrad Adenauer (jak samo przezwisko auta wskazuje), papież Jan XXIII, król Belgii Baudouin, szach Iranu Reza Pahlewi, król Jordanii Hussein, cesarz Japonii Hirohito, aktor Clark Gable, aktor Telly Savalas, śpiewaczka operowa Maria Callas, bokser Muhammad Ali.

Mercedes Adenauer, którym podróżował Mao Tse Tung, został sprzedany na ebayu za 1 mln dolarów.

aw

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 16 adamp222666

Idealne autko dla Pana Prezesa .

! Odpowiedz
0 20 sel

Jeżeli pełnił funkcje od 1970r to już nie Gomółka nim jeździł..

! Odpowiedz
0 22 innowierca

Kupilbym , zeby tylko mial wspomaganie kierownicy ::))
A tak na serio , tak wlasnie inwestuja ludzie bogaci.Mozna zarobic 50 % bez problemu.
Maja przeciez garaze na 20 samochodow (kolekcja )
To dobry przyklad dla Polakow ktorzy w badaniu odpowiedzieli ze osoba bogata to ten zarabiajacy 10 000 PLN ::))

! Odpowiedz
15 43 1a2b

Czarzasty powinien go łyknąć... by se gulał po Warszawie, bo to taki burak granatem wyrwany z tamtych czasów. A tak swoją drogą taki kolos bez wspomagania kierownicy to niezły hardkor.

! Odpowiedz
1 21 open_mind

Haha takie były czasy nawet autobusy zwane ogórkami nie wszystkie miały wspomaganie kierownicy !

! Odpowiedz
48 43 grab

Wozili się niemieckimi samochodami jak teraz zapominając, że Niemcy wymordowali 6 mln. Polaków nie tak dawno! Hańba, wszystkim nabywcom niemieckich aut!

! Odpowiedz
2 3 tindala

Ten właśnie model Mercedesa był ulubionym autem "wiecznego premiera" PRL , Józefa Cyrankiewicza. Hulał nim po Polsce ile się tylko dało. Jako były więzień Oświęcimia brał w ten sposób "odwet na hitlerowcach". I nie bał się że mu włos z głowy spadnie :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne