REKLAMA

Media: PKO BP i Alior Bank złożyły ofertę na Raiffeisen Polbank

2016-09-08 08:43
publikacja
2016-09-08 08:43

[Aktualizacja 12:30] Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że ofertę złożył tylko PKO BP. Reuters natomiast twierdzi, że zainteresowany jest również Alior Bank.

fot. / / Bankier.pl

"Bank ten był zdecydowanie najbardziej aktywny i zadawał najwięcej pytań w ramach badania due diligence" - powiedziała "Rzeczpospolitej" osoba będąca blisko transakcji.

Do nieco innych ustaleń doszedł Reuters, według którego oferty złożyły PKO BP oraz Alior Bank kontrolowany przez PZU.

"Dla nas najważniejszą sprawą jest rozwój organiczny i dbanie o odpowiednie współczynniki kapitałowe, by móc wspierać polską gospodarkę. Nie wykluczamy jednak oportunistycznych podejść do aktywów, które mają jakąś wartość, np. w obszarze bankowości korporacyjnej, segmentu klientów zamożnych czy innych specjalistycznych aktywów, np. aktywów faktoringowych" - powiedział w czwartek dziennikarzom Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, pytany, czy bank złożył ofertę na Raiffeisena.

Z kolei Michał Krupiński, prezes PZU, nie chciał komentować pojawiających się na rynku informacji.

Wcześniej jednak szef PZU, największego akcjonariusza Alior Banku, informował, że ubezpieczyciel będzie się przyglądać możliwości przejęcia Raiffeisena.

Według "Rz", czasu na rozstrzygnięcia jest niewiele, ponieważ Komisja Nadzoru Finansowego wymaga, by umowa regulująca podział banku (mają z niego zostać wyłączone hipoteki frankowe) i warunki transakcji została podpisana z kupującym do końca września. A kupującym ma być giełdowy bank krajowy.

"Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło wspominał, że jego bank, słabszy w segmencie korporacyjnym niż detalicznym, mógłby być zainteresowany bankowością średnich i większych firm. W przypadku tzw. detalu nie najlepszą pozycję ma w segmencie private banking. A właśnie w tych obszarach mocny jest Raiffeisen Polbank" - czytamy w gazecie.

Wcześniej wśród zainteresowanych Raiffeisenem wymieniano też PZU, ING BSK i BGŻ BNP Paribas. Jeśli PZU rzeczywiście nie złożyło oferty, to - według dziennika - będzie to jasny sygnał, że poważnie myśli o kupnie Pekao.

„Banksterzy nas oszukali! Żądamy przestopowania kredytów”

„Banksterzy nas oszukali! Żądamy przestopowania kredytów”

Polska, wrzesień 2022 roku. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną do 20%, co wzbudziło zmasowane protesty tych, którzy zadłużyli się na zakup mieszkania w okresie niskich stóp procentowych kilka lat temu.

„Bank mnie oszukał. Gdy latem 2016 roku zaciągałem kredyt zaoferowali mi 1,4 tys. zł raty. A teraz każą płacić prawie cztery tysiące!” – gorączkuje się pan Stefan, który pożyczył 300 tysięcy złotych na kawalerkę w Warszawie.

ISBNews/ PAP/

Źródło:Bankier24
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~tymo
Czemu na bankier.pl nic o przegranej mbanku z frankowiczami ? Wyrok prawomocny z wczoraj.
Jak bank wygrywał kiedys od razu klepali news-y.
~ek

Raiffeisen,niegdyś specjalista od inwestowania w kaczki,który z klienta powierzającego mu swoje pieniądze miał uczynić Rockefellera,któremu nawet Pani Justyna,która na finansach się nie zna, zaufała.Dzisiaj żebrze o depozyty obiecując,że nie podniesie opłat za konto.
Raiffeisen,który nie potrafi lub nie chce

Raiffeisen,niegdyś specjalista od inwestowania w kaczki,który z klienta powierzającego mu swoje pieniądze miał uczynić Rockefellera,któremu nawet Pani Justyna,która na finansach się nie zna, zaufała.Dzisiaj żebrze o depozyty obiecując,że nie podniesie opłat za konto.
Raiffeisen,który nie potrafi lub nie chce zrealizować żadnego wniosku bez błędu.
Raiffeisen, który w swifcie informuje inny bak,że nie wiadomo ile czasu w sądzie trwa zdjęcie zastawu (zna się na sądach jak mało kto? ) z funduszy
Raiffeisen,który w swifcie informuje,że kredyt,który jest zabezpieczony w 260% nie jest zabezpieczony.
Raiffeisen, który w tym samym liście informuje inny bank,że fundusze,które sprzedał klientowi nie gwarantują bankowi bezpieczenstwa i fundusz może nie przelać gotówki na wskazane konto.
Czy po takich informacjach zagraniczny bank przejąłby kredyt?
~Myśliciel
Raiffeisen oprócz słabego portfela chf ma jeszcze odziedziczony słaby portfel firmowy po Polbanku. Kupno tego to zakup zgniłego jaja.
~ek
Kwaśniak KNF: Część wystąpienia poświęcił kredytom walutowym. Mówił m.in., że działające w Polsce banki z kapitałem zagranicznym często oferowały w Polsce usługi, w ich macierzystych krajach już zakazane.
Przypominał, że kredyty walutowe przyszły do Polski z Austrii, gdzie wdrażano np. procedurę mediacji
Kwaśniak KNF: Część wystąpienia poświęcił kredytom walutowym. Mówił m.in., że działające w Polsce banki z kapitałem zagranicznym często oferowały w Polsce usługi, w ich macierzystych krajach już zakazane.
Przypominał, że kredyty walutowe przyszły do Polski z Austrii, gdzie wdrażano np. procedurę mediacji przy tych kredytach. "W Polsce nie przeprowadził tego żaden bank, włącznie z bankiem w stu procentach zależnym od banku austriackiego" - zaznaczył.
~chiwd
Komisja Nadzoru Finansowego dała zgodę na fuzję Raiffeisen Bank Polska i EFG Polbanku (z połączenia powstał obecny Raiffeisen Polbank), ale pod warunkiem, że bank wprowadzony zostanie na giełdę. Austriacy mieli na to czas do czerwca 2016 roku.
Czy z powodu dużej ilości trupów w szafie Raiffeisen tego jeszcze nie zrobił?
~AJ
KNF wydał zgodę na sprzedaż , w przypadku braku sprzedaży bank ma zostac wprowadzony na giełdę do końca 2016
~chiwd odpowiada ~AJ
Kiedy przejmował Polbank nie było mowy o sprzedaży.
~Ff
Z tego puchnięcia nic dobrego nie będzie.
~as
Co z osobami które mają kredyty we frankach w Raiffeisenie??

Powiązane: Repolonizacja banków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki