REKLAMA

Media: Do Brazylii powrócił głód

2020-10-19 03:14
publikacja
2020-10-19 03:14
fot. Sebastiao Moreira / Reuters

"Głód powrócił do naszego kraju, który jest jednym z największych na świecie producentów żywności" - alarmuje "Folha de S.Paulo", brazylijski dziennik o najwyższym w tym kraju nakładzie.

"To porażka naszego pokolenia, które traci dotychczasowe zdobycze. Głód na wielką skalę w XXI wieku w kraju, który jest jedną z dziesięciu największych gospodarek świata, to także porażka naszej cywilizacji" – podkreśla wydawana w Sao Paulo gazeta.

Podsumowując najnowszy raport państwowego Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE) "Folha" pisze: "Statystycznie cztery na dziesięć brazylijskich rodzin żyją dziś w warunkach niepewności żywieniowej".

W ciągu ostatnich pięciu lat o prawie trzy miliony wzrosła liczba osób, których nie stać na "regularne zakupy żywności" - cytuje gazeta raport IBGE.

Ekonomiści z brazylijskiego Instytutu Ekonomii Uniwersytetu Państwowego Campinas przypominają, że już w 2014 roku Brazylia zniknęła ze światowej mapy głodu. Sześć lat później i tylko częściowo z powodu tąpnięcia gospodarki spowodowanego pandemią koronawirusa głód zaczął zagrażać 10 mln 300 tys. Brazylijczyków, z których 7,7 mln żyje w miastach, a 2,6 mln na terenach wiejskich.

/ World Food Programe

Powrót głodu według cytowanego w niedzielę raportu ekonomistów Uniwersytetu Campinas to następstwo bezrobocia rosnącego szybko w czasach pandemii i wzrostu cen dwóch artykułów stanowiących podstawę wyżywienia uboższych warstw Brazylijczyków: fasoli i ryżu. Zdrożały one odpowiednio o 30 proc. i 20 proc.

Jednocześnie rząd prezydenta Jaira Bolsonaro, tłumacząc swą decyzję zjawiskami kryzysowymi w gospodarce spowodowanymi pandemią, obniżył pomoc nadzwyczajną dla najuboższych rodzin z 600 do 300 reali miesięcznie.(PAP)

ik/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
rysiek58
to nas też czeka jeśli nie będziemy walczyć z wirusem. Zakładajcie maski.
samsza
Gdzie ci wszyscy "współczujący" lewicowcy, pochowali się w swoich posiadłościach?
Przecież Bolsonaro nie zabrania im pójść i wspomóc potrzebujących.
marxs
do Polski też wróci a raczej już wrócił cały czas tu PISzę każdy kto wybiera kartofla do rządzenia obojetnie czy jest to kartofel brazylijski czy polski musi się liczyć z katastrofą gospodarcza i głodem
marianpazdzioch
Warto przypomnieć, że parę lat temu Brazylią rządzili od wielu lat komuniści. Z tą ich godnościową retoryka rozdawali zasiłki na wzór tego co dzieje się obecnie w PL. A że "ciemny lud" z definicji popełnia najbardziej elementarne błędy, czyli myli skutek z przyczyną, to pewnie sobie zaraz znów ich wybiorą Warto przypomnieć, że parę lat temu Brazylią rządzili od wielu lat komuniści. Z tą ich godnościową retoryka rozdawali zasiłki na wzór tego co dzieje się obecnie w PL. A że "ciemny lud" z definicji popełnia najbardziej elementarne błędy, czyli myli skutek z przyczyną, to pewnie sobie zaraz znów ich wybiorą i dalej będa budować piramidę "państwa dobrobytu". Tyle, że tego rodzaju państwa żyją z przejadania nadwyżek wypracowanych przez poprzednie pokolenia A oni co wypracowali w poprzednich pokoleniach? Piramidalne długi i skorumpowane państwo.
plutarch
Ale teraz rządzą brazylijscy nacjonaliści i też się nie popisali.
marianpazdzioch odpowiada plutarch
Ciebie to dotyczy chyba te zdanie z ciemnym ludem.
harrytracz
Zrobi ktoś zestawienie nt. jakości spożywanego jedzenia w poszczególnych państwach?
Wg tej mapki Norwegia i Polska są jednocześnie zakwalifikowane jako kraje bez głodu wcale nie oznacza że tak samo ludzie zdrowo się w nich odżywiają.
1as
Masz rację, tyle że odżywiają się tak samo niezdrowo!
Gdyby żywność w Europie była zdrowa, też byłby tu głód.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki