McDonald's zrezygnuje z pracowników McDrive? Zamówienie niebawem odbierze komputer

McDonald's ogłosił przejęcie firmy Apprente, która specjalizuje się w systemach rozpoznawania głosu. System głosowy ma w przyszłości zastąpić pracowników zbierających zamówienia w McDrive.

(fot. Alan Freed / Reuters)

Sztuczna inteligencja jest już obecna w restauracjach McDonald's - polscy klienci znają np. dotykowe ekrany do samodzielnego składania zamówień. O ile bowiem pracownik może być czasem w złym humorze, być bardziej zmęczony, po prostu mieć kiepski dzień lub się pomylić, o tyle sztucznej inteligencji to nie dotyczy. 

Apprente to start-up założony w 2017 r. przez duet: profesora inżynierii komputerowej Itamara Arela oraz byłego inżyniera Google Moshe Looksa. Panowie stworzyli sztuczną inteligencję, która sprawniej niż w dotychczas znanych rozwiązaniach obsługuje komunikaty głosowe i ma być wykorzystywana do obsługi klientów. 

System, który zakupiła właśnie firma McDonald's, działa w taki sposób, że nie spisuje najpierw słów klienta, a potem przystępuje do ich analizy, ale robi to na bieżąco. Rozumie wiele języków, a także wyrażenia kolokwialne i potoczne.

To nie pierwsza inwestycja McDonald's w start-upy zajmujące się tworzeniem nowoczesnych technologii, które mogą być zastosowane przy obsłudze klientów. Niedawno przejął m.in. w firmę Dynamic Yield, autora programu wyświetlanego na panelach służących do składania zamówienia. Inteligentne menu zmienia się w zależności od np. warunków pogodowych.

Codziennie jedzenie w McDonald's zamawia ok. 68 mln klientów na całym świecie. Ponad połowa zamówień realizowana jest w okienkach McDrive.

Warunki finansowe przejęcia nie zostały ujawnione.

KWS

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 3 bha

To żaden rozwój tylko powolne,systematyczne odwleczone zwijanie się....również i samych firm...Im mniej ludzi w miarę godnie zarabia tym coraz mniej jest wydane i kupowane na całym rynku przez Ogół ....

! Odpowiedz
10 21 jasiek2017

Nikt nie będzie płacił za kilka lat 4-5 tys brutto za pracownika bez kwalifikacji. I bardzo dobrze !

! Odpowiedz
4 19 wizytator

Przecież Niemiec, Francuz, Austryjak płaci już teraz więcej takiemu pracownikowi. Nie wiem o co ci chodzi?

! Odpowiedz
6 6 jasiek2017 odpowiada wizytator

A o to, ze jak wejda roboty do Mc to kasjer czy przyjmujacy zamowienie pojdzie na zielona trawke.

! Odpowiedz
5 10 wizytator odpowiada jasiek2017

Algorytmy nie tylko takich pracowników zastąpią. Pytanie tylko, skąd wziąć popyt na towary i usługi skoro coraz więcej pracowników będzie niepotrzebna. O tym pomyślał Jasiu czy zabrakło wyobrażenia?

! Odpowiedz
5 8 anannke odpowiada wizytator

A co się stało z pracownikami manufaktur gdy wyparły je zautomatyzowane fabryki? Uważasz, ze praca w Macu jest szczytem marzeń człowieka? Jeśli praca daje się zaumatyzować to powinno się to robić. Na tym właśnie polega postęp i dzięki niemu jesteśmy tu gdzie teraz. Każdy powinien mieć pracę, która w jakiś sposób go rozwija, albo przynajmniej daje mu satysfakcje z dobrze wykonanej pracy. Jeśli jest Cię w stanie zastąpić appka to coś zrobiłeś nie tak, ale wszystko jeszcze przed tobą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 dziki_losos odpowiada anannke

"coś zrobiłeś nie tak" - nie takie były odczucia pracowników manufaktur w dobie rewolucji przemysłowej. Przekwalifikowanie się zawsze jest trudne, a siła robocza ma pewną inercję. Jeśli komuś np. daje satysfakcję produkcja odzieży, i zastąpi go robot, to co zrobił nie tak?

! Odpowiedz
2 2 wizytator odpowiada anannke

Tylko manufaktury to były proste prace, a algorytmy będą zastępowały co raz bardziej skomplikowany zakres prac. Druga sprawa to otwarty rynek pracy. Firmy chętnie przyjmą tańszego Hindusa czy Ukraińca na miejsce polskiego informatyka i zapłacą mu połowę tego.

! Odpowiedz
0 31 linspace

Przyzwyczaiłem się do słyszenia o znanych od wieków metodach statystycznych jako "sztucznej inteligencji", ale nazywanie tak przerośniętych tabletów z odpaloną apką do składania zamówień to lekka przeginka ;) .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne