McDonald's i KFC tracą na popularności. Polacy przerzucają się na pizzę

Polacy coraz chętniej odwiedzają punkty gastronomiczne – w porównaniu z 2017 rokiem odsetek korzystających z nich wzrósł o 20 proc. Mimo że McDonald's i KFC nadal dominują w wyborach Polaków,  ich popularność spadła o 8 punktów procentowych w porównaniu rok do roku.  

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Rynek gastronomiczny w kraju jest w dobrej kondycji i przez ostatnie trzy lata jego wartość wzrosła o ponad 30 proc., podczas gdy liczba samych punktów gastronomicznych o 7 proc. - wynika z raportu Gfk „Rynek gastronomiczny w Polsce 2018”.  – Od kilku lat stale rośnie odsetek konsumentów, którzy odwiedzają horecę i w roku 2018 było ich już 60% – liczba ta oznacza, że ciągle istnieje jeszcze pole do dalszego rozwoju – komentuje Szymon Mordasiewicz, Commercial Director Consumer Panel Poland w GfK.

Jedna trzecia konsumentów odwiedza pizzerie – i to one są głównym celem Polaków. Na kolejnych miejscach znalazły się restauracje, puby i piwiarnie, bary fast food oraz kawiarnie. Restauracje odwiedzają osoby starsze, a w pubach i barach z kebabem najczęściej spotkamy młodych mężczyzn, czytamy w informacji na temat raportu. Fast foody natomiast są zdominowane przez młodzież.

Barierą do jedzenia na mieście jest najczęściej brak funduszy – taką odpowiedź wskazało 48 proc. respondentów, co czwarta osoba uważa, że w domu posiłki są smaczniejsze i zdrowsze, 18 proc. nie korzysta, bo sami lubią gotować, 11 proc. nie ma na to czasu.

 – W badaniu zapytano respondentów o to, jakie punkty gastronomiczne odwiedzili w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Według raportu liderem pośród odwiedzających lokale gastronomiczne jest restauracja McDonald’s, na drugim miejscu uplasowało się KFC, a na trzecim Pizza Hut. Kolejne pozycje zajmują: Stop Cafe i Burger King. Najważniejsza obserwacja jest taka, że pomimo, że McDonald's i KFC są wciąż najczęściej odwiedzanymi sieciami, to częstotliwość odwiedzin spadła o 8 punktów procentowych rok do roku, a w tym samym czasie dokładnie o tyle samo punktów procentowych rośnie odsetek konsumentów odwiedzających pizzerie – podsumowuje Mordasiewicz.

WS

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 1as

Jakie to jest biedne i słabe, opychanie się tym mc badziewiem. nie rozumiem tych ludzi.

! Odpowiedz
0 64 kris105

Ludzie , Mc i KFC to nie restauracje . To bary szybkiej obsługi

! Odpowiedz
5 7 student1064324

Wg Ciebie może tak. Wg niech to jest restauracja, a ja nie jestem Klientem, tylko Gościem ;)

! Odpowiedz
22 18 jasiek2017

Od dobrych 5-10 lat jedzenie z McDonalda to syf bardzo niezdrowy dla żołądka. W KFC jest duzo lepiej pod wzgleem jakosci polproduktow.

! Odpowiedz
0 18 skaurus

Chyba nie wiesz jak są hodowane kurczaki do kubełków i kanapek.

Kurczak musi rosnać szybko i mieć jak najmniej mięśni. Antybiotyki, sterydy i zero ruchu, kilka tygodni i jest gotowy do ubicia, mięciutki, rozpływa się w ustach. Papierowy smak (albo raczej jego brak) zabja się słynną mieszanka przypraw które skutecznie neutralizują wszystko co złe z tym mięsem.

Frytki które po godzinie są nie do zjedzenia i kurczak którego posmak jest z tobą przez 12 godzin zanim się nie strawi. Smacznego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 zenonn odpowiada skaurus

Ciekawe jak ocenisz żarcie sklepowe.
Skoro Polacy brzydzą się jedzeniem z McDonald itp to co jedzą?
Kupują kurze części w dyskoncie w cenie 3zł/kg czy 30zł/kg? Do tego wypełniacze?
Ilu chce i potrafi gotować jak uczestnicy programu MasterChef? Gdzie sie zaopatrują w makro,selgros, na bazarze (bez badań i warunków)?
Dla 1 osoby nie opłaca sie brudzić naczyń. Mieszkaniec wielkiego miasta ma jakiś wybór, a reszta?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 1as

Po KFC męczy zgaga, same tłuszcze trans z panierki i turbokurczaka na sterydach. Katastrofa to żarcie.

! Odpowiedz
1 20 pluto85md

@innowierca

A jak sadzisz co leci z dystrybutora? Gotowa Cola i Pepsi? Hahah
Leci zaczyn i woda. A z kostek lodu mozna zrezygnowac.

! Odpowiedz
6 58 atari65xe

Przede wszystkim to MCD i KFC jest zwykła drożyzna. Ja muszę zapłacić ponad 40 zł żeby wyjść najedzonym.

! Odpowiedz
50 17 antek10

Są kupony na aplikacji na tel. i za 22 zeta masz posiłek do syta w Maku. No chyba że trudniej cie wyżywić niz ubrać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne