Mario Draghi wyłożył, jak uratował strefę euro

„Kryzys udowodnił, że okresy podwyższonych turbulencji finansowych mogą uszkodzić mechanizm transmisji polityki monetarnej. Podobnie porażkom stabilności cen – okresy deflacji lub hiperinflacji – w przeszłości towarzyszyły okresy niestabilności finansowej” – powiedział prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi w Madrycie podczas konferencji na temat stabilności finansowej zorganizowanej przez Banco de Espana.

(fot. Reuters / FORUM)

Zaprenumeruj nasznewsletter o rynku złota

Gdzie jak gdzie, ale w Hiszpanii dobrze wiedzą, do czego doprowadziła błędna polityka monetarna prowadzona przez EBC w interesie Niemiec i Francji, ale kompletnie nielicząca się z interesami „peryferyjnych” krajów eurolandu, takich jak Grecja, Portugalia czy Hiszpania.

Jak na ironię, obecna polityka EBC dowodzonego przez Włocha Mario Draghiego kompletnie nie liczy się z interesami gospodarczymi Niemiec, za to jest skoncentrowana na podtrzymywaniu przy życiu systemów bankowych Włoch i Hiszpanii oraz utrzymywaniu wypłacalności tych państw.

„EBC podjął serię niekonwencjonalnych działań, mających wzmocnić transmisję polityki monetarnej (...) Umożliwiły one dłuższy okres niskich stóp procentowych, nienaznaczonych żadnymi negatywnymi efektami ubocznymi dla stabilności finansowej” – chwalił się Draghi.

Prezes Draghi opisywał, w jaki sposób podjęte przez niego działania doprowadziły do zatrzymania delewarowania gospodarki i przerwały samonapędzający się mechanizm, w ramach którego malejąca podaż kredytu pogłębiała recesję. Dzięki LTRO, TLTRO, SMP, QE i innym akronimom Europejskiemu Bankowi Centralnemu udało się zatrzymać rynkowe mechanizmy regeneracji gospodarki i oczyszczania jej z nadmiaru długów i nieproduktywnych inwestycji.

„Niekonwencjonalne środki polityki monetarnej i poprawa architektury regulacyjnej postawiła system bankowy strefy euro w znacznie silniejszej pozycji, by transmitować impuls kredytowy z EBC do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych” – stwierdził Mario Draghi. „Koszmar Draghiego” się skończył – kredyt dla gospodarstw domowych i firm zamiast wysychać, popłynął cienkim strumyczkiem. Szkoda, że prezes EBC nie wspomniał, że większość nowego zadłużenia wzięły na siebie rządy państw eurolandu.

„Otoczenie makroekonomiczne się poprawia. Zastosowane środki polityki monetarnej w ostatnich latach okazały się być skuteczne w podtrzymywaniu osłabionego ożywienia gospodarczego (...) Dzisiaj mamy odpowiednie i aktywne otoczenie makroostrożnościowe, by odpowiadać na negatywne efekty uboczne” – nie tracił urzędowego optymizmu prezes Draghi.

Niestety, inwestorzy nie dowiedzieli się z tego przemówienia, jak długo EBC zamierza utrzymywać ujemne stopy procentowe oraz programy skupu aktywów (QE), zwane potocznie „drukowaniem pieniędzy”. Prezes Draghi wspomniał jedynie, że istnieją pewne efekty uboczne ujemnych stóp procentowych, ale bagatelizował ich znaczenie.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~open_mind

Powiedzmy stop, szaleństwu elit!

! Odpowiedz
2 2 ~xyz

Szkoda, że tak niewielu to rozumie: dzięki Draghiemu Polska oszczędza około 20 mld rocznie na odsetkach od 1 biliona długu.

! Odpowiedz
3 3 ~ja

No... rzeczywiscie wylozyl...
Propaganda przed upadkiem i mamienie non-stop, golym okiem widac co sie dzieje z euro.
Tak "wykladac" to on moze.. co najwyzej kibel kafelkami u siebie w domu...

! Odpowiedz
3 1 ~aaa

Santo subito czy jak tam

! Odpowiedz
3 7 ~plebs

szkoda ze uratowal ten syf

! Odpowiedz
1 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 ~nieusuwac

ten "mario" tak naprawde Wlochem nie jest. NAPISZTA jakie jest jego POchodzenie. PRZECIE to czosnkowy!

! Odpowiedz
0 0 ~on

((((Mario))))

! Odpowiedz
4 17 ~open_mind

Napisałem że Dragi to psychopata i strach napadł moderatora bo usunął, nie wiem dlaczego ukrywa się prawdę? Może moderator wie?
Pojawia się pytanie. Czy radio wolna Europa powinna dzisiaj istnieć i nadawać. Odpowiedz jest prosta – tak powinno. Czy Bruksela by się na to zgodziła – z pewnością NIE ! Kto miałby prowadzić rozgłośnię? Jakiś niezależny ruch Europejski w obronie prawdy i przeciwko praniu mózgów dzisiejszej ludności którzy kompletnie polegli na polu propagandy skorumpowanego zachodu. Tak myślicie że tylko na wschodzie jest korupcja pod każdym względem? Nie ona występuje jako potężne narzędzie w rządach zachodnich i USA. Tak spokojnie można posadzić do odsiadki tak na oko ¾ rządzących. Oni o tym wiedza i dlatego ta walka że niby w obronie naszej wolności i demokracji. O ironio świata!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl