REKLAMA

Marczuk: Do uczestników PPK trafiło już 251 mln dopłat rocznych

2021-07-16 14:53
publikacja
2021-07-16 14:53
Marczuk: Do uczestników PPK trafiło już 251 mln dopłat rocznych
Marczuk: Do uczestników PPK trafiło już 251 mln dopłat rocznych
/ PFR

Do tej pory do uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych trafiło już 251 mln dopłat rocznych - poinformował w piątek na Twitterze wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

"Do tej pory do uczestników PPK trafiło już 251 mln dopłat rocznych. W br. dojdzie do tego jeszcze kwota ok. 550 mln zł - łącznie będzie to w 3 lata ok. 800 mln zł" - napisał wiceprezes PFR.

Marczuk napisał również, że "w tym roku z wpłaty powitalnej do uczestników PPK trafi ok. 198 mln zł. Łącznie - od 2019 - kwota ta sięgnie 550 mln zł".

Dodał, że obecnie w aktywach PPK jest już ponad 5,5 mld zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Jako pierwsze do systemu powszechnego oszczędzania na emerytury przystępowały w ub.r. największe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 osób. Jesienią tego roku nastąpił drugi i trzeci etap włączania polskich przedsiębiorstw do PPK: tych zatrudniających od 50 do 249 pracowników oraz zatrudniających od 20 do 49 osób. W ostatnim etapie do PPK będą przystępować instytucje publiczne oraz najmniejsze firmy.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przewiduje jednorazową "wpłatę powitalną" w wysokości 250 zł dla wszystkich uczestników programu. Oprócz wpłaty powitalnej, uczestnik PPK otrzymuje również dopłatę roczną w wysokości 240 zł. (PAP)

ewes/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Komentarze (14)

dodaj komentarz
serina
Firma w której pracuję jako jedna z pierwszych wdrażała ppk i jestem bardzo zadowolona ze przystąpiłam, że nie dałam przekonać co niektórym do tego aby się wypisać. Dzis te osoby bardzo żałują, widza bowiem ile straciły.
tens11
Ktoś widział te pieniądze, miał je w ręku? Kolejna piramida finansowa.
karmelino
Masz przecież w ppk podgląd do konta w każdej chwili. Możesz sobie zreszta ściągnąć apkę, żeby mieć łatwiejszy dostęp.
molenda333
Od początku wiedziałam ze ppk to dobra forma odkładania pieniędzy, zresztą wystarczy spojrzeć na swoje konto ppk i każdy widzi ile zyskał. To są fakty. Czy sie to komuś podoba czy nie to faktycznie kazdy na tym zyska o stracie nie ma mowy.
kiniaa
No i finanse na PPK ciągle rosną, co było w tym wszystkim kluczowe. Mnie program przekonał przede wszystkim tym, że to jest opłacalną opcją, która nie wymaga angażowania się czy dużych nakładów finansowych.
cioofek
Do PPK wstąpiłem w ubiegłym roku. Licząc łączną wartość PPK w stosunku do wpłat pracownika mam +112%.
marxs
nic nie masz poza tabelką w Excelu spreparowaną przez cwanego Marczuka i jego kumpli tam co rok bedą ci doPISywać cyferki jak przyjdzie do wypłaty dostaniesz całe gie
cioofek odpowiada marxs
W Anglii program zadziałał, więc dlaczego ma nie zadziałać u nas? PPK w Polsce jest potrzebne bo niedługo ZUS będzie bankrutem.
eljotek odpowiada marxs
Jaką tabelką? Przeciez jak ktoś bardzo potrzebuje może w każdej chwili wyjąć tę gotówkę z konta...to są przecież realne środki
ploosz
Poniższe zdanie jest nieprawdziwe:
"Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym."
W firmie w ktorej pracuję mają program PPE i przystąpic do PPK nie można.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki