REKLAMA

"Mamy twarde embargo, inflację, recesję, pogorszenie jakości portfeli kredytowych". Prezesi banków o sytuacji w sektorze

2022-06-14 09:44
publikacja
2022-06-14 09:44
"Mamy twarde embargo, inflację, recesję, pogorszenie jakości portfeli kredytowych". Prezesi banków o sytuacji w sektorze
"Mamy twarde embargo, inflację, recesję, pogorszenie jakości portfeli kredytowych". Prezesi banków o sytuacji w sektorze
/ Europejski Kongres Finansowy w Sopocie/ efcongress.com

Sektor bankowy stoi przed szeregiem wyzwań regulacyjnych i makroekonomicznych. Kluczowymi sprawami dla banków są planowane wakacje kredytowe, wprowadzenie zamiennika WIBORu oraz kwestia walutowych kredytów hipotecznych - ocenili prezesi banków podczas debaty na Europejskim Kongresie Finansowym.

W debacie „Mapa wyzwań przed sektorem bankowym”, którą poprowadził Zbigniew Jagiełło, członek Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, prezesi największych banków w Polsce dyskutowali na temat strategii koniecznych do pokonania kryzysu. Kongres odbył się w dniach 6-8 czerwca w Sopocie.

Potop w sektorze bankowym

"Arkę należy budować przed potopem, a nie jak deszcz zaczyna padać” – powiedział Michał Gajewski z Santander Bank Polska S.A. Według uczestników spotkania, sektor finansowy czekają w najbliższym czasie liczne wyzwania wynikające m.in z wojny w Ukrainie, braku spójności regulacyjnej oraz dwucyfrowej inflacji.

„Przestańmy się oszukiwać, że jest dobrze. Mamy twarde embargo, inflację, recesję, pogorszenie jakości portfeli kredytowych. Może powtórzyć się scenariusz z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdzie ze skutkami kryzysu Polska borykała się przez kilkanaście kolejnych lat” – mówił Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBank S.A.

Dodał, że niespójna polityka rządu w zakresie reakcji na kryzys gospodarczy sprawia, że sektor bankowy nie jest przygotowany na czekające go turbulencje. Tymczasem dobrze byłoby wiedzieć z wyprzedzeniem np. o wakacjach kredytowych, których koszt w wysokości 20 mld zł poniosą banki.

Polemizowała z nim Elżbieta Czetwertyńska, prezes zarządu Citi Handlowy, która wskazała, że sytuacja związana z wojną w Ukrainie stwarza szansę dla sektora bankowego, ponieważ Polska odegra bardzo dużą rolę w odbudowie tego kraju po wojnie.

„To wszystko wymaga finansowania, a banki będą miały w tym znaczącą rolę. Również transformacja energetyczna, pomimo tego, że wskutek wojny będziemy przez jakiś czas korzystać z paliw kopalnych, to ogromne nakłady inwestycyjne, z którymi zmierzymy się jako banki” – podkreśliła Czetwertyńska.

Dodała jednak, że wojna to również zachwianie bezpieczeństwa energetycznego, osobistego i żywnościowego. Szczególnie niebezpieczna jest perspektywa kryzysu żywnościowego, gdzie brak dostaw z Ukrainy do krajów afrykańskich oraz azjatyckich przełoży się na kryzysy, które dotkną również Europę i Polskę.

Banki to kieszeń bez dna?

„Mamy do czynienia z niesłychanym koktajlem negatywnych czynników, które materializują się w tym samym czasie. Jesteśmy w obliczu wojny na Ukrainie, w świecie wysokiej inflacji, zerwanych łańcuchów dostaw, rosnących stóp procentowych. Tak dużo wyzwań przed nami, przed gospodarką, naraz jeszcze nigdy nie było” – powiedział prezes BNP Paribas Bank Polska Przemek Gdański.

„Niektóre z nich przyszły z zewnątrz, nie mieliśmy żadnego wpływu, że one się pojawią (...). Natomiast zderzamy się teraz z wyzwaniami, które mogłyby się nie pojawić (...) co sprawia, że środowisko prawne, w którym funkcjonujemy, środowisko regulacyjne, staje się nieprzewidywalne, niestabilne” – dodał.

„W trudnych czasach system bankowy powinien być jak najzdrowszy, jak najstabilniejszy, powinien być w stanie finansować gospodarkę” – powiedział Gdański.

„Środowisko regulacyjne staje się nieprzewidywalne i niestabilne. Panuje opinia, że banki to kieszeń bez dna, że banki sobie poradzą. Ale nie powinno być tak, że to banki mają ponosić odpowiedzialność za decyzje klientów” – zaznaczył.

Zdaniem Brunona Bartkiewicza, prezesa ING Banku Śląskiego w sektorze rośnie poziom niepewności i nieprzewidywalności.

W jego opinii, do najważniejszych kwestii, z którymi będą się obecnie zmagać banki są planowane wakacje kredytowe, kwestia odejścia od wskaźnika WIBOR i problem kredytów walutowych.

„Jesteśmy kompletnie nieprzygotowani do tego, co się może wydarzyć i to jest sytuacja, w której czuję się bardzo niepewnie. Stan zagrożenia, w którym funkcjonujemy musi być potraktowany bardzo poważnie” – powiedział Bartkiewicz.

Zdaniem prezes Citi Handlowego, Elżbiety Czetwertyńskiej, największym wyzwaniem dla sektora jest obecnie brak przewidywalności.

„Jeżeli nie wiemy, co się będzie działo, to trudno podejmować trafne decyzje. Jednym z największych wyzwań są rosnące stopy procentowe i tego skutki. Odkąd zaczęła się wojna w Ukrainie, świat się zmienił. Zmieniła się nasza rzeczywistość, Zachód zdecydował, że będzie robił wszystko, żeby wyłączyć Rosję z rynków globalnych” - powiedziała Czetwertyńska.

To mit, że wysokie stopy są na korzyść banków

Prezes Santander Bank Polska, Michał Gajewski, podał, że krótkoterminowo jest pesymistą, bowiem część ryzyk obecnie już się materializuje.

„To nie są już tylko zagrożenia, które mogą wystąpić, ale to są zagrożenia, których część już się materializuje. Wyzwaniem dla nas jest - jak pomóc naszym klientom przy tych wyzwaniach – bo te scenariusze są albo złe, albo bardzo złe, i to oznacza dla naszych klientów duże turbulencje” - powiedział Gajewski.

„Zagrożenia regulacyjne, zagrożenia związane z makroekonomią mają wpływ na to, na ile banki będą w stanie wspierać klientów. Jaka musi być wycena ryzyka kredytowego i tego, co my będziemy oferować naszym klientom i czy naszych klientów będzie stać na to, żeby korzystać z usług na przykład kredytowych” – powiedział Gajewski.

„To mit, że inflacja i wysokie stopy procentowe działają na korzyść banków. Klienci wpadają w kłopoty, więc musimy tworzyć rezerwy. Chodzi o to, by klienci spłacali kredyty – i tym, którzy mają realne problemy, trzeba pomóc. Jednak propozycje strony rządzącej idą zbyt daleko, a długoterminowe skutki będą miały wpływ na nas wszystkich” - zaznaczył

Ocenił, że inicjatywa banków komercyjnych w sprawie IPS jest przykładem ich odpowiedzialności za sektor i za gospodarkę.

Musimy być przygotowani na najgorsze

Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium S.A. stwierdził, że trudno być optymistą w sytuacji braku współpracy władz z sektorem bankowym, także w kwestii zrozumienia realnych zagrożeń.

„Musimy być dzielni i przygotowani na najgorsze: na walkę o energię tej zimy, walkę o żywność. Tymczasem polski system bankowy jest jednym z najsłabszych w Europie, a konkurencyjność polskiej gospodarki 10 razy gorsza niż 10 lat temu” – mówił.

Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A. wskazał na deficyt wizji rozwoju kraju i gospodarki, z którym mierzy się sektor bankowy.

„Zielona transformacja to wyzwanie cywilizacyjne, które powinien podjąć cały sektor bankowy. Muszą mu towarzyszyć fundusze gwarancyjne oraz metody wsparcia. Marzę o tym, że zagości w polskiej gospodarce i polityce konsensus, że to dobry kierunek, by finansować rozwój w kierunku zrównoważonym i zielonym” – powiedział.

W opinii Brunona Bartkiewicza, prezesa zarządu ING Bank Śląski S.A., sektor bankowy powinien kierować się wartościami, bo ich brak w momentach zagrożenia powoduje coraz większy strach, który nie służy efektywnemu rozwiązywaniu problemów.

„Moja zawodowa powinność to wspieranie klientów. Ale co powiedzieć klientom o sytuacji makroekonomicznej? Musimy zmniejszyć poziom niepewności i musimy być razem. Nie da się pokonać problemów, kiedy nie widzimy dużego obrazu, nie mamy wizji” – podkreślił.

Zarządy i rady nadzorcze Alior Banku, BNP Paribas Bank Polska, ING BŚ, mBanku, Banku Millennium, Banku Pekao, PKO BP i Santander BP zgodziły się na złożenie wniosku do KNF o zatwierdzenie i uznanie systemu ochrony. Komisja już wyraziła zgodę na powstanie systemu ochrony.

W ankiecie prezesi banków do największych wyzwań sektora bankowego w 2022 roku zaliczyli geopolitykę (wojna na Ukrainie, rosnący protekcjonizm), środowisko dwucyfrowej inflacji, dostosowanie polityki kredytowej i modelu zarządzania do wymagań ESG, problem kredytów hipotecznych w stabilności stosunków zobowiązaniowych. Prezesi zwracali także uwagę między innymi na kwestię cyberbezpieczeństwa klienta, czy automatyzację procesów operacyjnych. 

MKu/PAP Biznes

Źródło:Bankier24
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (83)

dodaj komentarz
kozey
będzie gorzej, a nie było nigdy dobrze
osiemgwiazd
Morawiecki kupuje za swą całą (ujawnioną) gotówkę obligacje indeksowane inflacją i tak zabezpieczony twierdzi, że dużej inflacji nie będzie. Jego kumpel Glapiński utrzymuje nawet, że inflacja jest przejściowa. Na prawdziwość swych słów Morawiecki daje uchwalić budżet państwa na 2022 rok z estymowaną inflacja na poziomie 3,5%, a jest Morawiecki kupuje za swą całą (ujawnioną) gotówkę obligacje indeksowane inflacją i tak zabezpieczony twierdzi, że dużej inflacji nie będzie. Jego kumpel Glapiński utrzymuje nawet, że inflacja jest przejściowa. Na prawdziwość swych słów Morawiecki daje uchwalić budżet państwa na 2022 rok z estymowaną inflacja na poziomie 3,5%, a jest już 15%. Czyni tak mimo kontaktów z Amerykanami. od których zapewne dowiedział się o zbliżającej się agresji Rosji na Ukrainę. Informowali o tym wszystkich przywódców w NATO. Obywateli Morawiecki nie ostrzegł. Wzbogaca się sam. Przecież to draństwo.On śmierdzi drobnym cwaniaczkiem na kilometr
od_redakcji
O wzroście rubla w stosunku do dolara USA i Euro i obniżce stopy procentowej banku Rosyjskiego oraz spadającej w Rosji inflacji, oraz dostatku tanich produktów i kopalin w Polskich mediach pisać zakazano ? Tylko o staczającej się Europie i sankcjach samobójczych jako źródle sukcesu !! Gdzie stanowią one tylko razem zaledwie 15% światowej O wzroście rubla w stosunku do dolara USA i Euro i obniżce stopy procentowej banku Rosyjskiego oraz spadającej w Rosji inflacji, oraz dostatku tanich produktów i kopalin w Polskich mediach pisać zakazano ? Tylko o staczającej się Europie i sankcjach samobójczych jako źródle sukcesu !! Gdzie stanowią one tylko razem zaledwie 15% światowej populacji. Kraje reprezentujące 85% światowej populacji, w tym Chiny, Indie, Afryka i Ameryka Południowa, nadal prowadzą handel z Rosją.
henk54
Rzeczywiście polska gospodarka jest bardzo kiepska w tym momencie. Każdy tylko myśli jak wyciągać socjal, za to krótkie ręce do pracy. Prawo niestabilne, tragiczny system podatkowy. A inwestycje stoją, nikt nie chce ryzykować swoich pieniędzy gdy nieobliczalni ludzie u władzy.
maniek_as
A ja, Kazik i Mietek z tego forum już dwa lata temu ostrzegaliśmy o inflacji, recesji, problemach z kredytami. I co z tego? Rząd i NBP uwikłany w politykę to cyniczni analfabeci ekonomiczni. Ta, mowa jest do nich jak do kozy!!!
zops
Spadki oglądalności TVP INFO. Oto blond redaktorka, ta która ma dwie córki, powiedziała 12go czerwca 2022r o 20 55 że Francja sprzedawała broń dla Rosji. (W3) wells24 c o m
mohel
tja, o tym kryzysie najbardziej świadczą 20% podwyżki dla zarządu największego polskiego banku … kto łyka jak pelikan to niech łyka te treści
drabio
Tak ciężko nazwać rzecz po imieniu?

”Mamy twarde embargo, inflację, recesję" = STAGFLACJA
od_redakcji
Przyjrzyjmy się niektórym warunkom wstępnym, które wywołają tę katastrofę: Globalny dług w wysokości 300 bilionów dolarów. Niesfinansowane globalne zobowiązania w wysokości co najmniej kolejnych 300 bilionów dolarów. Pozabilansowe instrumenty pochodne o wartości ponad 2 biliardy Globalna inflacja wymyka się spod kontroli Przyjrzyjmy się niektórym warunkom wstępnym, które wywołają tę katastrofę: Globalny dług w wysokości 300 bilionów dolarów. Niesfinansowane globalne zobowiązania w wysokości co najmniej kolejnych 300 bilionów dolarów. Pozabilansowe instrumenty pochodne o wartości ponad 2 biliardy Globalna inflacja wymyka się spod kontroli i rośnie. Inflacja kosztów żywności, energii i mieszkań wynosi co najmniej 20-30%, prawdopodobnie więcej. Niedobory żywności, energii i surowców. Ostre hotspoty głodu w wielu krajach Trzeciego Świata, takich jak Etiopia, Nigeria, Sudan, Jemen, Kongo, Kenia, Liban, Mozambik, Sri Lanka, Zimbabwe i wiele innych. Dużo więcej w przyszłości. Wielu na Zachodzie nie stać na kupno odpowiedniej żywności. Poważny konflikt geopolityczny z potencjałem wojny nuklearnej Tuman Sikorski proponuje dostarczenie Ukrainie atomówek Polska jest bardziej agresywna od zachodu w stosunku do Rosji Zero prób osiągnięcia pokoju przez USA lub Zachód. Zamiast tego zwiększyło się ryzyko większego konfliktu, wysyłając więcej broni i więcej pieniędzy na Ukrainę. Na zasadzie mu damy broń a wy mięso armatnie Sankcje na Rosję, największego na świecie kraju towarowego, i całkowite unicestwienie światowego handlu. Jak powiedział George Washington, chociaż Biden go nie słucha: „Wielką zasadą postępowania dla nas w stosunku do obcych narodów jest rozszerzanie naszych stosunków handlowych, aby mieć z nimi jak najmniej kontaktów politycznych”. Rosnące wskaźniki przestępczości w większości krajów zachodnich są często spowodowane całkowitą niezdolnością i niekompetencją rządów w radzeniu sobie z dużymi przepływami imigracyjnymi. W erze ekonomicznej i moralnej dekadencji większość głównych krajów zachodnich ma niekompetentne przywództwo, na jakie zasługują. Nieudolni szefowie banków centralnych, którzy NIGDY nie dostają właściwej prognozy i stale podejmują złe działania, które powodują jedną katastrofę gospodarczą i monetarną po drugiej. Gospodarka światowa radziłaby sobie znacznie lepiej bez banków centralnych i polityki laissez-faire, pozwalającej prawom natury oraz podaży i popytowi regulować politykę monetarną. Jak szefowie Fed i EBC mogą uciec od lat nieosiągania arbitralnego i absurdalnego celu inflacyjnego na poziomie 2%, pomimo nieograniczonego dodruku pieniędzy i ujemnych stóp procentowych. A kiedy inflacja wzrosła z 0,2% do 8,6% w ciągu dwóch lat, geniusze banku centralnego nazywają to przejściowym. PRZERAŻAJĄCY! Bańki długu i aktywów najpierw doprowadzą do hiperinflacji przed nieuniknioną implozją deflacyjną.
od_redakcji
Rynek jest „na krawędzi ogromnego załamania” Świat wkracza w osobliwe wydarzenie, które zmieni naszą cywilizację do tego stopnia, że ​​stanie się nierozpoznawalna? O wzroście rubla w stosunku do dolara.USA i Europa stoją za sankcjami nałożonymi na Rosję, ale razem stanowią zaledwie 15% światowej populacji. Kraje reprezentujące 85% Rynek jest „na krawędzi ogromnego załamania” Świat wkracza w osobliwe wydarzenie, które zmieni naszą cywilizację do tego stopnia, że ​​stanie się nierozpoznawalna? O wzroście rubla w stosunku do dolara.USA i Europa stoją za sankcjami nałożonymi na Rosję, ale razem stanowią zaledwie 15% światowej populacji. Kraje reprezentujące 85% światowej populacji, w tym Chiny, Indie, Afryka i Ameryka Południowa, nadal prowadzą handel z Rosją." Świat nie ma już wolnych rynków, są tylko manipulacje”. Skończyła się era kupowania dipów i wszystko się wali..Niestety nikt nie zrozumie, że tym razem jest naprawdę inaczej i że większość klas aktywów spadnie realnie o 90% lub więcej. Niestety Cassandry nigdy nie traktuje się poważnie, dopóki nie jest za późno. Nie inaczej będzie i tym razem.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki