REKLAMA

Małgorzata Zaleska kandydatką na prezesa GPW

2016-01-07 11:31
publikacja
2016-01-07 11:31

Małgorzata Zaleska została wskazana przez Ministerstwo Skarbu Państwa na funkcję prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Nie sprawdziły się medialne spekulacje, według których faworytem był Stanisław Kluza.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Nazwisko Małgorzaty Zaleskiej do publicznej wiadomości podał dziś minister skarbu Dawid Jackiewicz. Ogłoszenie nazwiska nowej prezes nastąpiło w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w Sali Notowań w siedzibie GPW.

"Spośród wielu osób, które braliśmy pod uwagę, ta wydaje się najlepiej gwarantować spokojne funkcjonowanie giełdy i sprostanie ambitnym wyzwaniom dotyczącym rozwoju polskiego rynku kapitałowego" - powiedział Jackiewicz.

Minister dodał, że w ciągu kilkunastu dni zorganizowana zostanie konferencja, na której zostaną przedstawione plany dotyczące rozwoju giełdy.

Małgorzata Zaleska jest profesorem nauk ekonomicznych, w latach 2009-2015 była członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. W przeszłości miała już styczność z giełdą, od 2000 do 2002 pełniła funkcję członka Rady Giełdy.

W ostatnich dniach medialnym faworytem na stanowisko prezesa GPW był Stanisław Kluza. Nadzwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy GPW, które wybierze nowego prezesa, zaplanowano na 12 stycznia.

Jackiewicz, zapytany, czy kandydatura Kluzy była rozpatrywana, odpowiedział: "Niestety, nie mogę potwierdzić, czy pan Stanisław Kluza był kandydatem rozważanym przez nas (na stanowisko prezesa GPW)".

"Mogę tylko powiedzieć, że jest to jedna z najlepiej przygotowanych osób podejmowania wielkich wyzwań i do pełnienia poważnych ról związanych z rynkiem kapitałowym, finansami publicznymi, w instytucjach, w których reprezentowane są interesy naszego państwa" - powiedział, oceniając kompetencje Kluzy.

"A zatem nie wykluczam, iż to nazwisko będzie się pojawiało i będzie poważnie brane pod uwagę w kontekście tego typu instytucji" - dodał.

Panika na giełdach w Chinach. Handel znów wstrzymany

Panika na giełdach w Chinach. Handel znów wstrzymany

29 minut - tyle trwała dzisiejsza sesja na parkietach w Szanhgaju i Shenzhen. Indeks CSI 300 spadł o ponad 7%, co poskutkowało wstrzymaniem handlu. Gwałtownie osłabił się także juan, który jest już najtańszy od 5 lat.

Małgorzata Zaleska będzie piątym w historii prezesem GPW. Do tej pory funkcję tę pełnili Wiesław Rozłucki (1991-2006), Ludwik Sobolewski (2006-13), Adam Maciejewski (2013-14) oraz Paweł Tamborski (2014-15).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~Gucio
Jak usłyszałem jej pierwsze wypowiedzi na temat giełdy ... to jakbym na niej trzymał tak jak kiedyś pieniądze, to bym w 5 minut później już nic na niej nie trzymał.
Ta kobieta nie ma pojęcia o niczym o.O
Szok.
~HansK
To człowiek skok i gazety bankowej. Dobre to tera Kasy będą rządzić rynkiem. Hehehe
~plazowicz
Na GPW powinni oddelegować z 200 prokuratorów ze świtą, a nie jakichśtam no-name urzędasów.
~asd
Obiektywnie prawda... niestety
~pola
"jest to jedna z najlepiej przygotowanych osób do podejmowania wielkich wyzwań i do pełnienia poważnych ról " ... w związku z tym może być ministrem, marszałkiem, prezesem, prezydentem, a nawet jak trzeba będzie biskupem ... ciekawe tylko co ma zrobić z giełdą: rozwinąć, dobić, czy bezcelowo dryfować w losowo obranym kierunku???
~kc
o kim ty napisałaś , bo nie wiem o co ci chodzi ,raczej o kogo?
~Polak
Giełdy powinno się zlikwidować ,to są drukarnie papieru nic nie wartego przez nie są tylko wywoływane kryzysy.Bez giełd świat też by istniał nawet lepiej bo ludzie by nie byli dymani z kasy przez banki.Ja nie gram na giełdzie i żyję.Świat też by żył bez Giełd.
~Ale
Co mają papiery wartościowe (finansowanie w zamian za udziały) do rezerw cząstkowych (banki i dymanie)?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki