REKLAMA

Druga fabryka szczepionek Mabionu rozgrzała inwestorów. Kurs gwałtownie w górę

2021-05-27 17:25
publikacja
2021-05-27 17:25
Druga fabryka szczepionek Mabionu rozgrzała inwestorów. Kurs gwałtownie w górę
Druga fabryka szczepionek Mabionu rozgrzała inwestorów. Kurs gwałtownie w górę
/ Mabion

- Mabion chce zbudować drugą fabrykę, by produkować jeszcze więcej szczepionek dla Novavax - wynika z wywiadu, jakiego udzielił serwisowi 300gospodarka wiceprezes Mabionu Adam Pietruszkiewicz. Notowania spółki mocno dziś rosną, choć warto zauważyć, że sporo informacji o nowej fabryce było już podawana wcześniej.

W opublikowanej w trakcie czwartkowej sesji rozmowie z serwisem 300gospodarka wiceprezes Mabionu, Adam Pietruszkiewicz, opowiada m.in. o współpracy w zakresie produkcji szczepionki przeciw Covid-19 dla Novavaksu. Przypomnijmy, że Mabion zawarł w marcu z firmą Novavax umowę ramową na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw COVID-19 w skali komercyjnej. Jak wówczas informowano, proces transferu technologii i jego weryfikacja mają zostać zakończone w pierwszej połowie 2021 r.

- My mieliśmy niewykorzystaną infrastrukturę, Novavax potrzebował zdolności produkcyjnych. Mabion zbudował fabrykę w skali komercyjnej, aby móc zarejestrować główny lek czyli wspomniany Mabion CD20, wyprodukowany w seriach testowych. Proces rejestracyjny będzie jednak trwał jeszcze przynajmniej dwa lata. Nie chcieliśmy, żeby jedna z najnowocześniejszych fabryk w tej branży w Europie stała nieużywana. A potrzeba było niewiele, by przygotować ją do produkcji antygenu do szczepionki.- powiedział w przytaczanym wywiadzie Pietruszkiewicz.

fot. / / Bankier.pl

- To nie koniec inwestycji. Zwiększamy nasze moce produkcyjne, aby być przygotowanym na ewentualne zwiększenie zapotrzebowania na produkcję szczepionek. Na świecie dotąd zaszczepiono dopiero około 10 proc. ludzi przynajmniej jedną dawką, popyt będzie ogromny jeszcze przez długi czas. Jesteśmy tuż przed decyzją, kiedy rozpoczynamy budowę nowej fabryki, tzw. Mabion2, i jak szybko możemy ją zakończyć - dodał.

Obecnie mamy dwa bioreaktory niezbędne do produkcji szczepionek. W niedługim czasie, zgodnie z zapowiedziami, chcemy zwiększyć tę moc o kolejne dwa. A w drugiej fabryce, zlokalizowanej na działce obok istniejącego zakładu, umieścimy 12 kolejnych bioreaktorów. Będzie to więc łącznie sześciokrotne zwiększenie naszych mocy produkcyjnych - uściślał Pietruszkiewicz.

Temat drugiej fabryki i zwiększenia mocy przykuły uwagę inwestorów. Akcje Mabionu podrożały na czwartkowej sesji nawet aż o ponad 30 proc. Wielu inwestorów na forum zwracało uwagę na wypowiedzi Pietruszkiewicza, jako źródło wzrostów. 

Informacja o drugiej fabryce była podawana wcześniej

Warto jednak dodać, że o ogólnym zarysie współpracy spółka informowała już wcześniej m.in. w informacji prasowej z 12 marca 2021 roku. - W tym roku, mając na względzie planowaną współpracę z Novavax, Mabion będzie także inwestował w zwiększenie mocy produkcyjnych. W pierwszym etapie planowane jest podwojenie zdolności produkcyjnych poprzez doposażenie obecnego zakładu dwoma dodatkowymi bioreaktorami o objętości 2.500L każdy oraz dodatkowe inne niezbędne maszyny i urządzenia. Na ten cel Spółka przeznaczy łącznie 35-40 milionów złotych. Kolejnym etapem zwiększenia mocy produkcyjnych jest rozpoczęcie budowy drugiego zakładu, czyli Mabion II, w którym docelowo w dłuższym terminie planowane jest ulokowanie kolejnych 12 bioreaktorów - informowała wówczas spółka.

- Sytuacja finansowa spółki jest stabilna i pozwala na finasowanie zaawansowanych badań związanych z lekiem MabionCD20 oraz inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych spółki w związku z planowaną produkcją przez Mabion elementów szczepionki przeciw COVID-19 w ramach współpracy z amerykańską firmą Novavax - powiedział z kolei 10 maja w rozmowie ISBnews Adam Pietruszkiewicz. Informacja o zamiarze budowy nowego zakładu znalazła się także w sprawozdaniu rocznym, choć bez  powiązania z tematem Novavaksu.

Spora część informacji podawanych w wywiadzie nie jest zatem nowa, jednak nie przeszkodziło to w gwałtownym wywindowaniu dziś kursu. W ciągu kilku godzin kapitalizacja Mabionu skoczyła o 240 mln zł. Warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście informacje z wywiadu zmieniają sytuację spółki na tyle, by uzasadnić skalę wzrostów.

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
3456
murzynów, krowy nietoperze co się martwisz zawsze się ktoś trafi, dość frajerów jeszcze po świecie chodzi .
loool
A kogo maja szczepic ttmi szczepionkami? Juz brakuje chetnych a na rynku za chwile bedzie nadmiar szczepionek. Jak zwykle publiczne pieniadze w błoto
3456
a wiecie jakie są skutki tych szczepień,
mariuszsklad
Jak nic będą współpracować z firmą Biomed.
Ona już wcześniej była brana pod uwagę w tej sprawie.
marcinkrakow
Nie było to wcześniej jasno powiązane z Novavax. Teraz zostało to powiedziane wprost. Ponadto poprzednio Mabion urósł do 125 zł, a więc obecnie nie osiągnął nawet 50% tej kwoty.
stachsgh
A potem to będzie gwałtowny spadek, bo gruby rzucił papiery i wbił się w trend, a ludzie kupili. zaraz będzie odpał w dół, chwila cierpliwości...
https://www.youtube.com/watch?v=JrXeTvSyISM

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki