REKLAMA

MRiT: rozstrzygnięto konkurs na projekty wstępne domów do 70 mkw.

2022-01-18 18:53
publikacja
2022-01-18 18:53
MRiT: rozstrzygnięto konkurs na projekty wstępne domów do 70 mkw.
MRiT: rozstrzygnięto konkurs na projekty wstępne domów do 70 mkw.
fot. studiovin / / Shutterstock

Rozstrzygnięto konkurs na projekty wstępne domów do 70 mkw. - poinformowało w wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dodano, że ich autorzy zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektów budowlanych.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Jak wskazał resort, jury konkursowe wybrało we wtorek 38 prac. "Ich autorzy zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektów budowlanych, na podstawie których będzie można wybudować własne domy" - napisano w komunikacie resortu.

Dodano, że opracowane projekty będzie można pobrać bezpłatnie przez internet w II kwartale 2022 r. i wykorzystać przy budowie domów do 70 mkw., które - jak zakłada nowelizacja ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - można budować bez pozwolenia na budowę.

Przypomniano, że celem konkursu, który na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zorganizował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, było wyłonienie projektów koncepcyjnych o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych.

Ustawa, która weszła w życie 3 stycznia br., umożliwia inwestorom prywatnym budowę domów przeznaczonych na własne potrzeby mieszkaniowe bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Do realizacji jest potrzebne tylko zgłoszenie budowy.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Budynek bez pozwolenia ma być wolnostojący i nie więcej niż dwukondygnacyjny. Ponadto, na maksymalnie dwóch kondygnacjach może być nawet ponad 100 mkw. powierzchni użytkowej, a tzw. obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Przepisy wprowadziły też uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw. Polegają one na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do zgłoszenia takiej budowy. To - jak czytamy w informacji MRiT - oznacza, że realizację inwestycji będzie można rozpocząć po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że: planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych; przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy; dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 mkw. wydawana będzie w ciągu 21 dni. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (21)

dodaj komentarz
next3
Dom budowany bez pozwolenia i nadzoru kierownika budowy NIE BĘDZIE UBEZPIECZONY. Żaden ubezpieczyciel nie ubezpieczy takiego domu, chyba że skalkuluje ryzyko i wymysli stawkę x10 w stosunku do innych tego typu budowli.
antek10
PZU ubezpieczy przy normalnej stawce a reszta ubezpieczonych zrzuci sie na takie domy. Suwerena znowu oszukają - nawet nie poczuje kiedy to sie stało
next3 odpowiada antek10
PZU, nawet pisowski, to nie banda głupców. Jeżeli tylko oni będą ubezpieczać to raczej wywalą stawkę x10, bo nie będzie konkurencji. Prywatne firmy raczej w to nie wejdą. Możliwość jest, ale po bliższej ocenie to jest dobre dla kogoś kto buduje systemem gospodarczym i ma jakies pojęcie o budowie domu.
passenger
Jasne, czyli jak nie ma pozwolenia urzędnika, to ludzie będą budowali źle, żeby im się dach na głowę zawalił? Walnij się w czoło...
ravauw odpowiada passenger
no pewnie, bo urzednik jest od ego bysmy czuli sie bezpiecznie. ludzie to ido..ci i bez urzednika dach i sie zwali na łeb!
alex12
Odleciałeś kolego wysoko.... już to widzę jak firmy ubezpieczeniowe zrezygnują z zarobku
Do regulaminu a dokładnie w włączeniach dodadzą powiedzmy szkody spowodowane błędami konstrukcyjnymi/technologicznymi i wystarczy żeby się wypiąć gdy budynek się zawali bo został nieprawidłowo zbudowany.
jas2
To dobry pomysł nie tylko dla młodych, niezamożnych ludzi, ale także dla emerytów.
Skoro ludzie mają czasem mieszkania o powierzchni 50 m2 to i na 70-100 m2 też się zmieszczą.
Poza tym dom, to także podwórze, działka, przestrzeń.

Jeśli okaże się zbyt mały, zawsze można w przyszłości rozbudować.
interstellar
No tak, sama idea jest dobra. Ale w wykonaniu dziura na dziurze - np. nie wiadomo czy będzie można sprzedać i ewentualnie jakie bedą zasady przy sprzedaży.

No i te projekty za kasę z podatków... większość osób z nich nie skorzysta, a zapłacą wszyscy podatnicy. Coraz więcej klimatów z czasów komuny. Jesteś komunistą? Jeśli
No tak, sama idea jest dobra. Ale w wykonaniu dziura na dziurze - np. nie wiadomo czy będzie można sprzedać i ewentualnie jakie bedą zasady przy sprzedaży.

No i te projekty za kasę z podatków... większość osób z nich nie skorzysta, a zapłacą wszyscy podatnicy. Coraz więcej klimatów z czasów komuny. Jesteś komunistą? Jeśli tak to rozumiem przyklaskiwanie :D

Najtańsze, gotowe projekty domów o powierzchni około 70m2 kosztują obecnie 999zł. Mowa o porządnym biurze projektowym, które może dać niską cenę, bo sprzeda ten projekt wiele razy. Można kupic jeszcze taniej. Jeśli ktoś chce budować to go stać zapłacić kilkaset złotych. Ja nie mam żadnego interesu, żeby finasować mu projekt.
po_co odpowiada interstellar
Sprzedaż takiej nieruchomości to już kompletny fenomen w komunistycznej Europie.

Umowa sprzedaży powinna być uczciwa i to jedyne czego powinien pilnować system prawny. Uczciwa umowa to taka, w której strony świadomie deklarują przedmiot sprzedaży. W czym problem aby dom wybudowany w taki sposób sprzedać - to jest pytanie retoryczne.
Sprzedaż takiej nieruchomości to już kompletny fenomen w komunistycznej Europie.

Umowa sprzedaży powinna być uczciwa i to jedyne czego powinien pilnować system prawny. Uczciwa umowa to taka, w której strony świadomie deklarują przedmiot sprzedaży. W czym problem aby dom wybudowany w taki sposób sprzedać - to jest pytanie retoryczne.

Przepisy powinny regulować działania deweloperów, którzy budują nieruchomości w celach zarobkowych ale to czy Kowalski sprzedaje garaż Nowakowi, nie powinno nikogo interesować. Nowak ma uzyskać interesujące go informacje, a w interesie Kowalskiego jest zapewnienie stosownej dokumentacji która w przyszłości może posłużyć do udowodnienia, że wszystko o co pytał Nowak zostało mu jasno i klarownie przedstawione.

Natomiast gdy ktoś chce kupić kota w worku - jego sprawa.
Zawali mu się na głowę taka nieruchomość - jego sprawa.

Zbyt wiele kwestii jest w Europie przeregulowanych co sprawia, że ludzie żyją tylko w pozorowanej wolności.
interstellar
No i cyk - autorzy projektów dostaną państwową kasę.
Oczywiście wybrała ich niezależna komisja i zwyciężyli sami najlepsi ;)

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki