REKLAMA

MRPiPS: stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu - 8,4 proc.

2016-10-06 15:00
publikacja
2016-10-06 15:00

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 8,4 proc. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do sierpnia.

/ MRPiPS

W sierpniu bezrobocie wyniosło 8,5 proc.

Poziom stopy bezrobocia we wrześniu br. był o 1,3 punktu procentowego niższy niż we wrześniu ub. roku. Identyczny wskaźnik bezrobocia rejestrowanego zanotowano w czerwcu 1991 r., a więc 25 lat temu.

Spadek stopy bezrobocia miał miejsce w 14 województwach i oscylował  w przedziale od 0,1 punktu do 0,2  punktu. Wskaźnik bezrobocia o 0,2 punktu obniżył się w 6 województwach (lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim). Jedynie w 2 województwach: pomorskim i wielkopolskim bezrobocie w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się. Najniższe występuje w województwie wielkopolskim (5,2%), a najwyższe w województwie warmińsko - mazurskim (13,8%).

Liczba bezrobotnych na koniec września br. wyniosła nieco ponad 1,3 mln osób i w porównaniu do sierpnia spadła o 21,2 tys. osób (o 1,6%). Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu miał miejsce we wszystkich województwach. Najsilniej (procentowo) bezrobocie spadło w woj. lubuskim (2,6%), lubelskim (2,5%) i łódzkim (2,3%). Liczba bezrobotnych na koniec września br. była o 213,7 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 13,9%).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu 2016 wyniosła 137,1 tys. Liczba ofert była o 9,2 tys., czyli o 7,2%, wyższa niż we wrześniu 2015 r.  Wzrost miał miejsce w 9 województwach i oscylował w przedziale od 0,7% (wzrost o 45 ofert) w województwie lubelskim do 10,7% (wzrost o 0,7 tys. ofert ) w województwie podkarpackim.

Rafalska: Rynek pracy w Polsce rozkwita

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej powiedziała w czwartek, że rynek pracy w Polsce przeżywa rozkwit. "Jeżeli rynek nam rozkwita w sezonie jesiennym, to jest to bardzo dobra informacja" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że ministerstwo nie zauważyło, aby program 500+ wypłynął na wzrost bezrobocia wśród kobiet. "Jak analizujemy, z miesiąca na miesiąc wśród kobiet spada bezrobocie. Nie zauważamy w naszych danych wzrostu bezrobocia kobiet, co zaraz można byłoby przypisać +pięćsetce+" - mówiła Rafalska.

Według niej to, w jakim stopniu program 500+ przełoży się na wzrost gospodarczy, będzie można zauważyć pod koniec roku. "Wzrośnie konsumpcja. Skończą się wydatki, które kumulowały się na wydatkach edukacyjnych, turystycznych, wakacyjnych. Ewentualnie na spłacaniu wcześniejszych zobowiązań" - wyjaśniała.

Zdaniem minister MRPiPS, rynek pracy w Polsce zmienia się od kilku miesięcy. "Spokojnie można mówić, że to rynek pracowniczy, że jest presja płacowa, że rosną wynagrodzenia" - stwierdziła. "Większość pracodawców mówi, że długotrwale poszukuje pracowników i gdyby nie pracownicy ze ściany wschodniej mieliby poważny problem" - dodała.

Pojawienie się na rynku większej liczby ofert - mówiła Rafalska - to dobra wiadomość także dla pracodawców. "Jeżeli jest taka duża ilość ofert pracy to znaczy, że rosną ich obroty, mogą oferować usługi" - powiedziała.

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że z dobrej sytuacji na rynku pracy mogą skorzystać osoby długotrwale bezrobotne. "Dla nich to jest szansa, której nie mieli, kiedy była bardzo trudna sytuacja na rynku pracy. Szansa dopracowania wymaganego stażu pracy, chociażby do minimalnej emerytury" - zaznaczyła.

Wyraziła zadowolenie z powodu wzrostu zatrudnienia wśród Polaków. "Jeżeli w końcu września stopa bezrobocia jest 8,4, to jest najniższy wskaźnik od 25 lat" - zaznaczyła Rafalska.

Według szacunków ministerstwa stopa bezrobocia pod koniec roku powinna wynieść 8,4 proc. "Jeżeli nie wzrośnie, to będzie bardzo dobry wynik" - stwierdziła szefowa MRPiPS.

Wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed powiedział, że największym wyzwaniem jest obecnie zaktywizowanie długotrwale bezrobotnych. "To są osoby, które najtrudniej w tej chwili zaktywizować. To jest grupa osób, które wymagają szczególnej troski" - stwierdził.

pż/ bos/ malk/ (PAP)
Informacja prasowa MRPiPS

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~wit
To Kopacz przygotowala grunt. W szczegolnosci jezdzac pociagami, prowadzac rozmowy na rozne wazne tematy.
~heeeee
Oj zbliża czas łapanek do roboty jak w Generalnej Guberni.
~lol
No to mamy rekord, lecz dlaczego nie zejdziemy poniżej 5 proc. Bez koniecznych reform na rynku pracy tak się nie stanie. Jeśli tyle pracodawcy chcą zatrudnić, dlaczego nie płacą za ogłoszenie do gazety, lub nie szukają w pośredniaku? Firmy szukają tylko wśród znajomych, bo tak łatwiej.
~oro
A według opozycji 500+ miało niby stworzyć miliony darmozjadów, którym nie będzie się chciało pracować ...
~abc
Plus 2,5 mln emigrantów plus 1 mln ukrytych bezrobotnych w KRUS plus 1-2 mln którzy się nie rejestrują.
~Alex
Więcej ludzi zatrudniono, czy mniej się rejestruje w pośredniaku, bo np. mają 500+ albo wyjechali?
~miniu111
PiS nie ma tu nic do rzeczy bo oni więcej szkodzą niż pomagają, to zasługa tylko i wyłącznie przedsiębiorców (trochę stanowisk w administracji faktycznie stworzyli powołując różne rady i podkomisje dla parówkowych ekspertów i misiewiczów).
~dw
Ciekawe ile będzie pod koniec kadencji PiSu - zapamiętajmy te liczy co teraz są.
~miro
w wylegarni najwiekszej zarazy jaka opanowała Polaków, kld, uw po jest az 7,5 %? widocznie wiekszosć tzw inwestycji szła do abramowicza co to nawet nie wie ile ma mieszkan i kont

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki