REKLAMA

MFW: bliskie przesilenie w koniunkturze dla rynków wschodzących

2017-12-19 19:25
publikacja
2017-12-19 19:25

Wzrost stóp procentowych w gospodarkach dojrzałych zacznie wkrótce szkodzić rynkom wschodzącym, przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

/ YAY Foto

Normalizacja polityki głównych banków centralnych ograniczy w ciągu dwóch lat napływy do funduszy rynków wschodzących o 70 mld USD, wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu MFW. To może oznaczać koniec koniunktury sprzyjającej gospodarkom rozwijającym się. Słabszy dostęp do zagranicznego kapitału utrudni finansowanie deficytów oraz rolowanie długów (blisko połowa będącego w zagranicznych rękach długu emitentów z rynków wschodzących zapada w ciągu najbliższych 5 lat). W ciągu roku średnie stopy procentowe w gospodarkach dojrzałych wzrosną do 1 proc., a tempo ich wzrostu będzie najwyższe od 12 lat. Specjaliści MFW ostrzegają jednak, że tylko stopniowe tempo zaostrzania polityki gwarantuje, że rynki wschodzące zdołają dostosować się do niższych napływów.

„Nawet ograniczone odpływy zagranicznego kapitału wywarłyby poważną presję na emitentach długu z rynków wschodzących, jeśli byłyby skupione w krótkim czasie” – napisano w raporcie.

W poprzednich latach ekonomiści wielokrotnie ostrzegali, że normalizacja polityki pieniężnej w krajach rozwiniętych uderzy w rynki wschodzące, jednak do tej pory ich obawy się nie spełniły. W najbliższym roku to może się zmienić, po tym jak w ciągu niespełna dwóch lat indeks obligacji z rynków wschodzących zyskał 19 proc., dzięki przyspieszającym napływom napędzanym łagodną polityką banków. Lokowanie na rynkach wschodzących należy do pięciu najbardziej obleganych przez inwestorów strategii, wynika z ankiety banku BofA Merrill Lynch wśród zarządzających.

Mimo to opublikowane w czerwcu przez Rezerwę Federalną testy wytrzymałościowe wskazały, że firmy z rynków wschodzących są obecnie mniej uzależnione od finansowania w walutach gospodarek dojrzałych, niż miało to miejsce w poprzednich kryzysach. Tymczasem według biura TD Securities przedsiębiorstwa z tej grupy krajów wytrzymają wpływ wyższych stóp procentowych dzięki rosnącym przychodom.

- Wpływ wyższych kosztów finansowania będzie równoważony, dopóki będą one skutkiem wzrostu gospodarczego. Dlatego nie obawiałbym się przesadnie o problemy firm z rynków wschodzących z obsługą i rolowaniem długu denominowanego w walutach krajów rozwiniętych – komentuje w rozmowie z Bloombergiem Sacha Tihanyi, strateg na rynki wschodzące w TD Securities.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lelo1949
Może nasz główny krytyk p T wypowie się na ten temat
lelo1949
Nie znasz historii a minusujesz
lelo1949
W krajach rozwiniętych za 20 lat i tak będzie kalifat i to będzie ich problem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki