REKLAMA

MF: projekt zmian w OFE zgodny z wcześniejszą koncepcją

2016-11-18 11:54
publikacja
2016-11-18 11:54

Projekt zmian w OFE zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej należy interpretować jako zgodny z wcześniejszą koncepcją, tj. przekazaniem 25 proc. aktywów OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszty na III filar - napisano we wspólnym komunikacie Ministerstwa Finansów i resortu rodziny i pracy. Projekt zmian w OFE przedstawiony przez MRPiPS jest "roboczą wersją" i ma być doprecyzowany.

fot. Piotr Guzik / / FORUM

W komunikacie poinformowano, że prace nad szczegółami reformy systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych toczą się z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz instytucji finansowych, m.in. na forum Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Równocześnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ZUS prowadzone są skoordynowane z tym prace nad przeglądem emerytalnym.

W komunikacie poinformowano, że prace nad szczegółami reformy systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych toczą się z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz instytucji finansowych, m.in. na forum Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Równocześnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ZUS prowadzone są skoordynowane z tym prace nad przeglądem emerytalnym.

"W tym kontekście, przygotowana przez MRPiPS, robocza wersja Informacji Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. poz. 398, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717) powinna być interpretowana jako zgodna z koncepcją przedstawioną w ramach Programu Budowy Kapitału, tj. przekazaniem 25 proc. aktywów OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a pozostałej części do systemu III filarowego" - napisano.

"Ww. dokument będzie obecnie uzgadniany, co będzie okazją do doprecyzowania i wyjaśnienia jego zapisów" - dodano.

W czwartek wieczorem PAP dotarła do propozycji MRPiPS dotyczących zmian w OFE.

Resortowy projekt rekomendacji rządu po przeglądzie systemu emerytalnego zawiera propozycję przekazanie reszty środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Fundusz Rezerwy Demograficznej i zapisanie ich na indywidualnych kontach w ZUS.

W dotyczącej Otwartych Funduszy Emerytalnych części projektu, do którego dotarła PAP, proponuje się, by rozważyć przekazanie środków pozostających jeszcze w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej, "a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS".

nik/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~uczestnikOFE
Wg nowego projektu PiS aktywa OFE przekazane zostaną w 25% dp Funduszu rezerwy demograficznej a 75% zostanie zapisane na subkontach w ZUS. Są to zobowiązania przyszłe i niech następni się martwą z czego je wypłacić przyszłym emerytom.Aktywa fizyczne posiadane przez aktualne OFE rząd sprzeda na rynku i będzie miał pieniądze Wg nowego projektu PiS aktywa OFE przekazane zostaną w 25% dp Funduszu rezerwy demograficznej a 75% zostanie zapisane na subkontach w ZUS. Są to zobowiązania przyszłe i niech następni się martwą z czego je wypłacić przyszłym emerytom.Aktywa fizyczne posiadane przez aktualne OFE rząd sprzeda na rynku i będzie miał pieniądze na realizację programów społecznych. Fundusz rezerwy demograficznej jest bezbronny wobec rządu więc odda wszystkie aktywa. Byli durnie (Rostowski i jego skok na OFE) i przyszli skrajnie nieodpowiedzialni osobnicy działający zgodnie z hasłem "A po nas choćby potop". Aktywa zrabowane z części obligacyjnej OFE już zostały zmarnowane (zapisane na subkontach w ZUS są również zobowiązaniem przyszłym i tak naprawdę istnieją tylko na papierze) i fizycznie zostały wydane. Popierajcie TROGLODYTÓW ekonomicznych a nagroda was nie minie!
~Arecki
Panie Mateuszu w Panu i Pani Zaleskiej jedyna nadzieja na uratowanie rynku kapitałowego w Polsce.
Wszyscy aktywni i przedsiębiorczy ludzie Państwu kibicują.
Powodzenia !!!
Bez Was to nędza i przerażenie.
~aa
Och jaki ten cwaniactwo Rząd jest miłosierny. Tylko 25% na FRD, reszta na subkonta. Zapomnieli tylko powiedzieć, że następne 25% albo więcej znów zabiorą w przyszłym roku. Dobrze to sobie wymyślili. Ale każdy myśliwy dobrze zna zagrywki Lisa hytruska. Już na te subkonta zabrali obligacje, tylko że ich tam nie widzę.Och jaki ten cwaniactwo Rząd jest miłosierny. Tylko 25% na FRD, reszta na subkonta. Zapomnieli tylko powiedzieć, że następne 25% albo więcej znów zabiorą w przyszłym roku. Dobrze to sobie wymyślili. Ale każdy myśliwy dobrze zna zagrywki Lisa hytruska. Już na te subkonta zabrali obligacje, tylko że ich tam nie widzę. Banda kłamczuchów i złodziei myśli że z frajerów i ma do czynienia.
~krewetka
Czegoś tu nie rozumiem, załóżmy na chwilę że co 10 Polak jest obecnie w OFE, jeśli 25% aktywów co dziesiątego Polaka (tego co jest obecnie w OFE) przekażemy na Fundusz Rezerwy Demograficznej, czyli wszystkim innym Polakom, to ja się pytam czy to nie jest złodziejstwo wobec tych co są obecnie w OFE? Przecież to zwykłe Czegoś tu nie rozumiem, załóżmy na chwilę że co 10 Polak jest obecnie w OFE, jeśli 25% aktywów co dziesiątego Polaka (tego co jest obecnie w OFE) przekażemy na Fundusz Rezerwy Demograficznej, czyli wszystkim innym Polakom, to ja się pytam czy to nie jest złodziejstwo wobec tych co są obecnie w OFE? Przecież to zwykłe ordynarne złodziejstwo! Druga sprawa, te pieniądze są obecnie inwestowane w różne przedsięwzięcia, jeśli te pieniądze zostaną wyssane z tych przedsięwzięć w kierunku jakiegoś Funduszu Rezerwy Demograficznej to domyślam się że nie trafią z powrotem na te przedsięwzięcia z których zostały wyssane tylko na jakieś inne przedsięwzięcia? Wypadało by żeby najpierw przedstawić plan w co te pieniądze będą inwestowane, a dopiero później zbierać na to środki (a już na pewno nie nacjonalizować), a nie na odwrót, bo przecież ktoś mógł by sobie pomyśleć że inwestycje prywatne są wypychane przez państwowe! Pieniądz w Polsce jest drogi bo Polacy mało oszczędzają i jest go mało, zamiast zachęcać Polaków do oszczędzania to jeszcze ich zniechęcacie, mało tego, rabujecie to co mają, i jeszcze wydajecie w taki sposób że już chyba palenie w piecu tymi pieniędzmi było by bardziej efektywne!
~Tomo
Kurde, chodzi na marsze KODu i czarna marsze, czemu nie protestujecie jak biora wasze pieniadze?
~cba
Jeżeli rząd do tej pory nie przejmował się protestami, to niby czemu teraz miałoby być inaczej? Choćby milion ludzi wyszło na ulice, to oni to mają gdzieś, bo w końcu "Naród dał im władzę" i mogą robić co im się podoba nie oglądając się na nikogo.
Podobna sytuacja jak za czasów PO+PSL gdy ponad
Jeżeli rząd do tej pory nie przejmował się protestami, to niby czemu teraz miałoby być inaczej? Choćby milion ludzi wyszło na ulice, to oni to mają gdzieś, bo w końcu "Naród dał im władzę" i mogą robić co im się podoba nie oglądając się na nikogo.
Podobna sytuacja jak za czasów PO+PSL gdy ponad 900 tys. osób podpisało petycję w sprawie nieobniżania wieku szkolnego. A koalicja rządząca petycję odrzuciła.

Dla polityków liczymy się tylko przed wyborami, potem jesteśmy dla nich tylko motłochem, który można mieć w głębokim poważaniu.
~abc
Jak czytam w pracach nad kradzieżą kasy z OFE pracują elyty słynące z trzymania ryja w korycie.
A gdzie jest naród?
Wyjechał na emigrację?
~noe
"W komunikacie poinformowano, że prace nad szczegółami reformy systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych toczą się z udziałem przedstawicieli..." Przecież to nie ma być reforma, tylko likwidacja. Nieważne, czy OFE jest potrzebne, czy nie - trzeba mówić prawdę. Tutaj powiedzieli tak, jak o kopalniach. Nie likwidujemy,"W komunikacie poinformowano, że prace nad szczegółami reformy systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych toczą się z udziałem przedstawicieli..." Przecież to nie ma być reforma, tylko likwidacja. Nieważne, czy OFE jest potrzebne, czy nie - trzeba mówić prawdę. Tutaj powiedzieli tak, jak o kopalniach. Nie likwidujemy, będziemy wygaszać (jakby się paliło).
~1szySekretarzKaczy
Tak jest! I bardzo dobrze, bo obowiązkiem każdego Polaka jest składanie się tą wielką sprawę czyli na populistyczne obietnice Prezesa zapewniające mu dozgonne rządy, bo aby Polska była Polską musi być rządzona przez jedynie słuszną partię i największego z największych mężów stanu w historii wszechświata Prezesa Tak jest! I bardzo dobrze, bo obowiązkiem każdego Polaka jest składanie się tą wielką sprawę czyli na populistyczne obietnice Prezesa zapewniające mu dozgonne rządy, bo aby Polska była Polską musi być rządzona przez jedynie słuszną partię i największego z największych mężów stanu w historii wszechświata Prezesa Polski, przyszłego Imperatora Galaktyki!!!
~WERDUP
Niejaki kurdupel cos bredzil o przedsiebiorcach , ze robia na zlosc bolszewickiej zmianie ze nie inwestuja w dobrze zapowiadajace sie patryjotyczne przedsiewziecia . GDZIE ONE SA ? . Czy dozynanie gieldy to jest ten wzorzec dobrej zmiany . To bolszewizm.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki