MF: niemal wszystkie firmy złożyły JPK_VAT za styczeń 2018 r.

Niemal wszystkie firmy złożyły JPK_VAT za styczeń 2018 r. - poinformowało w wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Według wstępnych szacunków z obowiązku tego wywiązało się w ustawowym terminie 93-95 proc. firm, złożono 1,7 mln plików JPK_VAT.

(YAY Foto)

"Dziękuję przedsiębiorcom za dyscyplinę i złożenie dokumentu w terminie. Od tego roku wszystkie firmy, także mikro, przesyłają JPK_VAT. To bardzo ważny etap reformy systemu podatkowego. Analiza przesłanych plików przyczyni się zarówno do zmniejszenia liczby fizycznych kontroli, zapewnienia uczciwej konkurencji jak i dalszego uszczelnienia w zakresie VAT. Możliwy też będzie stały elektroniczny kontakt administracji z przedsiębiorcami" powiedziała cytowana w komunikacie MF minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Wyjaśniono, że z pierwszych szacunków ministerstwa wynika, iż z obowiązku przesyłania JPK_VAT w terminie wywiązało się 93-95 proc. firm. Część przedsiębiorców korygowała dokument lub ze względu na rozmiar składała ich więcej.

Według wiceministra finansów, zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego, polscy przedsiębiorcy poradzili sobie lepiej z tym zadaniem niż np. Czesi, gdzie za pierwszym razem dokumentów nie przesłało ponad 16 proc. firm. Jego zdaniem duże znaczenie miała wielomiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna, jaką prowadziły wspólnie Ministerstwo Finansów i KAS.

"W kolejnych tygodniach KAS będzie skupiała się głównie na edukacji w zakresie JPK. Będziemy pomagać i wyjaśniać. Na razie kary będą ostatecznością zapewnił Cybulski.

Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go co miesiąc wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, który ułatwia i standaryzuje przetwarzanie danych.

Informacje na temat JPK_VAT są dostępne na stronie internetowej www.jpk.mf.gov.pl. Znajdują się tam m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, aktualności oraz bezpłatne narzędzia do tworzenia i wysyłania JPK_VAT. Pliki za luty 2018 r. przedsiębiorcy powinni złożyć pomiędzy 1 a 26 marca br. (podobnie jak w lutym, 25. dzień marca przypada w niedzielę). (PAP)

autor: Marcin Musiał

edytor: Dorota Skrobisz

mmu/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sztos1

" Wyjaśniono, że z pierwszych szacunków ministerstwa wynika, iż z obowiązku przesyłania JPK_VAT w terminie wywiązało się 93-95 proc. firm. Część przedsiębiorców korygowała dokument lub ze względu na rozmiar składała ich więcej " .czyli jest znacznie gorzej niz zakładałem bo problem dotyczy ca. 6% przedsiębiorców czyli prawie 100000 firm .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 czerwony_wiewior

Poprosimy jeszcze o informację, jakie koszty ponieśli mali przedsiębiorcy w związku z wprowadzeniem tej bzdury. Bo ilu nie wytrzyma tego natłoku przymusowej biurokracji i zrezygnuje z prowadzenia działalności, okaże się za kilka miesięcy

! Odpowiedz
0 3 karbinadel

Wielki sukces w terroryzowaniu mikroprzedsiebiorców. Skoro się udało, to zapewne wkrótce wymyślicie kolejną bzdurę, którą trzeba będzie wysyłać co tydzień. Aż w końcu ludzie sami zrezygnują z prowadzenia działalności - i państwo PiS osiągnie ideał, w którym pozostają tylko spółki skarbu państwa i korporacje międzynarodowe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 sztos1

1600000 JPK czyli jak nie złożyło nawet ca 50000 - 0,625% [ to tyle co nic przy 1,6 mln ] to i tak wielki dramat tych 50000 . Nie ma się z czego cieszyć

! Odpowiedz
0 2 sztos1

nie o,625 ale 3,125 %

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.