MF: na koniec maja 2019 r. budżet miał deficyt w wysokości 2,2 mld zł

Na koniec maja br. budżet miał deficyt w wysokości 2,2 mld zł - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów w komunikacie dot. szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2019 r.

(NBP)

Zgodnie z danymi MF dochody budżetu państwa wyniosły 162,6 mld zł, co stanowiło 41,9 proc. dochodów zaplanowanych w tegorocznej ustawie budżetowej w kwocie 387 mld 734,5 mln zł.

Od początku roku do końca maja z budżetu wydano 164,8 mld zł, czyli 39,6 proc. kwoty zaplanowanej w tegorocznej ustawie budżetowej - 416 mld 234,5 mln zł.

Tym samym deficyt wyniósł 2,2 mld zł, co stanowi 7,6 proc. dopuszczonego w tegorocznym budżecie w wysokości 28,5 mld zł.

"W okresie styczeń - maj 2019 r. dochody budżetu państwa wyniosły 162,6 mld zł i były wyższe o 8,6 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2018 r. o ok. 7,5 mld zł" - czytamy w komunikacie MF.

Jak podano, w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego dochody z VAT były wyższe o 3,3 proc. rdr (tj. ok. 2,4 mld zł); dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 0,5 proc. rdr (tj. ok. 0,1 mld zł); dochody z podatku PIT były wyższe o 7,1 proc rdr (tj. ok. 1,7 mld zł), natomiast dochody z podatku CIT były wyższe o 18,7 proc. rdr (tj. ok. 3,2 mld zł).

Ministerstwo poinformowało ponadto, że dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 4,2 proc. rdr, ale nie podało kwoty.

"W okresie styczeń - maj 2019 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 11,7 mld zł i było wyższe o ok. 0,9 mld zł (tj. 8,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - maj 2018 r." - dodano.

Odnosząc się do wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2019 r., resort finansów podał, że w stosunku do tego samego okresu roku 2018 r. (144,4 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 20,4 mld zł, tj. 14,1 proc., głównie w ramach dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 8,3 mld zł) m.in. w związku z wypłatą „13 emerytury” w maju br.

Wzrost tegorocznych wydatków był także wyższy w związku z rozliczeniami z budżetem UE (więcej o 3,4 mld zł) oraz z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 2,0 mld zł) - wytłumaczono. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
64 21 marxs

KATASTROFA NA VACIE
"Jak podano, w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego dochody z VAT były wyższe o 3,3 proc. rdr (tj. ok. 2,4 mld zł)"-przy okolo 10 % inflacji dochody z VAT wyższe tylko o 3 % hehe nic dziwnego że w PIS są juz konkretne propozycje VAT na 26%

! Odpowiedz
66 25 marxs

"26-procentowy VAT może się okazać jedną terapią dla budżetu kurczącego się pod ciężarem kolejnych obietnic i świadczeń socjalnych. PiS obiecuje, moim zdaniem niesprawiedliwie i niesłusznie, złote góry pieniędzy dla ludzi, którzy nie wykonali absolutnie żadnej pracy, by sobie na nie zasłużyć (sytuacja, w której państwo płaci za posiadanie dzieci to już krótka droga do kieszonkowego za oddychanie i poranne wstawanie z łóżka).
Czy pan Szczotkowski powiedział prawdę, czy powtórzył głupią plotkę – nie ma to znaczenia. Jestem przekonany, że rząd rozważa, bo nie ma innego wyjścia, podwyżkę VAT-u. Oby do tego nie doszło, bo podatek odprowadzi do US przedsiębiorca, ale zbiedniejemy wszyscy."https://bezprawnik.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
59 18 marxs odpowiada marxs

"Jeżeli więc pojawi się komunikat o podniesieniu VAT do 26%, jest szansa, że spora część wyborców zareaguje wzruszeniem ramion, ponieważ nie jest świadoma tego, że to właśnie oni – nikt inny – jest głównymi płatnikami tego podatku. Jest on uwzględniony w cenie końcowej towarów spożywczych, chemii, gadżetów. Prawie wszystkiego. Co więcej, ceny nie wzrosną tylko o 3 punkty procentowe po podwyżce VAT z 23 do 26%, ponieważ w rezultacie zdrożeje też koszt wytworzenia takich rzeczy, transportu, marketingu itd. Ceny wzrosną bardzo znacząco, to gigantyczna podwyżka podatku.
Dodajmy też, że orbanowskie Węgry od jakiegoś czasu operują 27-procentowym podatkiem VAT."
https://bezprawnik.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 61 karroryfer

odliczając 13 emeryturę byłby plus ponad 5 mld - widać że maszynka nie chce się zaciąć - w sumie to zaskakuje nawet optymistów ...

! Odpowiedz
59 41 trybuch

13 emerytury nie odlicza się od budżetu bo ona poszła z budżetu ZUS podejrzewam iż została zmniejszona rezerwa demograficzna. Rząd ma tyle możliwości do wybierania żonglowania danymi iż można pokusić się iż mamy teraz okres kreatywnej księgowości jak za komuny gdzie zawsze był wzrost. Tak na marginesie na Białorusi PKB rośnie ok 5% rocznie tak podają ich rządowe źródła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 34 dismas

W ubiegłym roku po maju było 9,5 mld nadwyżki, a teraz jest ponad 2 mld deficytu. Wynik jest gorszy o prawie 12 mld. Gdyby liczyć budżet od czerwca 2018 do maja 2019 to jest już 21 mld deficytu, (a w grudniu było tylko 10,5). Niewątpliwie wynik budżetu w tym roku będzie znacznie gorszy niż w 2018 r.

! Odpowiedz
48 13 marxs

NIK już posumował PISów za ubiegłoroczne oszustwa dotyczące tzw."nadwyżki budżetowej" której nie było wkroczyliśmy w ostatni etap bankructwa i upadku PISowskiego grajdoła zwanego III RP podobnie było w Grecji gdzie ichni rząd z ichnim GUSem i Goldman Sachsem fałszowali wszystkie możliwe wskaźniki:zadłużenia, PKB,bezrobocia,średniej płacy ,produkcji i sprzedaży a więc PISowska III RP szalom i skok na główkę w polityczno -gospodarczą przepaść

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 14 fakty odpowiada marxs

Morawiecki do pomocy w oszustwach zatrudnił sobie JP Morgan, za 20 mln złotych, opłaconych oczywiście z pieniędzy suwerena. Maja rozmach ...........................

! Odpowiedz
40 11 marxs odpowiada fakty

masz 100 % racji ja już wielokrotnie PISałem że grecką tragedię naPISał odegrał Goldman Sachs a polską tragedię już naPISał i lada moment odegra Morgan Stanley

! Odpowiedz
7 14 karroryfer odpowiada trybuch

chcesz powiedzieć że u nas jak na Białorusi ? teraz tylko czy za Tuska też ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil