REKLAMA

MF: Deficyt budżetu po listopadzie br. wyniósł 1,9 mld zł

2019-12-27 10:20
publikacja
2019-12-27 10:20

Deficyt budżetu po listopadzie br. wyniósł 1,9 mld zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów w komunikacie w sprawie wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - listopad 2019 r.

fot. / / Kancelaria Premiera

Zgodnie z informacją MF, do końca listopada br. dochody budżetu wyniosły 367,1 mld zł, tj. 94,7 proc. dochodów zaplanowanych w tegorocznej ustawie budżetowej, a wydatki wyniosły 369,0 mld zł, tj. 88,6 proc. planu.

Dochody od stycznia do listopada br. były wyższe o 23,7 mld mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, a dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń – listopad 2018 r. o ok. 20,4 mld zł.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego dochody z podatku VAT były wyższe o 5,8 proc. rok do roku (tj. ok. 9,1 mld zł), dochody z podatku PIT były wyższe o 11,3 proc. rok do roku (tj. ok. 6,0 mld zł), dochody z podatku CIT były wyższe o 16,2 proc. rok do roku (tj. ok. 5,2 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 0,1 proc. rok do roku (tj. ok. 0,1 mld zł), dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 5,2 proc. rok do roku (tj. ok. 0,2 mld zł).

W komunikacie napisano, że w okresie styczeń - listopad 2019 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 29,5 mld zł i było wyższe o ok. 3,2 mld zł (tj. 12,1 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - listopad 2018 r.

Resort finansów poinformował, że wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - listopad 2019 r. wyniosło 369,0 mld zł, tj. 88,6 proc. planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2018 (332,3 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 36,7 mld zł, tj. 11,0 proc., głównie w ramach dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 12,6 mld zł) m.in. w związku z wypłatą tzw. "13 emerytury". Ponadto z tytułu rozliczenia z budżetem UE (więcej o 4,5 mld zł) oraz z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 5,1 mld zł). Jednocześnie wydatki na obsługę długu skarbu państwa były niższe o 2,3 mld zł rok do roku w związku z rozkładem płatności w ciągu roku.

Deficyt budżetu po październiku wynosił 3,2 mld zł. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
bha
INFO ---- https://commodity.com/debt-clock/poland/ -----
jasiustasiu01
Są szacunkowe dane za cały rok -14,4 mld ( czternaście miliardów czterysta milionów) na MINUS.
I co minusujące pisiorki? Napiszecie chociaż ..sorry miałeś rację.
PIS was oszukiwał, oszukuje i oszukiwać będzie!!!
jasiustasiu01
W listopadzie jest podwòjna zaliczka na dochodowy! Niech pokażą dane za cały rok z popłaconymi pieniędzmi za wszystko i ze 20 mld na minusie będzie.
Morawiecki w korporacji nauczył sie jak przedstawiać dane, żeby ładnie wyglądało.
silvio_gesell
Gdzie spadają inwestycje?

https://www.ceicdata.com/en/indicator/poland/investment--nominal-gdp
szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell
Za propagandę serdecznie dziękujemy, bolszoj spasiba!
silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz
Jak wolisz propagandę rosyjsko-niemiecką to masz tu:

https://www.ceicdata.com/en/indicator/russia/investment--nominal-gdp
https://www.ceicdata.com/en/indicator/germany/investment--nominal-gdp

Tylko, że tam inwestycje spadają od lat.
szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell
Bardzo ciekawe że dane z tej samej strony dla Polski interpretujesz jako prawdę a dane dla Niemiec czy Rosji za propagandę :) Gdybyś potrafił, patrzyłbyś długoterminowo biedny człowieczku :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki