REKLAMA

MF: Nadwyżka budżetu to 6,75 mld zł po styczniu 2017 r.

2017-02-20 12:33
publikacja
2017-02-20 12:33

W budżecie państwa na koniec stycznia br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 6749,4 mln zł, podało Ministerstwo Finansów (MF), prezentując szacunkowe dane.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

"Nadwyżka budżetu państwa po styczniu br. wyniosła 6,7 mld zł - w ustawie budżetowej zaplanowano 59,3 mld zł deficytu w całym 2017 roku" - czytamy w komunikacie.

Resort podał, że dochody w styczniu wyniosły 36,96 mld zł, tj. 11,4% planu. 

"Wg szacunkowych danych w styczniu 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 20,3% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 21,4% rdr" - czytamy dalej w komunikacie. 

Wykonanie wydatków budżetu państwa w roku 2017 według szacunkowych danych wyniosło 30,21 mld zł, tj. 7,9% planu. W styczniu 2016 r. przekazano 29 mld zł środków na wydatki. 

"Największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do stycznia roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 2,2 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą świadczeń  wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu rodzina 500+ w styczniu br. - w roku ubiegłym wypłata tych świadczeń wystartowała od kwietnia" - napisano też w komunikacie.  

Przychody z prywatyzacji w tym okresie sięgnęły 1,8 mln zł, tj. 13,8% rocznego planu (wynoszącego wg zapisów budżetowych 13 mln zł).

Dochody podatkowe wzrosły o 21,4% rdr w I, wykonano 11,8% rocznego planu

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 35,56 mld zł do końca stycznia br., czyli 11,8% rocznego planu, poinformowało Ministerstwo Finansów (MF). Jednocześnie oznacza to wzrost dochodów o 21,4% w ujęciu rocznym.

"Wg szacunkowych danych w styczniu 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 20,3% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 21,4 % rdr" - czytamy dalej w komunikacie.

Poniżej dane o poszczególnych rodzajach podatków:

  • dochody z podatku VAT były wyższe o 25,3% rdr. (tj. ok. 4,4 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 17,1% rdr. (tj. ok. 0,8 mld zł),
  • dochody budżetu państwa z podatku PIT były wyższe o 5,4% rdr (tj. ok. 0,3 mld zł),
  • dochody budżetu państwa z podatku CIT były wyższe o 15,0% rdr (tj. ok. 0,4 mld zł), podano także.

Dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych za I 2017 wyniosły 0,4 mld zł.

Dochody z podatku PIT wyniosły łącznie 4,97 mld zł, co stanowi 9,7% rocznego planu, a dochody z CIT sięgnęły 2,8 mld zł, tj. 9,4% rocznego planu. Dochody z podatku od niektórych instytucji finansowych opiewały na 368 mln zł, czyli 9,4% planu na cały rok, podano w szacunkowych danych o wykonaniu budżetu.

W styczniu 2017 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 1,4 mld zł (wykonanie 6,2%) i było zbliżone do wykonania po styczniu ubiegłego roku, podano także.

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (103)

dodaj komentarz
~gosc
to jak teraz taka nadwyżka to przez tyle lat co rządzili gdzie te pieniądze są że mamy taki dlug cześć na zachodzie reszta na południu tak
~lolopindolo
Rysiek musi lecieć na Maderę, żeby nerwy ukoić. Miał być ostateczny upadek kaczego reżimu, a tu 6 Króli przeleciało i dramat coś nie nadchodzi...
aggressive
Będzie czym dzielić... swoich.
~Dlug
a niedawno czytalem na bankierze artykul, ze od stycznia do mniej wiecj polowy lutego panstwo zadluzlo sie na 35mld zlotych... wiec o co chodzi? ile wynosi koszt rolowania takiego dlugu? chcialbym zobaczyc podsumowanie pod koniec roku...
~MacGawer
Bo dług zagraniczny jest przeliczany na zlote. Jak dolar i euro drożeje dług rośnie nawet wtedy gdy nie pozyczymy ani centa. Koszt obslugi dlugu wyższego z powodu różnicy kursowej w przypadku rolowania jest zerowy o ile rolujemy w walucie w jakiej był zaciągniety.

Nie patrz na wielkośc długu w złotych lecz co najwyżej
Bo dług zagraniczny jest przeliczany na zlote. Jak dolar i euro drożeje dług rośnie nawet wtedy gdy nie pozyczymy ani centa. Koszt obslugi dlugu wyższego z powodu różnicy kursowej w przypadku rolowania jest zerowy o ile rolujemy w walucie w jakiej był zaciągniety.

Nie patrz na wielkośc długu w złotych lecz co najwyżej zagraniczny w walutach. Odsetki od dlugu kosztują nas ok. 30 mld rocznie i gdyby jakiś rzad ogran iczył deficyt budżetowy do takiego poziomu dostanie odemnie owacje na stojąco.
~Ed
Spokojnie zobaczymy na koniec roku
~CzerwonyWiewior
Komentatorzy opłacani przez przewodnią siłę narodu po jednomiesięcznych wynikach już wiedzą, że teraz już będzie tylko lepiej. Rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana, ale by to zrozumieć, trzeba mieć rozum, a nie odbiornik TVP
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Budżet 2017

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki