REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jest decyzja ministra

2021-04-21 15:29, akt.2021-04-21 16:33
publikacja
2021-04-21 15:29
aktualizacja
2021-04-21 16:33
Matura i egzamin ósmoklasisty. Jest decyzja ministra
Matura i egzamin ósmoklasisty. Jest decyzja ministra
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Egzaminy: maturalny i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami; od 4 do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty – poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN na konferencji prasowej przedstawił szczegóły dotyczące egzaminu maturalnego i ósmoklasisty.

Zapowiedział, że tegoroczne egzaminy odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami. "Od 4 maja do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 maja do 27 maja - egzamin ósmoklasisty. Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów, takiej jaka została zaplanowana" - poinformował Czarnek.

Luzowanie obostrzeń. Minister zdrowia podał szczegóły

Od 26 kwietnia w 11 województwach wraca edukacja hybrydowa w klasach I-III. Rząd przywraca także działanie salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych.

Przypomniał, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. "Dla ósmoklasistów mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie dokładnie taki sam jak w 2019 r. i w 2020r." - podkreślił minister edukacji.

Dodał, że mniejsza będzie także liczba zadań otwartych.

Szef MEiN przekazał, że egzaminie maturalny również odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. "Egzaminy obowiązkowe - tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie za granicą. Na egzamin ustny zgłosiły się 842 osoby" - powiedział Czarnek.

Nie będzie żadnych testów na obecność koronawirusa przed egzaminami. Wystarczą obostrzenia sanitarne - zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN w czasie konferencji prasowej oświadczył, że nie będzie żadnych testów dla młodzieży przed egzaminami - czy to maturalnym, czy ósmoklasisty.

"Nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminami. Nie chcemy w żaden sposób stresować ani ósmoklasistów, ani maturzystów. Wystarczą obostrzenia sanitarne" - powiedział minister Czarnek.

Jak wyjaśnił - "reżim sanitarny, który był stosowany również na egzaminach próbnych", wystarczy do tego, żeby zapewnić pełne bezpieczeństwo uczestników egzaminów maturalnych, i egzaminu ósmoklasisty".

Matura w 2022 i 2023 r. bez egzaminu ustnego

Matura w 2022 r. i w 2023 roku, tak jak w tym roku, odbędzie się bez egzaminu ustnego, ale będzie obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN poinformował także o egzaminach w 2022 roku. "Egzamin z trzech przedmiotów w przypadku egzaminu ósmoklasisty: polski, matematyka, język obcy, bez egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Egzaminu z przedmiotu dodatkowego być może wejdzie w życie dopiero w 2024 roku" - powiedział Czarnek.

Jak dodał - "na pewno nie wcześniej, a zatem pozostajemy w formule, która jest do tej pory".

Zapowiedział, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju. "Ten termin się sprawdza, jest dobry i dlatego w przyszłym roku będzie to także maj" - oświadczył.

Wyjaśnił, że będzie on przeprowadzony według tych samych wymagań egzaminacyjnych, które są w tym roku, zatem tych, które są w rozporządzeniu z 16 grudnia 2020 roku. W związku z tym, będzie mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie taki jak w 2019 roku, 2020 roku i 2021 roku i mniejsza liczba zadań otwartych" - zapowiedział minister.

Poinformował, że egzamin maturalny będzie również według tych samych wymagań, które zawarto w rozporządzeniu z 16 grudnia 2020 roku. Egzaminy obowiązkowe - tylko część pisemna na poziomie podstawowym, część usta - tylko dla osób, które potrzebują wyniku do rekrutacji na uczelnie za granicą.

Powiedział, że jedyna różnica w porównaniu do tego roku, to "obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale bez konieczności zdobycia określonej liczby punktów - bez tego limitu 30 proc. czy 20 proc, czyli powrót do tego, co było w zeszłym roku, jeżeli chodzi o obowiązek przystąpienia bez konieczności legitymowania się określonym, czy minimalnym wynikiem" - wyjaśnił.

Matura w 2023 r. na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 r.

Matura w 2023 r. odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 r., bez progu zaliczeniowego na obowiązkowym egzaminie z przedmiotu dodatkowego - poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Mówiąc podczas konferencji prasowej o egzaminach w 2023 r., Czarnek poinformował, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 roku". Zaznaczył, że "to nie jest dla nikogo nowość - mówimy o tym od 2017 roku".

Jak podał, egzamin ten będzie przeprowadzony w maju 2023 r. z trzech przedmiotów, bez egzaminu z dodatkowego przedmiotu. "Dodatkowy przedmiot może wejdzie w 2024 r., ale o tym będziemy decydować później" - dodał Czarnek.

"Z kolei egzamin maturalny zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018 r. to też nie jest nowość dla nikogo. Arkusz egzaminacyjny będzie w formie określonej w dostępnych informatorach bez obowiązku zdania, tj. uzyskania przynajmniej 30 proc. z egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym" - powiedział szef MEiN.

Wyjaśnił, że "będzie tylko obowiązek przystąpienia do tego egzaminu, a obowiązek zdania będzie dopiero od 2025 r.". (PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
stachsgh
Niech się gonią.
Dobrze sobie rozgrywają.
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA
antek10
Towarzyszu po co tyle lekcji religii? Nie róbcie z tego narodu poddanych Watykanu. Konkordat won!
grab
Minister Zdrowia mówi co innego a ten osioł od edukacji co innego. Tak wygląda wiarygodność PiS.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki