Łotysz oskarżony o wyłudzenie podatku VAT na kwotę ponad 95,5 mln zł

10 lat więzienia grozi prezesowi jednej z zielonogórskich spółek za oszustwa podatkowe. Tamtejsza prokuratura rejonowa wspólnie z Lubuskim Urzędem Skarbowym oskarżyły 48-letniego Łotysza o wyłudzenie z tytułu podatku VAT ponad 95,5 mln zł na szkodę Skarbu Państwa.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera, miało do tego dochodzić przy fikcyjnym obrocie metalami szlachetnymi.

Według prokuratury, oskarżony reprezentując - jako prezes zarządu - jedną z zielonogórskich spółek, w składanych urzędowi skarbowemu deklaracjach VAT-7 rozliczał fikcyjne czynności dokumentujące sprzedaż metali szlachetnych, które w rzeczywistości nie miały miejsca.

W ten sposób kierowana przez niego spółka otrzymywała zwrot nienależnego podatku VAT. W toku śledztwa ustalono, że proceder trwał od 1 lipca 2011 roku do 31 marca 2012 - powiedział PAP rzecznik prokuratury.

Oprócz oszustw podatkowych, oskarżonemu zarzucono, że w tym samym czasie nie prowadził w siedzibie spółki ksiąg rachunkowych oraz innych czynności ewidencyjnych, do których prowadzenia zobowiązywała go ustawa oraz wystawiał fikcyjne i fałszywe faktury, którymi posługiwał się i które były m.in. przedkładane organom podatkowym.

Według śledczych 48-latek nie składał również w sądzie gospodarczym i urzędzie skarbowym wymaganych prawem rocznych sprawozdań finansowych, opinii biegłego rewidenta czy odpisu uchwały organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe i podział zysku.

Rzecznik dodał, że to jedna z największych (kwotowo) tego typu spraw gospodarczych, nad jaką pracowali w ostatnich latach prokuratorzy z okręgu zielonogórskiego i inspektorzy Lubuskiego Urzędu Skarbowego. (PAP)

mmd/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Iki

Kto mu zwracał VAT..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil