REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Łotysz oskarżony o wyłudzenie podatku VAT na kwotę ponad 95,5 mln zł

2016-09-27 16:36
publikacja
2016-09-27 16:36
Łotysz oskarżony o wyłudzenie podatku VAT na kwotę ponad 95,5 mln zł
Łotysz oskarżony o wyłudzenie podatku VAT na kwotę ponad 95,5 mln zł
fot. Marek Piekara / / FORUM

10 lat więzienia grozi prezesowi jednej z zielonogórskich spółek za oszustwa podatkowe. Tamtejsza prokuratura rejonowa wspólnie z Lubuskim Urzędem Skarbowym oskarżyły 48-letniego Łotysza o wyłudzenie z tytułu podatku VAT ponad 95,5 mln zł na szkodę Skarbu Państwa.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera, miało do tego dochodzić przy fikcyjnym obrocie metalami szlachetnymi.

Według prokuratury, oskarżony reprezentując - jako prezes zarządu - jedną z zielonogórskich spółek, w składanych urzędowi skarbowemu deklaracjach VAT-7 rozliczał fikcyjne czynności dokumentujące sprzedaż metali szlachetnych, które w rzeczywistości nie miały miejsca.

W ten sposób kierowana przez niego spółka otrzymywała zwrot nienależnego podatku VAT. W toku śledztwa ustalono, że proceder trwał od 1 lipca 2011 roku do 31 marca 2012 - powiedział PAP rzecznik prokuratury.

Oprócz oszustw podatkowych, oskarżonemu zarzucono, że w tym samym czasie nie prowadził w siedzibie spółki ksiąg rachunkowych oraz innych czynności ewidencyjnych, do których prowadzenia zobowiązywała go ustawa oraz wystawiał fikcyjne i fałszywe faktury, którymi posługiwał się i które były m.in. przedkładane organom podatkowym.

Według śledczych 48-latek nie składał również w sądzie gospodarczym i urzędzie skarbowym wymaganych prawem rocznych sprawozdań finansowych, opinii biegłego rewidenta czy odpisu uchwały organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe i podział zysku.

Rzecznik dodał, że to jedna z największych (kwotowo) tego typu spraw gospodarczych, nad jaką pracowali w ostatnich latach prokuratorzy z okręgu zielonogórskiego i inspektorzy Lubuskiego Urzędu Skarbowego. (PAP)

mmd/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki