REKLAMA

Litr paliwa w cenie hot doga

Łukasz Piechowiak2014-10-20 13:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2014-10-20 13:00
fot. pkn orlen / PKN Orlen

Cena paliw spada. Niebawem PB95 na większości stacji może kosztować mniej niż 5 zł za litr. Niskie ceny za baryłkę ropy to bardzo dobra wiadomość dla Polski. Jednak by ceny spadły, kurs dolara nie może wzrosnąć.

Wpływ na cenę za litr benzyny w Polsce mają dwa czynniki – kurs dolara w stosunku do złotego oraz cena baryłki na światowych rynkach. Na razie koszt zakupu baryłki ropy spada (85,95 USD za Brent i 83,1 USD za Ural), ale cena za litr popularnej PB95 wcale nie musi się obniżyć, jeśli nagle dolar podrożeje.

Przy obecnym kursie PLN/USD (1$=3,3 zł) ropa musi potanieć jeszcze o ok. 2 dolary, by cena benzyny PB95 spadła poniżej 5 zł. Gdyby jednak dolar umocnił się o 10 groszy, to nawet przy dwudolarowej obniżce ceny za baryłkę, średnia cena za PB95 wciąż będzie wynosić powyżej 5 zł.


Na razie wszystko wskazuje na to, że scenariusz osłabienia złotówki nam specjalnie nie grozi. Eksperci walutowi to potwierdzają. - Kurs powinien ustabilizować się w przedziale 3,25 zł - 3,33 zł za dolara – przekonuje Piotr Lonczak, analityk Cinkciarz.pl.

Czeka nas historyczna chwila

Być może już w tym tygodniu doczekamy się historycznej chwili - cena hot doga na stacji benzynowej zrówna się z ceną za litr paliwa. Ostatni raz cena za litr ON była niższa od 5 zł w 2010 roku. Dla kierowców to doskonała wiadomość.


Dla budżetu państwa niekoniecznie, bo chociaż do obniżek dochodzi bez ingerencji rządu, to taniejące paliwo oznacza mniejsze wpływy z tytułu VAT-u. Zanim kierowcy zaczną „więcej jeździć” to dochody do budżetu mogą zmaleć o ok. 50 mln zł. Pieniądze te zostaną w portfelach kierowców – może wydadzą je na hot dogi.

Dlaczego cena ropy naftowej spada?

Start odtwarzacza ...

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~Marecek
Jakoś nie zauważyłem związku z cenami światowymi ropy! Rząd każe obniżyć to obniżają cenę - innej metody na spadek ceny nie ma! Wszyscy drą kasę dla siebie a niższacewna ropy to tylko i wyłączne większy zysk dla rafinerii!
~Ropa
Sprawdźcie co dalej będzie działo się z Ropą. Chłopak fajnie to wykminił.http://www.consiliuminvest.pl/blog/rosja-w-rekach-szejkow-biezacy-przeglad-rynku-ropy/
~nes
"Wykminił" a co znaczy to słowo bo w słowniku nie znalazłem.
~Stan
Co za bzdura, jak to ma się do zarobków większości pracujących, a ile można kupić bułek w Auchan. Hot dog ma być z Maca czy z Ikea, ale cel artykułu osiągnięty, pewnie jest jakiś sponsor pewnie rząd PO
~hmmmm
w macu nie ma hot dogów... a autorowi pewno chodziło o hot doga na stacji...
~sw
"Wpływ na cenę za litr benzyny w Polsce mają dwa czynniki – kurs dolara w stosunku do złotego oraz cena baryłki na światowych rynkach..."A ja myślałem, że 3 jak nie 4 - wliczając Państwo ;]
~MATEUSZ
przecież u ARABÓW NIE MA DOLARA A OD NICH MAMY ROPE Z SWOJA PLARFORME MAMY JESZCZE NA BALTYKIU
~wiwaldii
Powinno być napisane-litr paliwa w cenie 1 godz pracy na umowie śmieciowej.
~ja
Na większości umów śmieciowych za godzinę pracy dostaje się 10 zł na rękę. Więc czemu nie są opłacalne? bo nie masz opłacanego ZUSu.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki