REKLAMA

Lista 20 najbiedniejszych regionów UE. Aż 5 z Polski

Łukasz Piechowiak2016-03-01 13:30główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2016-03-01 13:30

Polska jest czwartym najbiedniejszym państwem UE pod względem PKB na głowę mieszkańca. Średnia dla naszego kraju wynosi 68% przeciętnej w Unii Europejskiej. Aż 5 regionów w Polsce załapało się na listę 20 najbiedniejszych w całej wspólnocie.

Lista 20 najbiedniejszych regionów UE. Aż 5 z Polski
Lista 20 najbiedniejszych regionów UE. Aż 5 z Polski
/ FORUM

Unia Europejska podzielona jest na 276 regionów. Eurostat co roku podaje dane o każdej jednostce administracyjnej w unii, m.in. o PKB per capita. Z danych tych wynika, że najbogatszym regionem w UE jest Inner London-West, czyli 4 dzielnice stolicy Wielkiej Brytanii, do których zalicza się również centrum finansowe London City.

W tym regionie PKB per capita wynosi 539% średniej UE, czyli 172 tys. euro rocznie na każdego z 1,1 mln mieszkańców tej części Londynu (148 tys. euro w PPS). W 2014 roku PKB całej stolicy Wielkiej Brytanii wynosiło 509 mld euro, czyli było 100 mld większe niż PKB Polski.

Najbogatsze regiony UE Najbiedniejsze regiony UE
Region Kraj PKB na głowę (100=średnia UE=27,5 tys. euro w PPS) Region Kraj PKB na głowę (100=średnia UE=27,5 tys. euro w PPS)
Inner London-West Wielka Brytania 539 Severozapaden Bułgaria 30
Luxembourg Luksemburg 266 Mayotte Francja 31
Bruxelles - Cap. / Brussel Hfdst Belgia 207 Yuzhen tsentralen Bułgaria 32
Hamburg Niemcy 206 Severen tsentralen Bułgaria 34
Inner London - East Wielka Brytania 204 Nord-Est Rumunia 34
Bratislavsky Kraj Słowacja 186 Severoiztoche Bułgaria 39
Oberbayern Niemcy 179 Yugoiztochen Bułgaria 39
Ile de France Francja 178 Sud-Vest Oltenia Rumunia 41
Praha Czechy 173 Észak-Magyarország Węgry 42
Stockholm Szwecja 172 Észak-Alföld Węgry 43
North Eastern Scotia Wielka Brytania 164 Sud-Muntenia Rumunia 43
Groningen Holandia 163 Dél-Dunántúl
Węgry 45
Darmstadt Niemcy 163 Lubelskie Polska 47
Stuttgart Niemcy 162 Dél-Alföld Węgry 47
Noord-Holland Holandia 161 Nord-West Rumunia 48
Bremen Niemcy 161 Podkarpackie Polska 48
Wien Austria 158 Warmińsko-mazurskie Polska 48
Hovedstaden Dania 157 Podlaskie Polska 49
Utrecht Holandia 154 Świętokrzyskie Polska 49
Salzburg Austria 152 Sud-Est Rumunia 50
Anatoliki Makedoni Grecja 50
Dane: Eurostat, opracowanie Bankier.pl.

Londyn to jeden z największych ośrodków finansowych świata – PKB per capita nie jest równoznaczne z wysokością zarobków przeciętnego pracownika w tym mieście. Średnie zarobki sekretarki w Londynie wynoszą ok. 30 tys. euro rocznie (brutto).

Drugim najbogatszym regionem w UE jest Luksemburg, gdzie PKB per capita wynosi 266% średniej UE, czyli 87 tys. euro rocznie (73 tys. euro w PPS). W Luksemburgu według Eurostatu mieszka ok. 558 tys. osób. To państwo również zaliczane jest do jednego z największych centrów finansowych świata – swoją siedzibę ma tu ponad 150 banków. Dodatkowo w Luksemburgu mieści się wiele ważnych instytucji UE.

Trzecie miejsce zajmuje Bruksela. PKB per capita w stolicy Belgii w 2014 roku wynosiło 62 tys. euro rocznie (57 tys. euro w PPS). Bruksela uznawana jest za stolicę Unii Europejskiej (główna siedziba Komisji Europejskiej).

Na liście 20 najbogatszych regionów UE znajdziemy 3 z Wielkiej Brytanii, 5 z Niemiec, 3 z Holandii i 2 Austrii oraz po jednym z Francji (Paryż), Słowacji (Bratysława), Czech (Praga), Szwecji (Sztokholm), Luksemburga, Danii (Kopenhaga) i Belgii (Bruksela).

Najbiedniejsze regiony w UE należą do Bułgarii i Francji

Do najbiedniejszych regionów UE zalicza się każde, gdzie PKB per capita wyrażone w parytecie siły nabywczej wynosi mniej niż 50% średniej UE. Na liście znajdzie się prawie cała Bułgaria bez stolicy. Najnędzniejszych regionem jest Sewerozapaden, z PKB per capita (w PPS) wynoszącym równo 30% średniej UE. Do Sewerozapaden zalicza się 5 północno-zachodnich prowincji Bułgarii, których głównym miastem jest Plewen. PKB per capita wynosi tam niecałe 4 tys. euro rocznie, a wyrażone w PPS – 8,2 tys. euro.

Na drugim miejscu najbiedniejszych regionów UE znajduje się Majotta – francuska wyspa położona w archipelagu Komorów, której mieszkańcy 7 lat temu opowiedzieli się za dołączeniem do Francji, a która od 1 stycznia 2014 roku oficjalnie stała się regionem UE. To jedno z 5 francuskich terytoriów zamorskich, które będąc częścią Francji, zaliczają się także do regionów UE. Majotta to maleńka wyspa, licząca niespełna 400 km kw. i 212 tys. mieszkańców . PKB per capita wynosi tu 31% średniej UE, czyli 9,3 tys. euro rocznie (8,4 tys. euro w PPS). Warto zaznaczyć, że Majotta jeszcze rok temu była najbiedniejszym regionem w UE z PKB per capita wynoszącym 27% średniej UE.

Trudno powiedzieć, gdzie się żyje lepiej – w Plewen czy może na Majottcie?

Trzecim najbiedniejszym regionem nienależącym do Bułgarii jest rumuński Nord-Est, do którego zalicza się 6 północno-wschodnich okręgów (historycznie Mołdawia). PKB per capita wynosi tutaj 4,7 tys. euro rocznie (9,5 tys. euro w PPS), czyli 34% średniej UE. To region głównie rolniczy. Najważniejszym miastem są tu Jassy, które paradoksalnie zaliczane są do najbogatszych w Rumunii (po Bukareszcie).

Polska w gronie najbiedniejszych

Na liście 20 najbiedniejszych regionów UE znajdziemy 5 województw – lubelskie (47% PKB per capita UE w PPS), podkarpackie (48%), warmińsko-mazurskie (48%), podlaskie (49%) i świętokrzyskie (49%).

Najbogatszym województwem w Polsce jest mazowieckie – tylko w tym polskim regionie PKB per capita przekracza średnią unijną (108%) – głównie dzięki stolicy, w której siedziby mają największe polskie przedsiębiorstwa. Drugim najbogatszym polskim województwem jest dolnośląskie, gdzie PKB per capita (w PPS) wynosi 76%. Na trzecim miejscu jest woj. wielkopolskie (73%). Średnia dla całego kraju wynosi 68%. To niezły wynik – jeszcze 10 lat temu wynosiła ona 50% przeciętnej UE.

Teoretycznie pod względem wysokości PKB per capita w PPS od dolnośląskiego gorzej wypada włoska Kalabria, hiszpańska Andaluzja czy też brytyjskie hrabstwo South Yorkshire. Można tak się pocieszać.

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (75)

dodaj komentarz
~Bialy
Tych regionow powinno byc 6 - mazowieckie bez Warszawy.

W ogole juz wchodzac do UE powinno sie wydzielic m.st. Warszawe i moze udaloby sie pozyskac dodatkowe srodki na rozwoj Mazowsza... To nie tylko Wa-wa, ale tez Ciechanow, Pultusk, Szydlowiec, Przysucha... Wcale nie lepiej niz takie lubelskie.
~fghj
Severozapaden - już sama nazwa wskazuje na biedę ;]
~rtr
Czyli region "północno-zachodni", swoją drogą brzmi to strasznie nijako.
~sylar
w swietokrzyskim pracy poza urzedami nie znajdziesz ale przystanki za 32 miliony zl sie buduje, w planach remont prlowskiego dworca pks(z ktorego juz tak naprawde zadko jezdza jakiekolwiek autobusy) za 40mln, dodatkowy parking dla bandy urzednikow pana L i koplejne galerie z umowami smieciowymi.
~Helmut
Pieniądze są mało ważne mogą się zmienić. Jestem właścicielem kilku mieszkan za dosłownie 60tys Euro Haha w Niemcach trzeba 5 raz tyle pracować..
~StanRS
To świetnie. Oddaj te mieszkania "imigrantom" muzułmańskim, przecież do grobu ich nie zabierzesz.
~Jerzyk
Nie ważne jak biednie, ale na emeryturę dla Tuska musi starczyć, bo się chłopina napracował.
~zachodni
Najbardziej zabawne komentarze sa tych co staraja sie podbudowac faktem ze mieszkaja na zachod od Wisly, leczac kompleksy, ze sa z Eastern Europe.
~Fragles
Czytam te komentarze i nie moge uwierzyc, ze mamy w Polsce tak wielu zawistnych ludzi bez wyksztalcenia. Boje sie o losy Polski jak widze takie spoleczenstwo.

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki