REKLAMA

Liczba rachunków maklerskich zwiększyła się w 2020 r. o ponad 84 tys.

2021-02-01 11:23
publikacja
2021-02-01 11:23
Liczba rachunków maklerskich zwiększyła się w 2020 r. o ponad 84 tys.
Liczba rachunków maklerskich zwiększyła się w 2020 r. o ponad 84 tys.
fot. Robert Gardziński / / FORUM

W 2020 r. liczba rachunków maklerskich na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zwiększyła się o ponad 84 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowała w poniedziałek GPW. Dodano, że udział inwestorów indywidualnych w obrotach podwoił się, a obroty wzrosły o ponad 50 proc.

Jak wskazano w informacji prasowej, w 2020 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) "znacząco wzrosły zarówno wartość obrotów, jak i udział inwestorów indywidualnych w obrotach". GPW przekazała, że liczba rachunków maklerskich zwiększyła się w ciągu roku o ponad 84 tys. "Nowych inwestorów przyciągnęły przede wszystkim: wysoka zmienność i nowe debiuty" - oceniono.

Prezes GPW Marek Dietl zaznaczył w wideokomentarzu zamieszczonym na oficjalnym kanale GPW w mediach społecznościowych, że 2020 r. przyniósł na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie "diametralną zmianę". "Udział inwestorów indywidualnych w obrotach podwoił się, a obroty wzrosły o ponad 50 proc." - powiedział.

Dietl dodał, że większe zainteresowanie inwestorów detalicznych handlem akcjami przełożyło się też "na zwiększoną obrotowość portfela, bo inwestor indywidualny "handluje dużo bardziej aktywnie niż instytucjonalny". "Jesteśmy niezwykle zadowoleni z powrotu inwestorów na nasz rynek i mamy nadzieję, że pozostaną z nami na dłużej" – wskazał.

Prezes warszawskiej giełdy zwrócił uwagę, że GPW zbudowali przed blisko trzydziestu laty inwestorzy indywidualni. "Stanowili awangardę tych, którzy zaufali giełdzie i spółkom tam notowanym – powiedział szef GPW. Dodał, że przez lata, wraz z rozwojem GPW, ich udział malał, a sytuacja zmieniła się w 2020 roku.

Doradca zarządu GPW Przemysław Gerschmann zauważył, że warszawska giełda wpisuje się w trend światowy. "Zarówno w Polsce, jak i na giełdach zagranicznych, a przede wszystkim na największej giełdzie na świecie, na Wall Street, widzimy bardzo duży wzrost liczby inwestorów indywidualnych" – powiedział. Wśród przyczyn wymienił m.in. wysoką zmienność na rynkach, jaka pojawiła się w związku z pandemią i dużą liczbę debiutów.

Według danych KDPW na koniec 2020 r. zarejestrowanych było 1 329 509 rachunków maklerskich, o 84 234 więcej w porównaniu w końcem 2019. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lelo1949
A WIG20 do rekordu dużo brakuje ,prawie drugie tyle
andregru
Nie mają co zrobić z gotówką to stawiają na ustawianą ruletkę=GPW .
humanres
ulica sie rzucila na akcje, czas uciekac

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki