REKLAMA

Lekkie spadki na GPW. Orlen najsłabszy w WIG20

2021-04-13 17:42
publikacja
2021-04-13 17:42
fot. Grand Warszawski / Shutterstock

Wtorkową sesję główne indeksy GPW, jak i akcje głównych spółek rodzimej giełdy zakończyły niewielkimi zmianami. Przeważała jednak czerwień, co niestety negatywne wyróżniało polski parkiet na tle innych rynków.

Spadkiem o 0,4 proc. zakończył wtorkową sesję WIG20. Podobny wynik osiągnął WIG, mWIG40 spadł o 0,5 proc., a znów najlepszy na polskim rynku okazała się sWIG80. Ten ostatni stracił dziś wprawdzie 0,25 proc., jednak względna siła małych spółek na tle dużych w tym roku staje się powoli tradycją i uwidacznia się nawet na takich dość spokojnych sesjach.

Warto dodać, że z szerszego punktu widzenia nawet wynik sWIG80 można jednak odebrać jako rozczarowanie. Na innych europejskich rynkach wprawdzie również nie obserwowaliśmy dziś gwałtownych ruchów, jednak przeważała zieleń. Lekkie wzrosty uwidaczniały się także na Wall Street. Polskie indeksy znalazły się tym samym w ogonie międzynarodowego zestawienia.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

W składzie WIG20 w końcowych wynikach również brakowało gwałtownych zmian. Największy ruch względem ceny z poniedziałkowego zamknięcia wykonał Orlen, który stracił 1,9 proc. Wokół spółki znów zrobiło się głośno niekoniecznie z powodu jej głównej działalności. Tym razem spore kontrowersje budzi temat wstrzymania przez sąd przejęcia przez Orlen Polska Press

Ponad 1-proc. spadki w składzie WIG20 zanotowały jeszcze także Orange, Mercator, PZU, JSW, PKO oraz PGE. Bliski tego poziomu był również Tauron. Duet PGE-Tauron gwałtownie drożał w poniedziałek po zapowiedziach dotyczących restrukturyzacji energetyki. Dziś minister Sasin przekonywał, że decyzja o wydzieleniu z energetycznych spółek Skarbu Państwa - PGE, Enei i Tauronu - elektrowni węglowych da tym spółkom nowe życie i nadzieję na rozwój; pozwoli też pozyskiwać środki na nowe inwestycje.

Po zielonej stronie znalazły się z kolei papiery 7 podmiotów z WIG20. Tylko dwa zdołały jednak urosnąć o więcej niż 1 proc. Mowa o Santanderze i Orlenie. CD Projekt zakończył z kolei dzień "na zero". Z jednej strony światło dzienne ujrzała rekomendacja Noble Securities z mocnym cięciem wyceny spółki, z drugiej w wywiadzie dla Reutersa prezes Kiciński informował, że trwają rozmowy z Sony na temat przywrócenia "Cyberpunka" do sprzedaży na PlayStation Store.

Na szerokim rynku uwagę zwracały aż blisko 10-proc. spadki Master Pharm. Spółka pokazała w trakcie sesji szacunkowe wyniki za 2020 rok. Skonsolidowany szacunkowy wynik netto Grupy w 2020 r. wyniósł 0,34 mln zł wobec 12,64 mln zł w 2019 r., co oznacza spadek o 97,3% rdr. Wczoraj raport opublikowała z kolei Pharmena (+0,9 proc.), choć dziś uwagę przykuł inny raport spółki. To informacja o sprzedaży akcji przez przewodniczącego rady nadzorczej. I o ile same sprzedaże przez tzw. "insiderów" zdarzają się na rynku dość często, o tyle w tym komunikacie nadzwyczajne było to, że dotyczył transakcji z... czerwca 2020 roku. Ktoś się tutaj mocno spóźnił...

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
maryu
"Po zielonej stronie znalazły się z kolei papiery 7 podmiotów z WIG20. Tylko dwa zdołały jednak urosnąć o więcej niż 1 proc. Mowa o Santanderze i Orlenie."
Niespójne dane dotyczące Orlenu. Największy spadek, a jednak ... po zielonej stronie?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki