REKLAMA

Lekarze odsyłają pacjentów z kwitkiem

2015-01-02 13:18
publikacja
2015-01-02 13:18
Lekarze odsyłają pacjentów z kwitkiem
Lekarze odsyłają pacjentów z kwitkiem
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Od godz. 9 do 12.30 - w piątek do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 180 zgłoszeń w związku z utrudnionym dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej - poinformowała rzecznik Krystyna Barbara Kozłowska. Zaznaczyła, że będzie wszczynać postępowania wobec lekarzy, którzy nie przestrzegają praw pacjentów.

Wobec lekarzy, którzy nie przestrzegają praw pacjentów, będą wszczynane postępowania (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Jak poinformowała rzecznik, zgłoszenie dotyczyły m.in. niemożliwości zaszczepienia dziecka czy uzyskania recepty dla pacjentów z przewlekłymi chorobami z powodu braku dostępu do dokumentacji medycznej. Najwięcej było ich w woj. lubuskim, dolnośląskim, śliskim, warmińsko-mazurskim.

"Świadczeniodawcy chyba zapomnieli, że prawa pacjenta powinny być przestrzegane zarówno w tych placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ, jaki w tych, które nie mają. Naruszane jest w tym momencie prawo do dokumentacji medycznej. (...) W tej sytuacji będą wszczynać postępowania w sprawie praktyk naruszających prawa pacjenta" - zapowiedziała rzecznik.

Pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta pod numerem 800 190 590 na bieżąco informują pacjentów, w której placówce medycznej najbliżej ich miejsca zamieszkania mogą otrzymać niezbędną pomoc w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Infolinia będzie czynna również w najbliższy weekend.

Po fiasku negocjacji z resortem zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że po 1 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oznacza to, że zamknięta może być ponad połowa gabinetów POZ w siedmiu województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim. W tych regionach - jak podaje PZ - do organizacji należy ponad połowa lekarzy POZ.

Według informacji MZ umowy z NFZ na 2015 r. aneksowało 80 proc. lekarzy POZ.

W sumie pod opieką lekarzy należących do POZ jest ok. 12 mln pacjentów. (PAP)

bos/ ktl/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~plazowicz
Wielmożne państwo nie będzie przyjmować chamstwa za 30 zł/15 minut. Końcowy etap prywatyzacji składki.
~żart
Czy to już "stan wojenny" (powstanie,wojna itd.) że "cytat" - Pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta pod numerem 800 190 590 na bieżąco informują pacjentów, w której placówce medycznej najbliżej ich miejsca zamieszkania mogą otrzymać niezbędną pomoc w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).Czy to już "stan wojenny" (powstanie,wojna itd.) że "cytat" - Pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta pod numerem 800 190 590 na bieżąco informują pacjentów, w której placówce medycznej najbliżej ich miejsca zamieszkania mogą otrzymać niezbędną pomoc w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Infolinia będzie czynna również w najbliższy weekend.
~asdd
U lekarza nie byłem z 10 lat Dr Google i apteka wystarczy Cos mi sie widzi ze tu jest to samo co w prawie Nie ma zdrowych ludzi są tylko zle zdiagnozowani Chorobe zawsze sie znajdzie a jak nie to odpowiednie lekarstwa moment ją wywołają :-D A potem słomeczka i ssiemy
~thx
wprowadzmy w koncu prywatna opieke zdrowotna i bedzie spokoj. moje skladki na UZ wynosza kilka tysiecy zlotych rocznie i nie moge sie dostac do endokrynologa przez pol roku, a w prywatnej przychodni place 600 zł rocznie za pakiet uslug i moge sie dostac do endokrynologa w ciagu tygodnia. Tak, wiem ze trzeba sie skladac nie tylko wprowadzmy w koncu prywatna opieke zdrowotna i bedzie spokoj. moje skladki na UZ wynosza kilka tysiecy zlotych rocznie i nie moge sie dostac do endokrynologa przez pol roku, a w prywatnej przychodni place 600 zł rocznie za pakiet uslug i moge sie dostac do endokrynologa w ciagu tygodnia. Tak, wiem ze trzeba sie skladac nie tylko na wizyty ale tez drogie operacje czy leki na nowotwory, ale mozna by to wydzielic i pozostawic skladki na ten cel ale w nizszym wymiarze a reszte objac obwiazkowym abonamentem.
~qwerty
Aby odesłać z kwitkiem, trzeba go wręczyć, a nie ma kto. Nawet w woj. "śliskim". nie piszcie wiec głupio.
~żart
Powstało nowe województwo "Śliskie", nic o tym nie wiem. Pewnie konkurencyjne do :Śląskiego.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki