Lekarze nie chcą wyjeżdżać za granicę. Walczą o wyższe płace

redaktor Bankier.pl

Porozumienie Zawodów Medycznych będzie dzisiaj protestowało przeciw propozycji ustawy określającej płace minimalne w ochronie zdrowia, w zamian przygotowali własny projekt obywatelski, pod którym podpisało się 239 tys. osób. Zdaniem lekarzy, propozycja Ministerstwa Zdrowia stanowi jedynie utrwalenie niesprawiedliwie niskich płac. 

- Jesteśmy sfrustrowani brakiem reakcji na naszą pierwszą demonstrację w czerwcu poprzedniego roku. Jesteśmy zmęczeni ciągłym ignorowaniem naszych próśb, gróźb i żądań. Jesteśmy zniesmaczeni uchwaleniem Radziwiłłowskiej ustawy o zarobkach w kilka dni po złożeniu naszego, lepszego projektu obywatelskiego - podają organizatorzy protestu, który odbędzie się dzisiaj pod siedzibą Sejmu. 

(FORUM)

Walczą o godne wynagrodzenia

Porozumienie Zawodów Medycznych opracowało własny projekt ustawy, pod którym podpisało się znacznie więcej osób niż wynosi ustawowe minimum. - Społeczny projekt PZM jest wypracowaną przez całe środowisko medyczne  propozycją ustawy, która określa płace minimalne w odniesieniu do średniej krajowej dla poszczególnych grup zawodów medycznych zatrudnionych na umowy o pracę w ochronie zdrowia - podaje Krzysztof Bukiel z PZM. 

- Godziwe wynagrodzenia to podstawowy element dobrze działającego systemu ochrony zdrowia w każdym państwie. W Polsce problem ten trwa od prawie 30 lat i kolejne rządy i ministrowie finansów nic z nim nie robią! Niskie płace to bardzo komfortowa sytuacja dla systemu, gdyż pracownicy muszą pracować na kilka etatów i dlatego nie widać tak bardzo niedoborów w zatrudnieniu. Taka polityka jest wyrazem arogancji rządów wobec niemal 600 tysięcznej rzeszy pracowników ochrony zdrowia. I jest  okradaniem pacjentów - dodaje Bukiel z Porozumienia Zawodów Medycznych. 

"Nawet jeśli uważasz, że projekt był przegrany od początku, nawet jeśli straciłeś wiarę w Porozumienie Rezydentów i biegle szprechasz już słowami Abschwächung, Durchfall czy (Welt)Schmerz, nawet jeśli dopiero co przyszedł twój Bentley i nie masz ochoty pokonać na piechotę odcinka Sejm - pl. Trzech Krzyży i z powrotem, przyjdź. Naprawdę, mamy szanse polepszyć nasz byt i osiągnąć wszystko o co od początku walczymy, ale potrzebujemy wytrwałości a przede wszystkim wsparcia WSZYSTKICH Rezydentów" nawołują do uczestnictwa organizatorzy protestu. 

Ile chcą zarabiać lekarze

Według obywatelskiego projektu minimalne wynagrodzenie zasadnicze będzie stanowiło iloczyn kwoty bazowej i współczynnika określonego w załączniku do ustawy. Kwotą bazową będzie przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym. W załączniku wymienione są wszystkie grupy zawodowe wraz ze stopniem specjalizacji, wymaganego wykształcenia i zdobytych kwalifikacji. Dla lekarzy bez specjalizacji proponowane jest podwójne przeciętne wynagrodzenie, dla lekarzy i lekarzy dentystów ze specjalizacją - trzykrotność przeciętnej płacy w gospodarce narodowej. 

Jednak tuż po przyjęciu obywatelskiego projektu ustawy rząd, jak podaje Porozumienie Zawodów Medycznych, w ciągu 36 godzin przedstawił własny projekt, który przeforsował w Sejmie. O tej ustawie pisaliśmy na łamach Bankier.pl w artykule: Pracownicy medyczni będą zarabiać więcej

Najniższe wynagrodzenia zasadnicze brutto dla pracowników medycznych

Lp.

Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto w 2021 r.
1. Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny 4953 6351
2. Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację pierwszego stopnia w określonej dziedzinie medycyny 4563 5851
3. Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji 4095 5251
4. Lekarz stażysta albo lekarz dentysta stażysta 2847 3651
5. Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inni pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4, wymagający wyższego wykształcenia i specjalizacji 4095 5251
6. Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inni pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5, wymagający wyższego wykształcenia, bez specjalizacji 2847 3651
7. Pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, ze specjalizacją 4095 5251
8. Pielęgniarka albo położna, ze specjalizacją 2847 3651
9. Pielęgniarka albo położna, bez specjalizacji 2496 3201
10 Fizjoterapeuta albo inni pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp.1-9, wymagający średniego wykształcenia. 2496 3201
Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podane przez Ministerstwo Zdrowia stawki są znacznie niższe od tych zaproponowanych przez PZM. W dodatku nie są uzależnione od innych czynników, jak wzrost średniego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. 

- W rzeczywistości propozycja rządowa stanowi jedynie utrwalenie dotychczasowych niesprawiedliwie niskich płac pracowników medycznych zatrudnionych na etatach w ochronie zdrowia i jest kontynuacją polityki wyznawanej przez poprzednie Rządy RP, która doprowadziła to niedoborów pracowników medycznych, i skrajnego przepracowaniu tych, którzy zostali, i muszą pracować nawet 400 godzin miesięcznie, by wyżywić swoje rodziny - komentuje rządową ustawę Bukiel z Porozumienia Zawodów Medycznych. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Arteria

Wspomniano o dyzurach. Owszem, są dobrze płatne, ale kto by ciągle chciał na nich siedzieć? Po zwykłej pracy nadchodzi dyżur.. i tak często co 2 dni. To jest wyczerpujące.

! Odpowiedz
0 9 ~Fred

Lekarze powinni zarabiac dobrze. Mozna uzyc porownania. W UK lekarz zarabia ok 50% wiecej od kierownika malego sklepu. Przeniesx skale na Polske i z glowy.

! Odpowiedz
18 9 ~Masza

Tak tylko nie wspomniano ze za dyzur placi sie 1500zl za noc. Srednio lekarz ma 4-6 dyzurow w miesiacu. Pensja + duzury daja ponad 12tys zl. I nadal protest?

! Odpowiedz
31 6 ~Jon

Lekarze okradają nasze podatki.

! Odpowiedz
7 12 ~Gość

Nie mam nic przeciwko....
Ale place powinny iść w parze z umiejętościami i doświadczeniem.
A nie tylko z dyplomem....
A często tak nie jest...
Przekonałem się na własnej skórze.

! Odpowiedz
19 24 alcabon

Najpierw upublicznienie oświadczeń majątkowych lekarzy, którzy żyją z naszych podatków (współpracują z jednostkami mającymi kontrakty z NFZ itp.), później można rozmawiać o korektach w płacach.

! Odpowiedz
15 25 ~zamknackw

zalosne, lekarz powinien miec min 10000 brutto.

! Odpowiedz
6 30 set79

studia na koszt podatnika i 50000 brutto i nie więcej niż 6 pacjentów dziennie.

! Odpowiedz
6 7 set79

Czyżby to początek obaw które mają nie dopuścić do sytuacji która spotkała sędziów?
Jak się zakończy możliwość drenowania NFZ to faktycznie będą konieczne podwyżki bo z powołania to wielu lekarzy nie będziemy mieli.

! Odpowiedz
19 20 ~Lechu

Z innej strony! Mlodzi na rezydenturze sa blokowani i nie moga do tych "konfitur" dopchac sie.Ulatwic i zakontraktowac lekarzy i personel z Ukrainy Bialorusi Rosji etc.I odplatnosc za studia w przypadku wyjazdu z Polski .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne